Magazyn
Zamień czytanie na oglądanie!
Magazyny odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce. Stanowią jednostki funkcjonalno-organizacyjne służące przechowywaniu dóbr materialnych. Jest to proces czasowego przechowywania zgromadzonych towarów. Magazyn sam w sobie jest jednostką, która w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni służy do przechowywania dóbr, przy wykorzystaniu transportu wewnętrznego oraz innych urządzeń wspomagających ten proces.
Synonimy: skład, hurtowania, pakamera, przechowalnia
Odmiana przez przypadki:
M. magazyn/magazyny
D. magazynu/magazynów
C. magazynowi/magazynom
B. magazyn/magazyny
N. magazynem/magazynami
Msc. magazynie/magazynach
W. magazynie/magazyny
Praca każdego magazynu obejmuje cztery podstawowe fazy, które następnie dzielą się na czynności, w których dany towar jest poddawany w danej fazie.
Do podstawowych faz procesów magazynowania zalicza się: przyjmowanie, składowanie, kompletowanie oraz wydawanie. Przyjmowanie stanowi operacje, która rozpoczyna się z chwilą dostarczenia ich z zewnątrz lub wewnątrz z innej komórki przedsiębiorstwa. Składowanie dóbr w magazynie wiąże się z jego podstawową funkcją, czyli czasowym przechowywaniem.
Składowanie stanowi zbiór czynności, które są poprzedzone przyjęciem materiałów do magazynu. Dobra te umieszczane są w magazynie w sposób usystematyzowany. W celu efektywnego wykorzystania kubatury magazynu stosuje się urządzenia do składowania. Parametrami charakteryzującymi każdy ze składowanych materiałów są warunki przechowywania, do których należą: temperatura, wilgotność, czystość powietrza. W magazynach stosuje się obecnie dwie metody składowania, które różnią się sposobem przypisania miejsc składowania: metodę stałych miejsc i metoda wolnych miejsc. W pierwszej z nich każda pozycja asortymentowa posiada ściśle przypisane lokalizacje. Nie można umieścić w takim miejscu innego towaru. Zaletą metody jest to, że można łatwo odszukać każdy asortyment.
Ważne jest też kompletowanie.
Z pobranych materiałów jest tworzona jednostka lub jednostki ładunkowe. Wydawanie dóbr z magazynu stanowi o
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!