Krucjata

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Krucjata, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Krucjaty (od łacińskiego crux – krzyż), inaczej wyprawy krzyżowe, to zbrojne wyprawy dokonywane w średniowieczu przez chrześcijan, mające na celu szerzenie religii. Większość krucjat była wymierzona w państwa muzułmańskie, zdarzały się jednak także krucjaty kierowane przeciwko samym chrześcijanom – heretykom.

Słowo „krucjata” można rozumieć zatem jako:
A. zbrojna wyprawa organizowana do Ziemi Świętej w XI-XII wieku przez rycerstwo Europy Zachodniej.
B. każda wyprawa wojenna inicjowana przeciwko przeciwnikom Kościoła.

Przyczynami krucjat były problemy społeczne w Europie – przeludnienie na kontynencie doprowadziło do sytuacji, w której brakowało ziemi, a rycerstwo pozostawało bez zajęcia. Młodsi synowie w rodzinach mieli problem ze zdobyciem lenn i znajdowali się w złym położeniu. Gdy w 1095 roku na synodzie w Clermont papież wezwał do rozpoczęcia krucjat, zapewniał, że uczestnicy dostaną nie tylko zbawienie, ale również korzyści materialne, co przekonało lud.
Papież zaapelował o pomoc w odzyskaniu terenów Ziemi Świętej, które zostały opanowane przez Turków seldżuckich. Były to koczownicze plemiona, jednak nie udało im się zbudować silnego państwa, dzięki czemu ich pokonanie mogło szybko zakończyć się sukcesem.

Wyróżnia się siedem głównych, najważniejszych krucjat skierowanych na Ziemię Święta, organizowanych przede wszystkim przez europejskich władców. Doszło również do kilku wypraw ludowych i krucjaty dziecięcej.
Krucjata organizowano jednak nie tylko na Bliskim Wschodzie. Prowadzono także wyprawy krzyżowe przeciw Prusom, Litwinom oraz heretykom, takim jak albigensi, waldensi, husyci.

Uzyskane zdobycze okazały się nietrwałe, przez co pozostawiono Ziemię Świętą w rękach Turków. Upowszechnił się fanatyzm religijny, a śmierć poniosły setki tysięcy osób. Nie wszystkie skutki krucjat były jednak tak negatywne. Dzięki krucjatom nawiązano kontakty z Bliskim Wschodem, rozwinęła się gospodarka towarowo-pieniężna, wzbogaciły się miasta włoskie. Europejczycy przejęli część elementów kultury wschodniej, z którą mieli szansę się zetknąć. Ukształtował się także etos rycerski.

Synonimem do słowa „krucjata” jest: wyprawa krzyżowa.

##Odmiana przez przypadki słowa „krucjata”:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) &

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!