Kultura
Kultura ma wiele znaczeń. Według słownika języka polskiego to:
„materialna i umysłowa działalność społeczeństw oraz jej wytwory”
„społeczeństwo rozpatrywane ze względu na jego dorobek materialny i umysłowy”
„odpowiednio wysoki poziom rozwoju społeczeństwa w jakimś zakresie”
„umiejętność obcowania z ludźmi”
„sztuczna hodowla komórek, tkanek, organów lub całych mikroorganizmów”
„rodzaj, gatunek lub odmiana rośliny uprawiane na danym terenie w celach użytkowych; też: teren uprawy tej rośliny i sama uprawa”
„struktura gleby uprawnej osiągana w wyniku zabiegów agrotechnicznych i racjonalnej gospodarki; też: te zabiegi i gospodarka”
Z tej definicji wynika, że kultura ma w naszym języku bardzo wiele znaczeń. O kulturze mówimy wtedy, gdy idziemy do kina, teatru, biblioteki, muzeum czy na koncert. Są to wtedy wydarzenia kulturalne a miejsca, w których te wydarzenia się odbywają to instytucje kultury. Czasami wydarzenia odbywają się poza murami instytucji, ale wówczas też jest to wydarzenie kulturalne. Kultura jest w naszym życiu bardzo potrzebna. Pomaga nam się rozwijać, jest też dla nas nauką i rozrywką. Kiedy idziemy do teatru czy muzeum, możemy powiedzieć, że bierzemy udział w kulturze lub życiu kulturalnym naszej miejscowości. Kulturę tworzą nie tylko sławni ludzie, ale każdy z nas. Mówiąc o kulturze, możemy mieć na myśli bardzo wiele dziedzin, takich jak: malarstwo, teatr, film, muzyka, literatura czy rzeźba oraz wiele innych. O każdym narysowanym przez nas obrazie możemy mówić, że to kultura. Kultura w naszym języku to najczęściej zbiór różnych zachowań, w takim znaczeniu mówimy o kulturze osobistej. Możemy wówczas powiedzieć, że ktoś jest kulturalny lub niekulturalny. Kulturalny, czyli grzeczny, miły i uczynny. O braku kultury świadczy na przykład nieznajomość podstawowych słów, takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia. Jeśli ktoś jest kulturalny to potrafi zachować się w różnych sytuacjach, a także w grupie. Kulturalnym człowiekiem jest ktoś, kto ma w sobie zbiór pozytywnych cech charakteru. Jest na przykład grzeczny, ale też dyskretny. Wszystkich zasad kultury osobistej uczą nas od początku rodzice. Zasad tych przestrzegamy także w szkole. Towarzyszą nam one w dorosłym życiu. Kultura osobista bardzo pomaga nam w życiu. To dzięki niej widać mądrość drugiego człowieka. O kulturze mówimy też, kiedy mamy na myśli obyczaje i obrzędy naszego lub innego kraju. Każde państwo ma swoją kulturę. Jest to wtedy zbiór różnych tradycji. Mając na myśli takie znaczenie słowa kultura, możemy mówić też o dziedzictwie kulturowym danego kraju. Zwyczaje bożonarodzeniowe lub wielkanocne to nasza tradycja, a tradycje to część kultury. Czasami słowa kultura używa się też w rolnictwie. Przykładowo często na jogurtach umieszczana jest informacja, że zawierają żywe kultury bakterii.
Synonimy słowa kultura to przykładowo: obycie, obejście, grzeczność, układność, klasa, takt, dobre wychowanie, kurtuazja, uprzejmość, dżentelmeneria i obco brzmiący savoir vivre.
Słowo kultura odmienione przez przypadki liczby pojedynczej to:
mianownik – kultura
dopełniacz – kultury
celownik – kulturze
biernik – kulturę
narzędnik – kulturą
miejscownik – kulturze
wołacz – kulturo
Słowo kultura odmienione przez przypadki liczby mnogiej to:
mianownik – kultury
dopełniacz – kultur
celownik – kulturom
biernik – kultury
narzędnik – kulturami
miejscownik – kulturach
wołacz – kultury
Zdania, w których można użyć słowa kultura mogą być następujące:
Moja sąsiadka była dla mnie niemiła, jej kultura pozostawia wiele do życzenia.
Jestem osobą kulturalną, mówię wszystkim dzień dobry.
Mama nauczyła mnie kultury, ustępuję miejsca starszym osobom.
Lubię chodzić do teatru, dzięki temu uczestniczę w kulturze.
Bądźmy dla siebie kulturalni.
Przy posiłku należy jeść kulturalnie.
Biblioteka, w której pracuje moja mama jest małą instytucją kultury.
W śląskiej kulturze na obiad w niedzielę ważne są kluski śląskie i rolada.
Dziedzictwo kulturowe Śląska to między innymi śląska gwara.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!