Mechanizm
Znaczenie słowa „mechanizm”:
– Mechanizm to zespół połączonych ze sobą części składowych maszyny albo przyrządu, które współpracując spełniają określone zadanie. Takim zadaniem może być przenoszenie ruchu, sił albo sygnału.
– Rodzaje mechanizmów:
1. Mechanizm jarzmowy – ruch obrotowy korby przekształcany jest na ruch posuwisto–zwrotny, który napędza dany element. Ramieniem tego mechanizmu jest jarzmo z prowadnicą. W niej posuwa się kamień połączony przegubowo z korbą. Jej ruch wprawia w ruch jarzmo, a on zamienia się w ruch posuwisto–zwrotny. Stosowany głównie do napędu obrabiarek.
2. Mechanizm korbowy – opiera się na pracy trzech współpracujących elementów: korby, korbowodu i wodzika (najczęściej jest to tłok). Korba porusza się ruchem obrotowym, a wodzik posuwisto–zwrotnym. W mechanizmie tym napędzana może być albo korba, albo wodzik. Stosuje się go do maszyn tłokowych takich jak: nożny napęd maszyny do szycia.3. Mechanizm zębatkowo–zapadkowy – budują go koła zębate albo zębatki o niesymetrycznych zębach. Niektóre maszyny posiadają także blokadę (zapadkę), która uniemożliwia ruch w danym kierunku. Obrócenie się koła zębatego w danym kierunku jest przyczyną uniesienia zapadki i upadek i następny ząb.
3. Mechanizm krzywkowy – mechanizmu tego używa się najczęściej w procesach sterowania, na przykład w układzie rozrządu. Mechanizm składa się z krzywki oraz popychacza. Ten pierwszy porusza się ruchem obrotowym, a ten drugi posuwisto–zwrotnym.
4. Mechanizm korbowo–wahaczowy – ruch obrotowy korby, powoduje ruch wahadłowy wahacza. To jest powodem, dla którego musi być spełniony warunek: suma długości najkrótszego i najdłuższego członu musi być mniejsza on sumy reszty członów. Stosowane najczęściej w mieszalnikach.
5. Mechanizm różnicowy (przekładnia różnicowa; dyferencjał) – jest to zębata, mechaniczna przekładnia. W pojazdach jego zadaniem jest kompensowanie różnic prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej przy pokonywaniu torów o różnych długościach. W pojeździe z napędem na ponad jedną oś może, ale nie musi, występować dodatkowy mechanizm różnicowy w skrzyni rozdzielczej.
6. Mechanizm prowadzenia – zespół urządzeń, umożliwiających kierowcy prowadzenie pojazdu po wybranym torze i wybranej prędkości. Na mechanizm ten składa się układ kierowniczy i hamulcowy.
7. Mechanizm kierowniczy – ma za zadanie przekazywać ruch obrotowy kierownicy na zwrotnicę, aby móc skręcić koła.
8. Mechanizm zwrotniczy – pozwala on na takie połączenie, przez które koła pojazdu toczą się bez poślizgu. Na mechanizm ten składa się zespół dźwigni oraz drążków, które łączą koła.
9. Mechanizm śrubowy – służy do zmiany ruchu obrotowego na postępowy, używany w celach napędowych. Podstawowym i głównym elementem jest gwint.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (Kto? Co?) mechanizm
Dopełniacz (Kogo? Czego?) mechanizmu
Celownik (Komu? Czemu?) mechanizmowi
Biernik (Kogo? Co?) mechanizm
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z mechanizmem
Miejscownik (O kim? O czym?) o mechanizmie
Wołacz (O!) mechanizmie
Liczba mnoga:
Mianownik (Kto? Co?) mechanizmy
Dopełniacz (Kogo? Czego?) mechanizmów
Celownik (Komu? Czemu?) mechanizmom
Biernik (Kogo? Co?) mechanizmy
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z mechanizmami
Miejscownik (O kim? O czym?) o mechanizmach
Wołacz (O!) mechanizmy
Synonimy:
aparat, automat, robot, ustrojstwo, maszyna, aparatura, maszyneria, zespół, agregat, machina, system, urządzenie.
Przykłady:
1. Istnieje wiele rodzajów mechanizmów, na przykład śrubowy albo zębatkowo–zapadkowy.
2. Mechanizm to zespół współpracujących ze sobą części składowych maszyny albo przyrządu.
3. Zadaniem mechanizmów jest przenoszenie ruchu, sił albo sygnału.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!