🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Ksiądz

Słowo ,,ksiądz’’ ma jedno znaczenie, które raczej każdy zna, czyli ,,osoba duchowna chrześcijańska’’ inaczej osoba, która uczy innych wiary chrześcijańskiej. Ksiądz występuje w kościele, ale także jest on nauczycielem religii w szkołach. Jest to bardzo prosta definicja więc nie powinieneś mieć problemu z zapamiętaniem jej.

Tak samo łatwo i kolorowo jest, jeśli chodzi o synonimy słowa ,,ksiądz’’. O to kilka z nich: kapłan; sługa Boga; mędrzec; apostoł; duszpasterz; proboszcz; katecheta.

Jest jeszcze wiele takich wyrazów bliskoznacznych, jednak wszystkie one skupiają się na tym, aby nawiązywać do osoby duchownej. Jest to cecha, która może pomóc Ci w zapamiętaniu tych wyrazów bliskoznacznych, które mogą Ci się kiedyś przydać w późniejszym życiu. Teraz jeszcze napiszę Ci odmianę słowa ,,ksiądz’’ przez przypadki, ponieważ wiem, jak dużo osób ma z nią problem oraz wiem, że wyraz ,,ksiądz’’ nie jest najprostszym wyrazem do odmienienia. O to ona:

– ,,Mianownik’’ (kto? co?) ksiądz (l.poj) księża (l.mn)
– ,,Dopełniacz’’ (kogo? czego nie ma?) księdza (l.poj) księży (l.mn)
– ,,Celownik’’ (komu? czemu się przyglądam?) księdzu (l.poj) księżom (l.mn)
– ,,Biernik’’ (kogo? co widzę?) księdza (l.mn) księży (l.mn)
– ,,Narzędnik’’ (z kim? z czym idę?) księdzem (l.poj) księżmi (l.mn)
– ,,Miejscownik’’ (o kim? o czym mówię?) księdzu (l.poj) księżach (l.mn)
– ,,Wołacz’’ (o ty mój! o ty moja! o wy moi!) księdzu (l.poj) księża (.mn).

Była to cała odmiana przez przypadki tego wyrazu. Jest to naprawdę ciężka odmiana, ponieważ w liczbie mnogiej nie ma ,,księdzy’’ tylko ,,księży’’. Jest to największy problem i zarazem błąd, jaki popełniają ludzie, jednak nie ma im się co dziwić, ponieważ jest to bardzo trudne do zapamiętania. Jednak mam nadzieję, że Tobie się to uda i nie będziesz popełniał takich błędów. Teraz, na koniec już, napiszę Ci kilka zdań, abyś wiedział, jak używać wyrazu ,,ksiądz’’ w codziennych sytuacjach i żebyś mógł kiedyś popisać się wiedzą. O to one:
– ,,Maciek od dziecka chciał zostać księdzem, jednak, kiedy już był dorosły, zrozumiał, że nie jest to praca dla niego, ponieważ nie wyobraża on sobie swojego życia bez żony ani dzieci, więc zatrudnił się on do fabryki samochodów, a w kościele został ministrantem.”
– ,,Ksiądz z mojej szkoły jest moim ulubionym nauczycielem, ponieważ zawsze można z nim się dogadać i pożartować, dzięki czemu nie ma też problemów na lekcji, związanych ze złym zachowaniem niektórych uczniów.”
– ,,Ostatnio coraz więcej słyszy się o księżach, którzy wykorzystują nieletnich w sposób seksualny, jednak nic praktycznie się z tym nie robi, ponieważ są to księża i są oni pod opieką Boga.”
– ,,Mój wujek jest księdzem i ostatnio opowiadał mi, jak to jest nim być i opowiedział mi również o tym, że jest to fajna praca tylko minusem jest mała wysokość zarobków, jednak jest to wynik małej liczby przepracowanych godzin w ciągu tygodnia.”
– ,,Nie mógłbym być księdzem, ponieważ jest to bardzo monotonna praca, która wiąże się z obraźliwymi komentarzami w stronę księdza, co moja psychika by nie wytrzymała, ponieważ miałem kiedyś depresję i nie udało mi się jej pozbyć w stu procentach.”
To już wszystko. Mam nadzieję, że wszystko dobrze Ci wytłumaczyłam i nie pozostawiłam w
Twojej głowie żadnych wątpliwości. Musisz zapamiętać, że wyraz ,,ksiądz” ma tylko jedno znacznie, takie jak osoba duchowna. Również musisz pamiętać, że takie słowa jak kapłan, mędrzec czy duszpasterz są wyrazami bliskoznacznymi wyrazu ,,ksiądz” i że jeżeli ktoś mówi coś o kapłanie to chodzi mu o księdza. Równie dobrze by było, gdybyś zapamiętał odmianę przez przypadki, ponieważ może ona Ci się przydać w codziennych sytuacjach, w których będziesz mógł się pochwalić znajomością odmiany tego wyrazu. I jeśli kiedyś zapomnisz czegoś lub będziesz mieć problemy związane z tym słowem to wróć do tego wypracowania i przeczytaj je jeszcze raz, a na pewno wszystko sobie przypomnisz i znów wszystko będzie dla Ciebie jasne i zrozumiałe.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!