Mandala
Mandala to artystyczny motyw, symbol kosmosu, pochodzący z dawnej tradycji indyjskiej. Zazwyczaj ma kształt okręgu, w który wpisany jest kwadrat podzielony na cztery trójkąty. Używana jest w buddyzmie, hinduizmie i dżinizmie.
Koło w mandali oznacza niebo i nieskończoność, natomiast kwadrat symbolizuje to, co związane z ziemią i człowiekiem. Obie figury połączone są punktem centralnym, który jest początkiem i końcem całego układu. Sama nazwa mandali może być tłumaczona jako „święty krąg”. Wyróżnia się różne rodzaje mandali, na przykład mandale oczyszczające bądź takie, które mają wzmacniać poszczególne cechy bądź pomagać w konkretnych obszarach ludzkiego życia.
Symbol ten jest obecny w bardzo wielu kulturach, wykorzystywano go do praktyk magicznych oraz relaksacyjnych. Często sięgają po niego mnisi buddyjscy, którzy oglądają oraz tworzą mandale w ramach medytacji. Na Zachodzie mandale stały się popularne dzięki sławnemu psychoanalitykowi Carlowi Gustawowi Jungowi, który dostrzegł terapeutyczne działanie mandal.
##Odmiana słowa „mandala” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – mandala
Dopełniacz (kogo? czego?) – mandali
Celownik (komu? czemu?) – mandali
Biernik (kogo? co?) – mandalę
Narzędnik (z kim? z czym?) – mandalą
Celownik (o kim? o czym?) – mandali
Wołacz (o!) – mandalo!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – mandale
Dopełniacz (kogo? czego?) – mandali / mandal
Celownik (komu? czemu?) – mandalom
Biernik (kogo? co?) – mandale
Narzędnik (z kim? z czym?) – mandalami
Celownik (o kim? o czym?) – mandalach
Wołacz (o!) – mandale!
##Przykładowe zdania z wykorzystaniem wyrazu „mandala”:
W tej książce zawarliśmy mandale w ich starej formie, gdzie pokazane są symetryczne i bardzo ozdobne roślinne oraz geometryczne wzory, które możesz pokolorować tak, jak tylko chcesz.
Od kiedy kupiłam sobie mój pierwszy zbiór z mandalami, bardzo wciągnęłam się w kolorowanie w wolnym czasie, i teraz nie wyobrażam sobie już dnia bez moich kredek czy flamastrów.
Podczas kolorowania każdej kolejnej mandali można uwolnić się od męczącego natłoku myśli i skupić się na harmonijnym oddechu, to wpłynie na lepsze samopoczucie i relaks.
Mandala to symbol i motyw artystyczny, który pochodzi w dawnej tradycji indyjskiej, a teraz stał się bardzo popularny w społeczeństwie zachodnim.
Wcześniej nie słyszałam o mandalach, ale kiedy moja przyjaciółka powiedziała mi, że to świetny sposób na oderwanie się od social mediów i wyrażenie własnej kreatywności, postanowiłam, że próbuję.
Ostatnio widziałam w internetowym sklepie przepiękną mandalę do przyklejenia na ścianę – teraz bardzo zastanawiam się nad kupnem, bo ten wzór i złotawe odcienie sprawdziłyby się idealnie u nas w sypialni.
Moja teściowa powiedziała, że kolorowanie mandali to nie jest dobry pomysł, dlatego że lepiej spożytkować czas na jakieś bardziej wartościowe zajęcia, takie jak sprzątanie, pranie, gotowanie i prasowanie.
Nad tą mandalą pracuję już od kilku godzin, ma tyle detali, że trzeba bardzo mocno się skupić, żeby nie wyjechać kredką poza krawędzie i żeby wypełnić każde miejsce odpowiednim kolorem.
Nie miałabym nic przeciwko mandalom, gdyby nie to, że mój partner tak bardzo upodobał sobie ten symbol, że mamy już w domu kilkanaście oprawionych w ramki obrazków mandali, a on cały czas chce wplatać ten motyw gdzie się da i kupił sobie z nim kilka koszulek i bluz.
Tworzenie mandali może pomagać w osiąganiu lepszego skupienia, wyrażaniu tłumionych uczuć, relaksowaniu się po ciężkim dniu, poleca się zaproponować taką rozrywkę również dzieciom, które będą mogły w taki sposób stymulować swoją kreatywność.
Natrafiłem na definicję, zgodnie z którą mandale to nic innego, jak diagramy, które ukazują, w jaki sposób to, co chaotyczne, przybiera harmonijną i uporządkowaną formę.
Mandale wyglądają bardzo ładnie, są świetnymi ozdobami, dlatego że zawierają geometryczne wzory i są wykonane z największą dbałością o detale – to dlatego nie da się obok nich przejść obojętnie i wywołują często prawdziwy zachwyt.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!