🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Logistyka

Logistyka zaopatrzenia stanowi zbiór wzajemnie połączonych ze sobą i z otoczeniem elementów. Stanowi ona układ otwarty, czyli współpracuje z elementami otoczenia przez wzajemną wymianę materii, energii oraz informacji. Jest ona także organizowaniem, planowaniem, kontrolą i zrealizowaniem przepływu towarów od zaprojektowania i nabywania po produkcję i dystrybucję. Zajmuje się kształtowaniem optymalnych strumieni i procesów przepływu materiałów oraz informacji dla zaspokojenia potrzeb w określonym obszarze.

Synonimy: zorganizowanie, rozstawienie, koordynacja, konfiguracja, organizacja

Odmiana przez przypadki:
M. logistyka/logistyki
D. logistyki/logistyk
C. logistyce/logistykom
B. logistykę/logistykami
N. logistyką/logistykami
Msc. logistyce/logistykach
W. logistyko/logistyki

Logistyka stanowi konsekwencję tendencji rozwojowych w zakresie gospodarowania, rozpatrywanych w długich okresach. Do najważniejszych zadań logistyki zaopatrzenia zalicza się zapewnienie przedsiębiorstwu sprawnego zasilania w materiały, półprodukty niezbędne do prowadzenia ciągłej, rytmicznej działalności gospodarczej przy jak najniższych kosztach logistycznych. Aby zrealizować ten cel, należy wykonywać wiele czynności, za pomocą których realizuje się podstawowe zadania. Polityka zaopatrzenia ma na celu zapewnienie płynności przedsiębiorstwa z punktu widzenia finansowego aspektu, a także ochrona środowiska, wynikająca z zasad gospodarowania surowcami i materiałami w przedsiębiorstwie.
Procesy zaopatrzenia w przedsiębiorstwie są związane z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Kierownicy działu zaopatrzenia muszą się w tym względzie wykazywać dużą wiedzą i rozwaga, zwłaszcza że decyzje te w istotny sposób wpływają na poziom kosztów i wielkość zysków. Zakupy zaopatrzeniowe mają dla firmy strategiczne znaczenie. Optymalny poziom zaopatrzenia materiałowego ma wpływ na osiągnięcie przez firmę przewagi konkurencyjnej na rynku. Ma to miejsce dzięki optymalizacji kosztów, a także dzięki zapewnieniu właściwego poziomu jakości.

Najważniejszym, strategicznym kierunkiem logistyki jest poprawa wydajności oraz obniżenie kosztów. Wymagana jest przy tym poprawa gospodarki zasobami, racjonalne wykorzystanie zapasów, podejmowanie inwestycji, które usprawniają organizację, automatyzację i systemy sterowania.
Celem działania przedsiębiorstw logistycznych jest pokonanie barier czasowych i przestrzennych. Dzięki procesom logistycznym zostaje wzbudzony i realizowany przepływ dóbr i towarzyszących im informacji, który łączy system wytworzenia i system użytkowania. Cechą charakterystyczną systemów logistycznych jest wzajemne przenikanie z zazębianiem procesów ruchowych i procesów magazynowania.
Do zadań systemów logistycznych zalicza się również ułatwianie wymienionych wcześniej rodzajów transformacji dóbr. Są one spełniane przez procesy: transportu, przeładowania, magazynowania oraz pakowania i znakowania towarów.
Do istotnych zadań logistyki zalicza się także utrzymanie ciągłego przepływu dóbr od źródła końcowego do nabywcy. Aby zapobiec powstawaniu lokalnych nadwyżek zapasów przepływy poszczególnych elementów muszą być ściśle skoordynowane.

Logistyka jako plan działania przedsiębiorstwa jest najłatwiej dostrzegalną konsekwencją wdrażania koncepcji logistycznych do praktyki gospodarczej. Obecnie coraz częściej mówi się o formie organizacji działalności przedsiębiorstw, którą nazywa się formą S. Struktura ta składa się z autonomicznych jednostek organizacyjnych, które silnie ze sobą współpracują. Kooperacja ta opiera się na zasadzie realizacji dostaw just – in – time i w największej skali wykorzystuje informatyczne systemy uzgadniania działań. Współpraca opiera się na liberalnych zasadach rynkowych, co oznacza możliwość rezygnacji z usług czy oferty towarowej każdego z kooperantów. Wszelkie oceny wynikają z kreowanych zdolności zaspokajania potrzeb i wymagań klientów, a także umiejętności tworzenia wartości dodanej. Dzięki temu tworzy się zewnętrzna organizacyjna struktura sieciowa, która posiada cechy samoorganizacji, automatycznej optymalizacji i zmienności. Siec organizacyjna jest mechanizmem koordynacji łańcucha kreowania wartości dodanej, często wymagającym wymiany tytułów własności i wspierany przez instrumentarium informatyczne. Powstaje ona w otoczeniu bliższym, na osi dostawcy – producent – odbiorcy.

Przykłady użycia:
Służby logistyczne działają również na etapie dystrybucji produktu, zapewniają organizację przewozu wyrobów gotowych z miejsca ich powstania do odbiorców i konsumentów.
Przepływ materiałów do produkcji i gotowych wyrobów jest podstawowym przedmiotem logistyki przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!