Magazyn
Magazyny odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce. Stanowią jednostki funkcjonalno-organizacyjne służące przechowywaniu dóbr materialnych. Jest to proces czasowego przechowywania zgromadzonych towarów. Magazyn sam w sobie jest jednostką, która w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni służy do przechowywania dóbr, przy wykorzystaniu transportu wewnętrznego oraz innych urządzeń wspomagających ten proces.
Synonimy: skład, hurtowania, pakamera, przechowalnia
Odmiana przez przypadki:
M. magazyn/magazyny
D. magazynu/magazynów
C. magazynowi/magazynom
B. magazyn/magazyny
N. magazynem/magazynami
Msc. magazynie/magazynach
W. magazynie/magazyny
Praca każdego magazynu obejmuje cztery podstawowe fazy, które następnie dzielą się na czynności, w których dany towar jest poddawany w danej fazie.
Do podstawowych faz procesów magazynowania zalicza się: przyjmowanie, składowanie, kompletowanie oraz wydawanie. Przyjmowanie stanowi operacje, która rozpoczyna się z chwilą dostarczenia ich z zewnątrz lub wewnątrz z innej komórki przedsiębiorstwa. Składowanie dóbr w magazynie wiąże się z jego podstawową funkcją, czyli czasowym przechowywaniem.
Składowanie stanowi zbiór czynności, które są poprzedzone przyjęciem materiałów do magazynu. Dobra te umieszczane są w magazynie w sposób usystematyzowany. W celu efektywnego wykorzystania kubatury magazynu stosuje się urządzenia do składowania. Parametrami charakteryzującymi każdy ze składowanych materiałów są warunki przechowywania, do których należą: temperatura, wilgotność, czystość powietrza. W magazynach stosuje się obecnie dwie metody składowania, które różnią się sposobem przypisania miejsc składowania: metodę stałych miejsc i metoda wolnych miejsc. W pierwszej z nich każda pozycja asortymentowa posiada ściśle przypisane lokalizacje. Nie można umieścić w takim miejscu innego towaru. Zaletą metody jest to, że można łatwo odszukać każdy asortyment.
Ważne jest też kompletowanie.
Z pobranych materiałów jest tworzona jednostka lub jednostki ładunkowe. Wydawanie dóbr z magazynu stanowi ostatnią fazę procesu magazynowania. Na podstawie zewnętrznego lub wewnętrznego zamówienia gromadzi się materiały do wydania. Większość z nich stanowi jednostki ładunkowe, które powstają w wyniku kompletowania.
Środki transportu w magazynach stanowią urządzenia, przy pomocy których dokonuje się przemieszczenia ładunków wewnątrz magazynów, rozładunku, piętrzenia w czasie składowania. Transport jest uważany za najważniejszy element łańcucha logistycznego, który jest obecny pomiędzy wszystkimi ogniwami procesu produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji. Stanowi działalność, która polega na przemieszczaniu osób lub ładunków od miejsca nadania do odbioru. Transport magazynowy uwzględnia wszystkie czynności transportowe wiążące się z przyjęciem, wydaniem i składowaniem. Transport wewnętrzny rozumie się jako urządzenia, które stosuje się w magazynie lub jego obrębie i wykorzystuje do transportowania dóbr materialnych. Środki transportu wewnętrznego można podzielić biorąc pod uwagę zasięg, napęd i charakter ruchu. W pierwszym przypadku można mówić o środkach transportowych wyposażonych we własne urządzenia napędowe lub beznapędowe. W przypadku, gdy kryterium jest charakter ruchu, mówi się o środkach transportowych o ruchu ciągłym i przerywanym. Kolejna klasyfikacja uwzględnia urządzenia dźwigowe i transportowe. Pierwsze to urządzenia o ruchu przerywanym, które stosuje się do poziomego lub pionowego przemieszczania ładunku na placu składowym, magazynie lub hali fabrycznej. Do urządzeń drzwiowych zalicza się ciągniki, suwnice, żurawie, dźwigniki, wyciągi towarowe. Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń transportowych zalicza się wózki transportowe, które mogą być wykorzystywane w małych zakładach, jak i dużych halach produkcyjnych i w magazynach.
Pojęcia magazyn używa się także do określenia czasopisma. Mówimy na przykład o magazynach poświęconych modzie, urodzie.
Przykłady użycia:
Idź do magazynu i sprawdź, czy mamy jeszcze pomidory.
Przez 30 lat zmagazynowałeś tyle niepotrzebnych rzeczy!
W magazynie należy koniecznie zaprowadzić porządek.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!