Mcv
MCV jest skrótem i posiada kilka znaczeń.
1. Wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej (ang. mean corpuscular volume)
Mcv jest jednym ze wskaźników, który jest oznaczany podczas wykonywania morfologii. Wartość tego wskaźnika jest uzależniona od dostępnych materiałów budulcowych potrzebnych do syntezy hemoglobiny. Ma on duże znaczenie diagnostyczne w różnicowaniu przyczyn niedokrwistości.
Na jego podstawie możemy dokonać podziału niedokrwistości na:
– mikrocytarne (Mcv obniżone)
– normocytarne (Mcv w normie)
– makrocytarne (Mcv powyżej normy)
Mcv obliczane jest ze wzoru:
– hematokryt [%] *10 / liczba erytrocytów [mln/1uL]
lub
– hematokryt [L/L] *1000 / liczba erytrocytów [10¹²/1L]
Normy mcv uzależnione są od wieku i płci. U kobiet wynoszą 81-99 fl (femolitr), a u mężczyzn 80-94 fl. Normy u dzieci również uzależnione są od wieku. Dla 1 do 6 – dniowego noworodka wynoszą 95-121 fl, dla noworodka od 7 do 13 dnia życia 88-126 fl, a od 14 dnia do 1 miesiąca 86-124 fl. Dla niemowląt w wieku 1 – 2 miesiące 85 – 123 fl, 2 – 3 miesiące 77 – 115 fl, 3 – 6 miesięcy 74 – 108 fl. Dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat wartość mcv wynosi 70 – 86 fl, od 2 do 6 lat 75 – 87 fl, od 6 do 10 lat 77 – 95 fl, a od 10 do 18 lat 78 – 95 fl.
Podwyższony poziom mcv może świadczyć o alkoholizmie, niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12, niedokrwistości hemolitycznej, niedokrwistości mielodysplastycznej, niedoczynności tarczycy, odwodnieniu hipotonicznemu, chorobach wątroby, ciąży, zespołach mielodysplastycznych,
przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych, antykoncepcyjnych, przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych.
Obniżony poziom mcv może wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość sideroblastyczną, talesemię, chorobę nowotworową, ciężkie, przewlekłe schorzenia, odwodnienie hipertoniczne.
Aby wskaźnik Mcv był wiarygodny na 2 – 3 dni przed badaniem nie należy pić alkoholu i uprawiać sportu, przed pobraniem krwi nie należy spożywać posiłków minimum przez 8 godzin, ale w dniu badania, rano można wypić szklankę wody. Materiałem pobieranym do badania jest krew żylna.
2. Wirus z grupy ospy (ang. Molluscum contagiosum virus)
Wirus ten jest odpowiedzialny za występowanie mięczaka zakaźnego. Wyróżniamy cztery podtypy wirusa MCV, jednak najczęściej spotykanym jest podtyp I. Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci, młodzi dorośli, osoby z zaburzeniami odporności oraz chorujące na atopowe zapalenie skóry. Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni ze skórą i wydzieliną ze zmian skórnych oraz poprzez przedmioty codziennego użytku jak ręczniki, ubrania. Wirus namnaża się w warstwie naskórkowej skóry, a okres wylęgania waha się od 2 tygodni do 6 miesięcy. Chory zaraża do ustąpienia zmian chorobowych.
Głównym objawem choroby są zmiany skórne w postaci niewielkich grudek z wgłębieniem pośrodku. Zmiany są twarde, gładkie o perłowo-białym, różowym lub cielistym kolorze. Zmiany mogą boleć, swędzieć, a wokół może powstawać rumień. Najczęściej zlokalizowane są na tułowiu, w okolicy pachwin, dołu pachowego lub stawów. Zmiany chorobowe mogą być pojedyncze, mogą występować w skupiskach lub biec linijnie (wzdłuż linii zadrapań). Grudki wypełnione są charakterystyczną, kaszowatą wydzieliną. Ustępują samoistnie, bez leczenia w ciągu 6-9 miesięcy, czasami pozostawiając blizny.
3. Czasopismo z branży gier komputerowych (ang. Market for Home Computing and Video Games)
Jest to brytyjskie czasopismo, które skupia się biznesowych aspektach dziedziny w tym produkcji i handlu. Czasopismo to jest miesięcznikiem i nie jest dostępne w sklepach. Jedynymi drogami jego dystrybucji jest internet i zamawiana drukowana subskrypcja. Czasopismo wydawane jest od listopada 1998 roku, a obecnym redaktorem naczelnym jest Christopher Dring.
Przykłady użycia:
Wskaźnik Mcv wskazuje rodzaj występującej niedokrwistości.
Jednym z parametrów wykonywanych podczas morfologii jest wskaźnik Mcv.
Wirus MCV wywołuje mieczaka zakaźnego.
Głównym tematem poruszanym w czasopiśmie MCV są gry komputerowe.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!