Kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne to kredyty na zakup domu lub mieszkania.
Kredyt hipoteczny stanowi wyróżniający się produkt bankowy, a jego charakterystyczne cechy są rynkowo uwarunkowane. Aby były one atrakcyjne oraz dostępne dla największej liczny inwestorów, powinien być kredytem o dużej wartości, który pokryje przynajmniej 80% kosztów nieruchomości, pozostała część stanowi wkład własny kredytobiorcy. Musi to być również kredyt długoterminowy. Kredyt hipoteczny stanowi wyróżniający się produkt bankowy, a jego charakterystyczne cechy są rynkowo uwarunkowane. Aby były one atrakcyjne oraz dostępne dla największej liczny inwestorów, powinien być kredytem o dużej wartości, który pokryje przynajmniej 80% kosztów nieruchomości, pozostała część stanowi wkład własny kredytobiorcy. Musi to być również kredyt długoterminowy
Procedury stosowane przy udzielaniu kredytów tego rodzaju są zbliżone do procedur stosowanych dotyczących kredytów gospodarczych. Pierwszym etapem jest stworzenie dokumentacji kredytowej klienta. Po ich złożeniu są one poddawane weryfikacji przez inspektorów kredytowych.
Zebrana dokumentacja kredytowa i dołączone przez inspektora kredytowego informacje stanowią podstawę do przeprowadzenia analizy finansowej kredytobiorcy. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji inspektor kredytowy pisze wniosek w sprawie kredytu, w którym odpowiada na na pytania, czy należy udzielić kredytu, na jakich warunkach, czy zabezpieczenia są wystarczające. Decyzję kredytową podejmuje dyrektor oddziału. Oprocentowanie kredytu jest ustalane indywidualnie przez bank, przy czym brane są pod uwagę różne czynniki.
Wyróżnia się kilka typów kredytów hipotecznych. Są to:
• kredyty na zakup mieszkania,
• kredyty na budowę domu,
• kredyty na remont i rozbudowę,
• kredyty konsolidacyjne.
Kredyt na zakup mieszkania jest udzielany na okres 20 – 30 lat, jego oprocentowanie należy do dość niskich. W przypadku kredytu na budowę domu wymagania stawiane przez bank są dość trudne do spełnienia. Klient musi złożyć liczne dokumenty oraz oświadczenia. Przy budowie domów jednorodzinnych banki oczekują przedłożenia dowodu zakupu działki, wypisu z księgi wieczystej, kosztorysu budowy, projektu technicznego budynku, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, polisy ubezpieczeniowej, zaświadczeń o wysokości dochodów. W przypadku kredytów na zakup mieszkania wymaga się zazwyczaj wkładu własnego wynoszącego 10 – 30%. Wielkość udziału własnego ma istotny wpływ na wysokość oprocentowania. Wielkość kredytów na dom jest zróżnicowana. Duża część osób decyduje się na budowę domu systemem gospodarczym, wykorzystując nakład pracy własnej. Przy kredycie na budowę domu banki stawiają wiele wymagań w zakresie dokumentacji. Niezbędne jest przedstawienie pozwolenia na budowę, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, wypis i wyrys z księgi wieczystej. Zdarza się, że banki wymagają także zaprezentowani planu technicznego budynku, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości, polisy ubezpieczeniowej od ognia oraz innych zdarzeń losowych
Kredyty na budowę domu najczęściej wypłacane są w transzach, które są przekazywane bezpośrednio dostawcom towarów i usług związanych z budową. Kredytobiorca otrzymuje około 10% kapitału, z którego może:
• pokryć koszty, na które nie ma rachunków,
• pokryć koszty drobnych zakupów, za które musi zapłacić natychmiast,
• stworzyć rezerwę na dodatkowe koszty, które najczęściej ujawniają się dopiero w trakcie budowy.
Synonimy: kredyt mieszkaniowy
Odmiana przez przypadki:
M. kredyt hipoteczny/kredyty hipoteczne
D. kredytu hipotecznego/kredytów hipotecznych
C. kredytowi hipotecznemu/kredytom hipotecznym
B. kredyt hipoteczny/kredyty hipoteczne
N. kredytem hipotecznym/kredytami hipotecznymi
Msc. kredycie hipotecznym/kredytach hipotecznych
W. kredycie hipoteczny/kredyty hipoteczne
Przykłady użycia:
Zdecydowaliśmy się na kredyt mieszkaniowy.
Bez kredytu hipotecznego nie bylibyśmy w stanie wybudować mieszkania.
Raty kredytu hipotecznego nie są zbyt wysokie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!