Kultura

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kultura, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Kultura ma wiele znaczeń. Według słownika języka polskiego to:
„materialna i umysłowa działalność społeczeństw oraz jej wytwory”

„społeczeństwo rozpatrywane ze względu na jego dorobek materialny i umysłowy”

„odpowiednio wysoki poziom rozwoju społeczeństwa w jakimś zakresie”

„umiejętność obcowania z ludźmi”

„sztuczna hodowla komórek, tkanek, organów lub całych mikroorganizmów”

„rodzaj, gatunek lub odmiana rośliny uprawiane na danym terenie w celach użytkowych; też: teren uprawy tej rośliny i sama uprawa”

„struktura gleby uprawnej osiągana w wyniku zabiegów agrotechnicznych i racjonalnej gospodarki; też: te zabiegi i gospodarka”

Z tej definicji wynika, że kultura ma w naszym języku bardzo wiele znaczeń. O kulturze mówimy wtedy, gdy idziemy do kina, teatru, biblioteki, muzeum czy na koncert. Są to wtedy wydarzenia kulturalne a miejsca, w których te wydarzenia się odbywają to instytucje kultury. Czasami wydarzenia odbywają się poza murami instytucji, ale wówczas też jest to wydarzenie kulturalne. Kultura jest w naszym życiu bardzo potrzebna. Pomaga nam się rozwijać, jest też dla nas nauką i rozrywką. Kiedy idziemy do teatru czy muzeum, możemy powiedzieć, że bierzemy udział w kulturze lub życiu kulturalnym naszej miejscowości. Kulturę tworzą nie tylko sławni ludzie, ale każdy z nas. Mówiąc o kulturze, możemy mieć na myśli bardzo wiele dziedzin, takich jak: malarstwo, teatr, film, muzyka, literatura czy rzeźba oraz wiele innych. O każdym narysowanym przez nas obrazie możemy mówić, że to kultura. Kultura w naszym języku to najczęściej zbiór różnych zachowań, w takim znaczeniu mówimy o kulturze osobistej. Możemy wówczas powiedzieć, że ktoś jest kulturalny lub niekulturalny. Kulturalny, czyli grzeczny, miły i uczynny. O braku kultury świadczy na przykład nieznajomość podstawowych słów, takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia. Jeśli ktoś jest kulturalny to potrafi zachować się w różnych sytuacjach, a także w grupie. Kulturalnym człowiekiem jest ktoś, kto ma w sobie zbiór pozytywnych cech charakteru. Jest na przykład

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!