Leasing

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Leasing, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Finansowanie zewnętrzne jakim jest leasing jest dla przedsiębiorstw alternatywną formą finansowania. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mają możliwość nabycia niezbędnych urządzeń lub środków transportu. Głównym zadaniem każdego przedsiębiorcy jest rozwój firmy. Odbywa się to przez zwiększenie udziału w rynku oraz zwiększenie inwestycji. Osiągniecie założonych celów wiąże się z koniecznością pozyskania funduszy na ich cel. Na ogół niezbędne okazuje się pozyskanie zewnętrznego kapitału. Przedsiębiorstwa korzystają z kredytów bankowych, jednak coraz częściej wybierają także inne formy finansowania. Wśród nich znajduje się leasing.
Jedną z cech leasingu jest to, że korzystać z niego mogą zarówno małe firmy, jak również duże korporacje. Stanowi on relatywnie łatwą do pozyskania formę finansowania.

Synonimy: dzierżawa, najem, arenda

Odmiana przez przypadki:
M. leasing
D. leasingu
C. leasingowi
B. leasing
N. leasingiem
Msc. leasing
W. leasing

Istotą leasingu jest wydzierżawienie przez leasingodawcę środka trwałego ewentualnie wartości niematerialnej oraz prawnej leasingobiorcy w zamian za raty (czynsze) leasingowe, które są z góry ustalone w umowie leasingu. Leasingodawca (finansujący) na wniosek leasingobiorcy (korzystający) dokonuje zakupu wskazanego przez niego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, które określane są jako „przedmiot leasingu”. Przekazuje je w użytkowanie temu leasingobiorcy. Zawiera z nim umowę leasingu, na podstawie której leasingobiorca płaci leasingodawcy raty leasingowe według harmonogramu, jaki został wyznaczony w umowie. W praktyce dominuje zasada, że raty płatne są, w odstępach miesięcznych, aczkolwiek nie jest to wyraźne wskazane w żadnym z przyjętych rozwiązań prawnych. Formalnie więc, raty mogą być płatne w odstępach mniejszych lub większych niż 30 dni. Powszechnie stosowane
są harmonogramy wyznaczające spłaty rat, w cyklach miesięcznych. Prawo reguluje w pewnej części okres leasingu, tj. jego minimalny zakres.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!