Logistyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Logistyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Logistyka zaopatrzenia stanowi zbiór wzajemnie połączonych ze sobą i z otoczeniem elementów. Stanowi ona układ otwarty, czyli współpracuje z elementami otoczenia przez wzajemną wymianę materii, energii oraz informacji. Jest ona także organizowaniem, planowaniem, kontrolą i zrealizowaniem przepływu towarów od zaprojektowania i nabywania po produkcję i dystrybucję. Zajmuje się kształtowaniem optymalnych strumieni i procesów przepływu materiałów oraz informacji dla zaspokojenia potrzeb w określonym obszarze.

Synonimy: zorganizowanie, rozstawienie, koordynacja, konfiguracja, organizacja

Odmiana przez przypadki:
M. logistyka/logistyki
D. logistyki/logistyk
C. logistyce/logistykom
B. logistykę/logistykami
N. logistyką/logistykami
Msc. logistyce/logistykach
W. logistyko/logistyki

Logistyka stanowi konsekwencję tendencji rozwojowych w zakresie gospodarowania, rozpatrywanych w długich okresach. Do najważniejszych zadań logistyki zaopatrzenia zalicza się zapewnienie przedsiębiorstwu sprawnego zasilania w materiały, półprodukty niezbędne do prowadzenia ciągłej, rytmicznej działalności gospodarczej przy jak najniższych kosztach logistycznych. Aby zrealizować ten cel, należy wykonywać wiele czynności, za pomocą których realizuje się podstawowe zadania. Polityka zaopatrzenia ma na celu zapewnienie płynności przedsiębiorstwa z punktu widzenia finansowego aspektu, a także ochrona środowiska, wynikająca z zasad gospodarowania surowcami i materiałami w przedsiębiorstwie.
Procesy zaopatrzenia w przedsiębiorstwie są związane z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Kierownicy działu zaopatrzenia muszą się w tym względzie wykazywać dużą wiedzą i rozwaga, zwłaszcza że decyzje te w istotny sposób wpływają na poziom kosztów i wielkość zysków. Zakupy zaopatrzeniowe mają dla firmy strategiczne znaczenie. Optymalny poziom zaopatrzenia materiałowego ma wpływ na osiągnięcie przez firmę przewagi konkurencyjnej na rynku. Ma to miejsce dzięki optymalizacji kosztów, a także dzięki zapewnieniu właściwego poziomu jakości.

Najważniejszym, strategicznym kierunkiem logistyki jest poprawa wydajności oraz obniżenie kosztów. Wymagana jest przy tym poprawa gospodarki zasobami, racjonalne wykorzystanie zapasów, podejmowanie inwestycji, które usprawniają organizację, automatyzację i systemy sterowania.
Celem działania p

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.