🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Liberalizm

Liberalizm

Informacje
Liberalizm, z łaciny słowo „liberalis”, co oznacza wolnościowy, pochodzący od łacińskiego słowa „liber”, czyli wolny, jest ideologią oraz kierunkiem politycznym. Według tego poglądu wolność jest najbardziej nadrzędną wartością. Ideologia liberalistyczna ma charakter indywidualistyczny, a przeciwstawia się natomiast kolektywizmowi (pracy wspólnej). Pozostałe wartości, które są cenione przez osoby, kierujące się tą ideologią – liberałów – są demokracja, wartości demokratyczne,
a także prawa obywateli, dużą wagę przykładają do własności prywatnej oraz wolnego rynku.

Zalążek liberalizmu można odnaleźć już w epoce oświecenia, wyrażającej się sprzeciwem wobec absolutyzmu, jak również instytucjom feudalnych. Na przełomie i w ciągu XIX wieku stał się nowym, świeżym i postępowym ruchem politycznym. Na początku występował w nim, dominował charakter antydemokratyczny. Z czasem jednak zostały przez niego przyjęte wartości demokratyczne, w formie demokracji (liberalnej).

Liberalizm obecnie jest jednym z trzech głównych stanowisk politycznych, które dominują na świecie, ustawia się obok konserwatyzmu, który jest najbardziej liczny oraz lewicy. Największy podział w ramach liberalizmu występuje pomiędzy liberałami klasycznymi a tzw. socjalliberałami.

Rodzaje liberalizmu

– Liberalizm klasyczny – ten liberalizm opiera się na poglądzie, który cechuje to, że rząd, ani żadna grupa czy jednostka społeczna nie powinny w żaden sposób zakłócać wolności ludzi. Jednym słowem tym, którzy popierają ten rodzaj liberalizmu zależy na swobodzie człowieka, aby mógł robić co chce (w granicach prawa) i nie być nieustannie nadzorowany przez rząd i służby specjalne. Liberałom klasycznym zależy na jak najmniejszej ingerencji państwa w życie człowieka.

– Socjalliberalizm zaczął kształtować się na początkach dwudziestego wieku. Jego główne założenia opierają się na działaniu mechanizmów wolnego rynku w celu, zapobiegnięcia biedzie oraz pomocy najbardziej ubogim. Również polega na tym, aby można było wolno wyrażać swoje poglądy bez żadnych konsekwencji. Pogląd ten w głównej mierze skupia się na liberalizmie obyczajowym, aby podkreślić świeckość przestrzeni publicznej, która jest wspólna i wolność światopoglądową, która powinna być bezwzględna dla obywateli, także razem z prawem wyboru w subiektywnych kwestiach. Biorąc to pod uwagę do partii socjalliberalnych najczęściej są zaliczane partie lewicowe oraz centrolewicowe.

– Liberalizm polityczny to zespół poglądów, mających wspólny temat – politykę. To pojęcie charakteryzuje się indywidualizmem i przywiązaniem do praw i wolności obywatelskich, m.in. wolność słowa i prawa wyborcze.

– Liberalizm gospodarczy – inaczej liberalizm ekonomiczny, jest zespołem poglądów, który wyraża się na temat gospodarki. Stanowczo przeciwstawia się ograniczeniom, które źle wpływają na gospodarkę i wolny rynek oraz konkurencję. Charakteryzuje się tym, że jest przeciwko ingerencji państwa w gospodarkę.

Liberalizm w porównaniu do:

– konserwatyzmu: od początku powstania liberalizmu, konserwatyści zawsze go krytykowali lub przeważnie większość z jego idei. Stawiali się przeciwko niemu, ponieważ uważali, że tradycyjne wartości są zakorzenione w społeczeństwie i nie powinno się ich zmieniać. Obecnie jednym z niewielu ustrojów liberalnych, które są akceptowalne przez konserwatystów (jednak nadal z pewną niezgodnością i wątpliwościami) jest ustrój liberalno-demokratyczny.

– republikanizmu: republikanizm powstał o wiele wcześniej od liberalizmu. Wywodzi się on ze starożytności. Mimo że od początku powstania republikanizmu nie miał on nic wspólnego z liberalizmem, to obecnie jest bardzo niego, mając podobne poglądy i założenia. Jednak mimo tej bliskości, to obie strony nadal krytykują siebie nawzajem. Republikanizm charakteryzuje się tym, że polega na głoszeniu, że nie podlegamy władzy, która jest tyranią, tylko zwykłemu rządowi, który ma takie same prawa jak każdy obywatel kraju. Oprócz tego republikanie uważają, że na świecie nie ma miejsca dla niewolnictwa, coś takiego w ogóle nie powinno istnieć i trzeba to pojęcie wykluczyć z życia. Republikanizm polega także na obronie obywateli i ich wolności.

Główne motywy liberalizmu:
– rząd i władza,
– wolność,
– demokracja,
– równość wobec prawa,
– pluralizm (prawo wyrażania swoich interesów/poglądów).

ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI:
M. liberalizm
D. liberalizmu
C. liberalizmowi
B. liberalizm
N. liberalizmem
Msc. liberalizmie
W. liberalizmie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!