Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych ról do spełnienia ma matka. Macierzyństwo można rozpatrywać w dwóch znaczeniach. Jedno jako potencjalny związek kobiety z jej władzą nad rozrodczością i z dziećmi oraz jako instytucję, której celem jest zapewnienie, aby wychować młode pokolenie. Macierzyństwo uważa się za wyjątkowy okres, za dar, ale też i wyzwanie. Kobieta musi poradzić sobie z nowymi sytuacjami, jakimi są ciąża, następnie poród i opieka nad dzieckiem. I choć dzieci dorastają, więź pomiędzy matką a dorosłymi dziećmi często bywa silna przez wiele lat. matki troszczą się o swoje dorosłe dzieci, poświęcają im czas i uwagę.
Synonimy: rodzicielstwo
Odmiana przez przypadki:
M. macierzyństwo
D. macierzyństwa
C. macierzyństwu
B. macierzyństwo
N. macierzyństwem
Msc. macierzyństwie
W. macierzyństwo
Kobiety są obdarzone wieloma, istotnymi cechami, które pozwalają im w lepszy sposób opiekować się dziećmi. Kobiety szybciej reagują na ból, ale są bardziej odporne na długotrwałe cierpienia. Badania wykazały także, iż kobiet są bardziej wrażliwe na smaki gorzkie, a mężczyźni – słone. Uważa się również, iż pamięć mężczyzny i kobiety różni się od siebie. Kobietom przypisuje się możliwość zgromadzenia większej liczby nieistotnych informacji, mężczyźni zapamiętują tylko to, co ma jakieś konkretne znaczenie. Kobiety widzą lepiej w nocy, odróżniają więcej odcieni czerwieni niż mężczyźni oraz mają lepszą pamięć wzrokową. Mężczyźni natomiast lepiej widzą w dzień, ich pole widzenia jest węższe niż pole widzenia kobiet. W kobiecą rolę społeczną wpisana jest koncentracja na życiu rodzinnym – uważa się, że kobiety częściej niż mężczyźni interesują się literaturą, sztuką, kontaktami z ludźmi, nauczaniem, działalnością społeczną i gospodarstwem domowym. Kobiety uważa się także za bardziej zaangażowane w opiekę nad dziećmi, wychowanie ich, troskę o nie. Współcześnie macierzyństwo różni się od macierzyństwa sprzed kilkudziesięciu lat. matki coraz częściej łącza karetę zawodową z wychowyw
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
waniem dziecka. Coraz więcej czasu poświęcają też racy. dziećmi zajmują się dziadkowie lub opiekunki.
Temat macierzyństwa szczególnie często porusza się w piśmiennictwie o charakterze religijnym. Kobieta nie staje się matką od razu. Dojrzewa do macierzyństwa na drodze przemian fizycznych, psychicznych oraz hormonalnych. Nie wystarczy jedynie dojrzałość płciowa, konieczna jest także dojrzałość osobowa, która przejawia się w tym, że kobieta w swoich zadaniach macierzyńskich nie ogranicza się jedynie do dziecka, ale także otwiera się na innych.
W ostatnich latach zwraca się uwagę na problem samotnego macierzyństwa.
Samotne macierzyństwo lub ojcostwo ma wpływ na funkcjonowanie zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. W Polsce częściej samotnie wychowują dzieci kobiety, zarówno te, które się rozwiodły, jak i te, które nigdy nie były w związku małżeńskim. Samotne macierzyństwo jest konsekwencją różnych czynników. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu matki wychowywały samotnie dzieci, ponieważ w rodzinie miał miejsce rozwód lub ojciec nie przyznawał się do dziecka, nie zamierzał uczestniczyć w jego wychowaniu.
Zdarza się, że kobiety świadomie pozostają samotnymi matkami. Na wybór samotnego macierzyństwa mają wpływ różne czynniki. Najczęściej dzieli się je na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się przyczyny społeczne, do drugiej – indywidualne. Przyczyny społeczne obejmują zmiany tradycyjnego modelu rodziny, industrializację, urbanizację. Do przyczyn indywidualnych można zaliczyć samotne macierzyństwo spowodowane urodzeniem się dziecka poza rodziną, śmierć małżonka, rozwód lub separację. Na samotne macierzyństwo mogą mieć także wpływ czynniki materialne – samotne matki mogą liczyć na pomoc państwa lub brak zaufania do ojca dziecka. Samotne macierzyństwo wiąże się z wieloma problemami. Mogą one stać się przyczyną problemów w funkcjonowaniu społecznym.
Przykłady użycia:
Macierzyństwo jest uważane za prawdziwy dar.
Po urodzeniu dziecka udała się na urlop macierzyński.
Macierzyństwo jest czasem, który wiąże się z wieloma wyrzeczeniami.
Dodaj komentarz jako pierwszy!