Małżeństwo
Małżeństwo to związek dwojga ludzi, którzy ślubowali sobie miłość przed urzędnikiem stanu cywilnego lub wzięli ślub w kościele. Jest to związek dwojga ludzi, którzy się kochają i chcą wspólnie tworzyć rodzinę. Przez wiele lat małżeństwo stanowiło cel młodych panien. Było dla nich gwarancją stabilizacji, symbolem statusu społecznego. Młode dziewczęta starannie przygotowywały się do śluby, a rodzice dbali o to, aby były przygotowane do prowadzenia domu. Życie bez ślubu traktowano jako grzech. Obecnie nie ma już takiego znaczenia, a wielu młodych ludzi decyduje się na życie bez ślubu.
Synonimy: związek, mariaż, para, mąż i żona, poślubieni
Odmiana
M. małżeństwo/małżeństwa
D. małżeństwa/małżeństw
C. małżeństwu/małżeństwom
B. małżeństwo/małżeństwa
N. małżeństwem/małżeństwami
Msc. małżeństwie/małżeństwach
W. małżeństwo/małżeństwa
Niemal we wszystkich kulturach małżeństwo jest bardzo ważne, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety jednak chyba na całym świecie przywiązują do małżeństwa większą wagę. Dla nich jest one symbolem prestiżu społecznego, bezpieczeństwa, potwierdzeniem własnej wartości.
Małżeństwo traktowane jest też jako związek interesów oraz gwarancja, że na stare lata małżonkowie otoczą się wzajemną opieką, a starymi rodzicami zaopiekują się dodatkowo dzieci zrodzone w związku. W wielu kulturach kobiety zabiegają mniej lub bardziej otwarcie o to, aby zostać wybraną i poślubioną. Służą temu różne zabiegi związane z poprawą urody, piękne ubrania i makijaż. W różnych kulturach znaczenie obojga małżonków jest różne, jednak wydaje się, że w Europie cały czas jeszcze ważniejszą rolę w związku pełni mężczyzna. On zapewnia utrzymanie, pracuje na rodzinę; kobieta natomiast w większym stopniu zajmuje się domem i wychowywaniem dzieci. U Indian jest podobnie. Mężczyźni polują, kobiety zajmują się dziećmi, gotowaniem. Mają one jednak wiele do powiedzenia, szczególnie te starsze.
Małżeństwo uważa się także za jedno z zadań, które człowiek podejmuje w swoim życiu. W Polsce małżeństwa zawierane są najczęściej przez osoby będące w trzeciej dekadzie życia.
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy określa także, kto nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Polskie prawo rodzinne i opiekuńcze opowiada się za małżeństwem monogamicznym. Wyklucza się poligamię. Nowy związek małżeński może być zawarty wyłącznie po ustaniu pierwszego małżeństwa z powodu śmierci współmałżonka lub po orzeczeniu przez sąd kościelny, że pierwsze małżeństwo było nieważne.
Na całym świecie istnieje wiele ciekawych zwyczajów związanych z małżeństwem. Przykładowo, przedstawiciele niektórych indiańskich plemion mają po kilka żon. Wodzowie mają prawo mieć tyle żon, ile są w stanie utrzymać. Ma także do spełnienia pewien obowiązek – musi się żenić ze wszystkimi pannami, których nikt nie chciał. „Dziedziczy” także żony po swoich braciach, zmarłych wojownikach i zapewnia im opiekę.
Małżeństwo może zakończyć się rozwodem. Rozwód jest coraz częstszym zjawiskiem nie tylko w polskiej, ale i w światowej rzeczywistości. Ludzie coraz częściej się rozwodzą, niejednokrotnie w ciągu swojego życia kilkakrotnie wchodzą w związki małżeńskie. Rozstanie jest z pewnością trudnym, a nawet traumatycznym przeżyciem, dlatego też zarówno KRO, jak i KPC wymagają od sądu, aby dokonał próby pojednania małżonków. Spełnia to także postulaty trwałości małżeństwa, czyli nie przystępuje się do rozpatrzenia żądania rozwodu bez uprzedniego sprawdzenia, czy małżonkowie działają z pełnym przekonaniem i czy istnieją szanse podjęcia wspólnego pożycia.
Przykłady użycia:
Małżonkowie Nowaccy są wyjątkowo zgodni.
To małżeństwo nie przetrwa próby czasu. Ksiądz udzielił im sakramentu małżeństwa.
Mój małżonek jest bardzo przystojny.
W małżeństwie Nowaków się nie układa.
Postanowiliśmy rozwiązać nasze małżeństwo.
Oboje małżonkowie przeszli wszystkie badania.
Po długim okresie narzeczeństwa zawarli związek małżeński.
Ponieważ ich małżeństwo okazało się nieudane, postanowili wziąć rozwód.
Rozwód był trudnym doświadczeniem dla małżonków, ostatecznie jednak rozstali się w zgodzie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!