Lgbt
LGBT to skrót od Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender. LGBT dotyczy mniejszości seksualnych.
Skrótowiec LGBT nie posiada synonimów, a także nie odmienia się przez przypadki.
Pora na wyjaśnienie znaczenia poszczególnych wyrazów, które tworzą ów skrótowiec.
Pierwszy wyraz w skrócie LGBT, to wyraz „lesbian”, czyli anglojęzyczne słowo oznaczająco kobietę, która podtrzymuje romantyczne relacje z inną kobietą, natomiast lesbijka nie odczuwa pociągu seksualnego do płci przeciwnej. Nazwa pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, na której Safona tworzyła romantyczne teksty z postaciami i wątkami homoseksualnymi.
Podam, jako ciekawostkę, informacje, że w latach 70 XX w. uważano kobiece pary za symbol feminizmu. W takiej sytuacji chodziło o ukazanie swojego buntu.
Bycie lesbijką to nic innego, niż związek dwóch kobiet, które pragną stworzyć rodzinę i dzielić domostwo. W dawnych dziejach również pojawiały się takie pary, przykładowo arystokratki i monarchinie urządzały sobie nocne przyjęcia, na których dochodziło do stosunków seksualnych między kobietami. Potem taka wysoko urodzona, majętna pani obdarowywała kochanki szczodrymi prezentami i uprzejmościami.
Drugi wyraz tworzący skrótowiec LGBT, to wyraz oznaczający homoseksualnego mężczyznę. W Polsce słowo „gej” jest zamiennikiem homoseksualisty. Angielskie słowo „gay” zostało użyte w kontekście osoby homoseksualnej zostało użyte w latach 20 XXw. Relacje homoseksualne występują nie tylko u ludzi, ponieważ takie pary pojawiają się również u innych zwierząt.
Literka „B” w ty skrócie oznacza osoby biseksualne, czyli takie, które czują pociąg seksualny, a także są w stanie nawiązać relację romantyczne z obiema płciami. Naukowcy podtrzymują teorię, że osoby biseksualne przez fakt nie zwracania uwagę na płeć, skupiają się dokładniej na cechach charakteru, a także na pojedynczych cechach wyglądu – przykładowo – niebieskie oczy lub brązowe włosy.
„T” w skrótowcu LGBT przedstawia osoby transpłciowe. Osoba taka uważa, że przyszła na świat w złym ciele, a następnie decyduje się na operację zmiany płci. Niektóre państwa wspierają takich ludzi, więc umożliwiają im prawną zmianę płci. Państwa te wytypowały jednak pewne wygania, w tym sesje u psychiatrów, wizyty u psychologów, a także zaświadczenie lekarskie. Osoby takie muszą przejść diagnozę, a dopiero potem umożliwiona jest potencjalna korekta płci.
Osoby transseksualne należy odróżnić od transwestystów, ponieważ nie jest to jedna grupa. Transwestytyzm polega na ubierania się w stroje dedykowane dla przeciwnej płci, co ma na celu sprawić zadowolenie, satysfakcję i może być elementem hobby, ponieważ transwestytyzm u mężczyzny polega na ubieraniu damskich ubrań, ale także a wykonywania makijażu. Warto jednak pamiętać, że, mimo że makijaż kojarzy nam się głównie z kobietami, to makijaż, a nawet te ubrania, nie mają tak naprawdę płci. Fakt, że uważamy sukienkę za strój dla kobiety, to wynika to jedynie z konwenansu społecznego. W starożytności kobiety i mężczyźni nosili szaty, duchowni do dziś noszą alby, a szkoccy mężczyźni ubierają kraciaste spódnice, jako element stroju ludowego.
Osoby LGBT na całym świecie doznają okrucieństw od osób o konserwatywnych poglądach. Wiele religii i przekonań społecznych stawia takich ludzi w świetle pedofili, zwyrodnialców i osób o obrzydliwych zachowaniach. W Polsce żyje około dwa miliony osób, które należą do LGBT, a mimo wszystko w tym kraju panuje nieprzychylna atmosfera do tych ludzi. Można odnieść wrażenie, że ludzie nie boją się samych homoseksualistów lub osób transpłciowych, tylko społeczeństwo obawia się odmienności.
Swoją drogą Parada i Marsze Równości czynią tym ludziom antyreklamę. Pokazywanie ludzi ubranych w przebrania psów, występy półnagich kobiet, niszczenie kościołów i nawoływanie do agresji nie poprawi sytuacji LGBT w Polsce. Społeczność LGBT jest zapewne sfrustrowana wykluczeniem, a także brakiem prawa do małżeństwa z osobą tej samej płci, czy nawet przez utrudniony proces korekty płci, że możliwe, że część tej społeczności jest wręcz niewyżyta.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!