Lombard
Język polski jest bardzo rozbudowany, a co za tym idzie, często możemy spotkać się z trudnością określenia definicji danego słowa. Nie ma człowieka, który znałby wyjaśnienie wszystkich wyrazów, ponieważ jest ich zwyczajnie za dużo. Poznawać nowe określenia można podczas np. czytania książek, zwłaszcza tych starszych, w których niezrozumiałe słowa na dole strony mają swoją definicję. Często sięgamy również po słownik papierowy lub internetowy. Dlaczego warto zaznajamiać się ze słowami, których nie znamy? Dzięki temu twoje słownictwo będzie bogatsze, a jakiekolwiek formy pisemne nie powinny sprawić Ci kłopotu. Dochodzi jeszcze szyk zdań i gramatyka, ale to już następnym razem. W niniejszym wypracowaniu omówię znaczenie słowa „lombard” i wyjaśnię, na czym polega jego funkcjonowanie.
–
Lombard to instytucja, w której skupuje się lub sprzedaje wartościowe przedmioty. Jest to miejsce, w którym udziela się również tak zwanych pożyczek pod zastaw (pożyczek lombardowych). Polega ona na „zastawieniu” wartościowego przedmiotu, który zostaje w lombardzie do momentu, do którego pożyczka nie zostanie spłacenie. Jest to rodzaj zabezpieczenia na wypadek, gdyby osoba nie oddała podanej sumy. Wtedy takowy przedmiot jest własnością lombardu. Pożyczki lombardowe nie przekraczają okresu 3 miesięcy i nie są krótsze niż 7 dni, jednak w niektórych lombardach czas ten może się przedłużyć po dopłacie odpowiedniej sumy.
ł ” ”
. .
. (kto, co?) lombard
. (kogo, czego?) lombardu
. (komu, czemu?) lombardowi
. (kogo, co?) lombard
. (z kim, czym?) lombardem
. (o kim, czym) lombardzie
. (O! witaj) lombardzie
.
. (kto, co?) lombardy
. (kogo, czego?) lombardów
. (komu, czemu?) lombardom
. (kogo, co?) lombardy
. (z kim, czym?) lombardami
. (o kim, czym) lombardach
. (O!) lombardy
̨ ̨ł ̨ ” „?
Tak jak wspomniałam powyżej, sam wyraz pochodzi od włoskich bankierów, nazywanych lombardami. Działali w zachodniej Europie i byli znani w społeczeństwie. Zdarzało się, że nawet władcy brali pożyczki lombardowe i oddawali pod zastaw drogocenne klejnoty, złoto, srebro, a nawet część swoich terenów. Swoją drogą, sam ten proces narodził się wiele lat temu…
̨ ?
Do lombardu można oddać wiele rzeczy, które są wartościowe i niepotrzebne dla danej osoby, czyli:
– Sprzęt RTV (telefony, laptopy, telewizory, komputery itd.)
– Wartościowe monety, karty kolekcjonerskie
– Srebro i złoto w różnych formach (biżuteria, sztabki, przedmioty)
– Kamienie szlachetne
– Zegarki
– Uzbrojenie, broń palna lub biała, ordery i medale
W latach 80-tych powstał zespół muzyczny „Lombard” w Poznaniu. Najsłynniejszymi utworami tej grupy są „Przeżyj to sam” oraz „Szklana pogoda”.
ł ł ” ”
– Nie mogę z tobą pójść, dzisiaj planowałam udać się do lombardu i sprzedać ten stary zegarek
– Pan Marek kilka miesięcy temu otworzył swój lombard- ostatnio poszedłem do niego sprawdzić, jak mu się powodzi- codziennie napływa do niego więcej klientów
– To najbardziej znany lombard w tym mieście- wiele osób przychodzi tutaj po pożyczki lombardowe i oddaje drogocenne przedmioty
– Jeśli chcesz sprzedać te monety, to doskonała okazja, żeby pójść do lombardu i otrzymać stosowną zapłatę
– Wydaje mi się, że nie przyjmą mnie do tego lombardu- przy rozmowie rekrutacyjnej szef nie był co do mnie przekonany
– Dzisiaj na lekcji historii omawialiśmy historię lombardu i okazało się, że funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat
Podsumowując, lombard to instytucja, która skupuje i sprzedaje różne towary. Dodatkowo udziela pożyczek lombardowych, w których zastaw jest zabezpieczeniem- są to wartościowe przedmioty, takie jak: sprzęt RTV, monety, zegarki, przedmioty kolekcjonerskie, złoto i srebro w różnych formach, kamienie szlachetne, części uzbrojenia, broń, ordery i medale.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!