🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kwasica

Kwasica – stan, w którym równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest zaburzona i przewagę zyskują kwasy. Wtedy PH krwi spada poniżej 7.35.
Kwasicę możemy podzielić na oddechową (o ostrym lub przewlekłym przebiegu) oraz metaboliczną (nieoddechową). Pierwsza z nich jest następstwem nadmiernego gromadzenia się dwutlenku węgla w organizmie, co z kolei jest spowodowane upośledzeniem wentylacji płuc. W przypadku ostrego przebiegu kwasicy oddechowej pojawiają się objawy, takie jak: duszność, halucynacje, niepokój, lęk, a nawet utrata przytomności. W przewlekłym przebiegu pojawia się apatia, zaburzenia koncentracji oraz pamięci, ból głowy, senność, drażliwość i splątanie. W obydwu postaciach występuje sinica centralna. Kwasica metaboliczna polega na nagromadzeniu we krwi nadmiernej ilości substancji o charakterze kwaśnym lub zmniejszenia stężenia substancji o charakterze zasadowym. Objawia się ona przyspieszonym oddechem, zaburzeniami elektrolitowymi, zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami świadomości oraz zaburzeniami kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Kwasicę metaboliczną dzielimy na:
– kwasicę ketonową – polega na nadmiernym gromadzeniu się glukozy we krwi, zazwyczaj jest związana z cukrzycą typu 1., czasem cukrzycą typu 2., objawia się wzmożonym pragnieniem, suchością w jamie ustnej, nudnościami, wymiotami, symptomami odwodnienia i wstrząsu, zapachem acetonu z ust, bólem brzucha, głowy oraz bólami w klatce piersiowej, oddechem kwasiczym, wielomoczem, a także zaburzeniami świadomości, może być pierwszym objawem cukrzycy typu 1. lub powikłaniem cukrzycy, które zagraża życiu,

– kwasicę mleczanową – zaburzenie gospodarki kwasowo-zasadowej, które zagraża życiu, jest powikłaniem niewydolności wielonarządowej, występuje przy zatruciu lekami lub alkoholami, może występować w cukrzycy typu 2., a czasem typu 1., charakteryzuje się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, osłabieniem, sennością, łatwym męczeniem się, odwodnieniem, wstrząsem, obniżoną temperaturą ciała, zaburzeniami świadomości wraz ze śpiączką, obniżonym ciśnieniem krwi oraz oddawaniem zmniejszonej ilości moczu.

Przyczyną powstania kwasicy może być:
– spożywanie zbyt dużej ilości białka zwierzęcego, a także słodyczy, kawy i alkoholu,

– stres,

– palenie papierosów,

– zatrucie alkoholem, glikolem lub aspiryną,

– źle kontrolowana cukrzyca,

– mała aktywność fizyczna,

– głodzenie,

– drastyczne zmiany w diecie,

– wstrząs,

– niedotlenienie tkanek,

– biegunka,

– choroby wątroby, nerek, serca i płuc.

Leczenie ostrej kwasicy oddechowej polega na stosowaniu oddychania wspomaganego lub sztucznego, a także tlenoterapii. Ostra kwasica metaboliczna jest leczona przyczynowo. W przypadku cukrzycy podaje się insulinę, wykonuje się dializy w przypadku niektórych zatruć, przeprowadza się leczenie schorzeń układu sercowo-naczyniowego i wstrząsu. Pacjentów nawadnia się i wyrównuje zaburzenia wodno-elektrolitowe. Chorych z zaburzeniami świadomości poddaje się wentylacji mechanicznej. Leczenie w każdym z przypadków odbywa się w szpitalu.
Skutkami kwasicy mogą być:
– osteoporoza,

– zwiększone ryzyko zwyrodnienia stawów,

– dna moczanowa,

– cukrzyca,

– nadciśnienie tętnicze,

– upośledzenie funkcji nerek,

– rozwój kamicy nerkowej,

– nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Kwasicy można zapobiegać poprzez spożywanie jak najmniejszej ilości mięsa wieprzowego, tłuszczu i cukru, staranne rozgryzanie pożywienia, codzienne jedzenie warzyw i owoców, unikanie nadmiernego spożycia kawy i alkoholu, rezygnację z palenia papierosów, codzienne uprawianie sportu o umiarkowanym natężeniu, kontrolowanie stresu, wypoczywanie oraz picie 2 litrów dziennie niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu.
Synonimem słowa kwasica jest acydoza oraz acidoza.
Odmiana przez przypadki słowa kwasica
Liczba pojedyncza: kwasicaMianownik (kto? co?): kwasica

Dopełniacz (kogo? czego?): kwasicy

Celownik (komu? czemu?): kwasicy

Biernik (kogo? co?): kwasicę

Narzędnik (z kim? z czym?): kwasicą

Miejscownik (o kim? o czym?): kwasicy

Wołacz (o!): kwasico

Liczba mnoga: kwasice
Mianownik (kto? co?): kwasice

Dopełniacz (kogo? czego?): kwasic

Celownik (komu? czemu?): kwasicom

Biernik (kogo? co?): kwasice

Narzędnik (z kim? z czym?): kwasicami

Miejscownik (o kim? o czym?): kwasicach

Wołacz (o!): kwasice

Zdania z wykorzystaniem słowa kwasica:
Mój wujek cierpi na kwasicę.

Kwasicy można zapobiegać.

Kwasica może zostać wyleczona.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!