Ksenofobia
Ksenofobia = niechęć, wrogość, nietolerancja, izolacjonizm, nacjonalizm, antysemityzm, szowinizm
Ksenofobia jest to termin oznaczający lęk wobec obcych. Może on wiązać się z obcokrajowcami lub nieznanymi osobami, które różnią się pod pewnymi względami (kultura, język, wyznanie religijne). Jej przeciwieństwem jest ksenofilia.
Ksenofobię można podzielić na kilka rodzajów, między innymi:
– polonofobię,
– rusofobię,
– germanofobię,
– antysemityzm,
– homofobię.
Ksenofobia prowadzi przeważnie do dyskryminacji, co sprawia problem zarówno społeczny, jak i psychiczny. Znaczną grupę osób cierpiących na ksenofobię tworzą młodzi ludzie. Przynależą oni do różnych subkultur i kierują swoją agresję na grupy o innych poglądach.
Przyczyny ksenofobii tkwią w podziałach społecznych, które z kolei swoje podłoże mają w niewiedzy, strachu, kontekście polityczno-kulturowym czy też wśród cech charakteru. Oprócz tego ksenofobia może mieć podłoże w stereotypach i wiążącym się z nimi poczuciu zagrożenia związanym z daną grupą ludzi. Wszystko to wiąże się z podsycanymi przez media, nienaturalnymi i odmiennymi działaniami danej grupy. Taka działalność, połączona z przekonaniem, że cała społeczność ma te same cechy, prowadzi do niechęci, a czasem nawet nienawiści. Ksenofobia często wynikać może ze strachu (np. zajmowaniem miejsc pracy przez obcokrajowców), odmiennej kultury (strach przed narzucaniem zwyczajów), czy też z kwestii wychowania i dorastania w danym środowisku. Rozwojowi ksenofobii sprzyja również egoistyczne zachowanie, a także negatywne przeżycia związane z daną grupą. Kolejnym czynnikiem wpływający na zachowania ksenofobiczne jest kontekst polityczno-kulturowy, polegający na obwinianiu obecnych pokoleń, za błędy ich poprzedników (wojny, napady, morderstwa).
Ksenofobia może dotyczyć jednej, konkretnej grupy osób lub też wszystkich grup innych niż własna. Ksenofobia może mieć różne objawy, między innymi:
– niechęć maskująca lęk,
– nienawiść do osób obcych,
– wiara w różne stereotypy rasowe,
– podejrzliwość w stosunku do danej grupy osób,
– brak akceptacji kontrargumentów,
– lęk przed utratą tożsamości,
– niechęć do kupowania produktów zagranicznych,
– agresja słowna,
– przemoc fizyczna względem danej grupy.
Większość ludzi cierpiących na ksenofobię nie uznaje swojej choroby, jednak istnieje możliwość leczenia. Proces ten obejmuje:
– psychoterapię,
– hipnoterapię – modyfikowanie wzorców myślenia,
– neurolingwistyczne programowanie – zmiana wzorców myślenia i postrzegania,
– kognitywną terapię behawioralną – zmieniającą sposób myślenia zachowania.
Istotnym elementem leczenia jest poznanie przyczyn ksenofobii. Efektem leczenia jest przekonanie osoby z tendencjami ksenofobicznymi o tym, że osoby o odmiennej narodowości, religii, orientacji, i tym podobne, nie stanowią zagrożenia oraz nie są powodem do niepokoju. Terapia opiera się głównie na rozmowach. Leczenie farmakologiczne zostaje wdrażane jedynie w sytuacji, gdy osoba leczona jest agresywna.
Ksenofobia łączy się nieodzownie z piramidą nienawiści, czyli skali uprzedzeń ułożonych od najmniej do najbardziej niebezpiecznych:
– negatywne komentarze to najbardziej powszechne zjawisko, które występuje w różnych formach (podczas rozmowy, w wiadomości prywatnej). Mimo że nie wydają się one szkodliwe znacząco wpływają na innych ludzi;
– unikanie to powszechnie spotykana metoda. Objawia się niechęcią spotkania z „inną” osobą, unikaniem rozmowy. Konfrontacja z inną kulturą lub punktem widzenia nie jest komfortowa ani ciekawa;
– dyskryminacja, czyli gorsze traktowanie grupy osób, które może objawiać się na przykład niechęcią do zatrudnienia osób o innej orientacji lub niewynajmowaniem mieszkania konkretnym narodowościom;
– ataki fizyczne to bardzo niebezpieczny przejaw ksenofobii, gdzie ofiarą staje się przedstawiciel konkretnej grupy
– eksterminacja to najwyższe stadium nienawiści, które na dużą skalę miało miejsce w czasie II wojny światowej czy też rzezi Ormian w Turcji. Celem eksterminacji jest pozbycie się zbiorowości, która wywołuje lęk, niechęć lub odrazę z różnych powodów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!