Manipulacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Manipulacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Słowo manipulacja pochodzi od łacińskiego „manus pellere”, co oznacza trzymać dłoń w czyjejś dłoni, mieć kogoś w ręce. Wyrazy „manipulacja” i „manipulujący” zostały zarejestrowane po raz pierwszy w 1760 roku. Ich znaczenie było wówczas identyczne jak dzisiaj. Manipulacja – dotyczy władzy, która wyraża dążenie do czegoś więcej, władzę „po coś”. Szczególnie istotny jest tu element posłuszeństwa lub nieposłuszeństwa, ponieważ jako akt polityczny tj. władczy i odnoszący się do wspólnoty angażuje pewną wartość, która może stanąć w sprzeczności wobec innych. Niepowodzenie manipulacji wiąże się dla rządzącego ze stratą szansy na skuteczny wpływ i musi on porzucić tę formę władzy na rzecz innej, najczęściej przemocy lub perswazji.
Działania manipulacyjne mogą być pogrupowane ze względu na głębokość ingerencji w psychikę osoby poddawanej oddziaływaniom. Biorąc pod uwagę tę kategorię wyróżnia się trzy grupy technik. Pierwsza obejmuje techniki ukierunkowane na spowodowanie uległości. Mają na celu zmianę zachowania osoby poddawanej manipulacji. Nie zawsze towarzyszą temu zmiany w systemie poglądów czy osobowości. Druga grupa technik to techniki sięgające głębiej w psychikę osoby poddawanej manipulacji. Celem jest zmiana postaw. Najtrudniejszym do osiągnięcia efektem manipulacji jest zmiana osobowości. Jest ona efektem długotrwałych oddziaływań. Stosowana jest w niej hipnoza, pranie mózgu, perswazja podprogowa.
Jedną z technik manipulacji jest fragmentacja. Polega ona na wybiórczym sposobie ukazywania świata. Elementy nieodpowiednie lub niewygodne są pomijane, natomiast te, które są pożądane – podkreśla się, uwypukla. Technikę tę stosuje się w dużym zakresie w reklamie, jednak nadmierne jej używanie może przyczynić się do dezorientacji oglądających. Inną techniką manipulacji jest ingracjacja. Polega ona na zwiększaniu priorytetów u odbiorców manipulacji. Aby tego dokonać, posługuje się różnymi środkami mającymi zwierzyć własną atrakcyjność. Ta forma manipulacji jest często spotykana w stosunkach międzyludzkich.
Kolejną techniką, na którą warto zwrócić uwagę, jest natychmiastowość informacji. Informacje przekazuje się zaraz po tym, jak miało miejsce jakieś zdarzenie, Nie ma w tym prz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!