🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Łańcuch dostaw

Łańcuch dostaw jest to sieć organizacji, które są zaangażowane przez powiązania z dostawcami i odbiorcami w rozmaite procesy i działania tworzące wartość w postaci produktów i usług, które są dostarczane ostatecznym konsumentom. Łańcuchy dostaw obejmują działania logistyczne, które wiążą się z zaopatrzeniem materiałowym, organizacją produkcji oraz dystrybucja, a także zarządzanie popytem i rozwój produktów. Najprościej mówiąc łańcuch dostaw stanowi połączenie ogniw w procesie dostarczania produktów na rynek. Łańcuch logistyczny jest tworzony w efekcie pionowego powiązania działań logistycznych, które są realizowane przez tych uczestników. Łańcuch dostaw można opisać za pomocą następujących cech: struktury podmiotowej, przedmiotu przepływu, celów, zakresy czynnościowego, obszarów współdziałania uczestniczących podmiotów. Ogniwami łańcucha mogą być przedsiębiorstwa wydobywcze, przetwórcze oraz handlowe. Istotne ogniwa łańcuchów dostaw są przedsiębiorstwa, wśród których znajdują się firmy logistyczne i transportowo – spedycyjne, firmy brokerskie, zakłady utylizacji oraz składowania odpadów. Do najbardziej aktywnych podmiotów łańcucha dostaw zalicza się firmy logistyczne oraz firmy transportowo – spedycyjne. W ich usługi są wplatane kolejne ogniwa, które odgrywają ważną rolę w realizacji procesów przemieszczania i składowania produktów, a także towarzyszących im przepływów informacji pieniężnych oraz informacyjnych pomiędzy kolejnymi etapami produkcji i handlu.

Synonimy: dystrybucja, przepływ materiałów

Odmiana przez przypadki:
M. łańcuch logistyczny/łańcuchy logistyczne
D. łańcucha logistycznego/łańcuchów logistycznych
C. łańcuchowi logistycznemu/łańcuchom logistycznym
B. łańcuch logistyczny/łańcuchy logistyczne
N. łańcuchem logistycznym/łańcuchami logistycznymi
Msc. łańcuchu logistycznym/łańcuchach logistycznych
W. łańcuchu logistyczny/łańcuchy logistyczne

Łańcuch dostaw jest określano jako podejmowanie decyzji oraz działań, których celem jest integracja oraz koordynacja procesów przepływu produktów, informacji, a także środków do miejsc pozyskania do miejsca konsumpcji. na łańcuch dostaw składają się poszczególne przedsiębiorstwa, które są określane jako ogniwa łańcucha dostaw. Wśród nich można wymienić magazyny, hurtownie, klapy, dostawców, przewoźników. Wszystkie ogniwa są jednocześnie odbiorcami i dostawcami, ponieważ każdy odbiorca zmianie się w kolejnym ogniwie łańcucha w dostawcę. Łańcuch dostaw jest połączeniem wielu przedsiębiorstw, które biorą udział w procesie przepływu dóbr materialnych od surowca do dostawy do odbiorcy. Korzyści osiąganie przez poszczególne firmy składające się na łańcuch są korzystne dla każdego z jego ogniw.
Koncepcja zarządzania łańcuchem dostaw została między innymi stworzona dzięki firmom, które miały problemy ze zbyt dużą ilością zapasów. Nie miały informacji na temat popytu na rynku, w związku z czym nieumiejętnie nimi zarządzały. Duża liczba zapasów generowało ponadto koszty, co było motywem do pracy nad lepszym zarządzaniem.

Zarządzanie łańcuchem dostaw oznacza zarządzaniem stosunkami złożonej sieci niezależnych firm, które faktycznie od siebie zależą. Sukces łańcucha dostaw jest uzależniony od tego, czy jego uczestnicy będą poszukiwać rozwiązań korzystnych dla wszystkich i opartych na zaufaniu.
Do najbardziej aktywnych podmiotów łańcucha dostaw zalicza się firmy logistyczne oraz firmy transportowo – spedycyjne. W ich usługi są wplatane kolejne ogniwa, które odgrywają ważną rolę w realizacji procesów przemieszczania i składowania produktów, a także towarzyszących im przepływów informacji pieniężnych oraz informacyjnych pomiędzy kolejnymi etapami produkcji i handlu.

Istotnym ogniwem w łańcuchu dostaw jest transport.

Przykłady użycia:
Łańcuch logistyczny to inaczej sieć logistyczna.
W łańcuchu logistycznym ma miejsce przepływ różnych materiałów.
Łańcuchy dostaw powstają w efekcie postępującego procesu likwidacji barier występujących pomiędzy firmami.
łańcuch dostaw jest istotnym elementem w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa.
Rozpoczynając działalność należy zaplanować strukturę łańcucha dostaw.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!