🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mem

Mem oznacza:
1. śmieszny obrazek lub animację, powielane masowo w internecie.
2. trzynastą literę w alfabetach semickich (fenickim, hebrajskim, aramejskim).

Pierwsze znaczenie słowa „mem” jest najczęściej używane. Przez mem internetowy rozumie się najczęściej obrazek z dodanym do niego tekstem, który powstał w celach humorystycznych. Uznaje się, że jest to gatunek wypowiedzi internetowej, która wyraża się poprzez kompozycję tekstu oraz obrazu, i która jest związana z kulturą internetu. By dany obrazek stał się popularny w internecie, musi być chwytliwy, dzięki czemu coraz więcej osób będzie go udostępniać na różnych stronach internetowych oraz forach.

Ciekawym rozumieniem memu jest jego określenie jako obrazowa lub/i dźwiękowa jednostka informacji intelektualnej lub kulturowej, która przechowywana jest w ludzkiej pamięci oraz na dowolnych nośnikach. Memy mogą być odbierane przez jednostkę, a także przekazywane dalej. Koncepcję memów stworzył Richard Dawkins, biolog i genetyk, który zauważył podobieństwo memu do genu. Dawkins zwrócił uwagę na to, że geny rozprzestrzeniają się między organizmami, natomiast memy rozprzestrzeniają się między mózgami. Choć nie wprowadził on jednoznacznej definicji, wskazywał, że przykładami memów są melodie czy fasony ubrań. W takim rozumieniu przyjmuje się, że memem jest to, co przyjmuje się od innych w wyniku naśladowania. Poprzez zaobserwowane w memie wzory, człowiek przejmuje pewne zachowania czy idee, a następnie rozpowszechnia je dalej. Wraz z tą koncepcją rozwinęła się memetyka – metoda badania społeczeństwa oraz tworzonej przez niego kultury pod kątem memów.

##Odmiana słowa „mem” przez przypadki:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – mem
Dopełniacz (kogo? czego?) – memu
Celownik (komu? czemu?) – memowi
Biernik (kogo? co?) – mem
Narzędnik (z kim? z czym?) – memem
Celownik (o kim? o czym?) – memie
Wołacz (o!) – memie!

Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – memy
Dopełniacz (kogo? czego?) – memów
Celownik (komu? czemu?) – memom
Biernik (kogo? co?) – memy
Narzędnik (z kim? z czym?) – memami
Celownik (o kim? o czym?) – memach
Wołacz (o!) – memy!

##Przykładowe zdania z wykorzystaniem słowa „mem”:

Po pracy niejeden dorosły siada przed komputerem i ogląda przez godzinę lub dwie memy, a wszystko to, żeby się odstresować i przestać myśleć o codziennych obowiązkach.

Niektóre kłótnie wśród młodzieży można wywołać memami, a toczące się w komentarzach na mediach społecznościowych dyskusje potrafią być dla nich niezwykle angażujące.

Córka pokazała mi jakiś śmieszny obrazek z internetu, ale zanim zrozumiałam grę słowną, jaka była na nim zawarta, musiałam przyglądać się temu memowi w skupieniu przez kilka dobrych minut.

Moim zdaniem tworzenie memów potrafi wzmacniać u młodych ludzi kreatywność, a przede wszystkim sprawia, że czują się radośniejsi i mogą stworzyć coś, czym przez kolejne tygodnie żyje cały internet.

Ten mem był tak śmieszny, że musiałam go sobie zapisać, a następnie wydrukować i zawiesić nad biurkiem w pracy.

Mój kuzyn tworzy własne memy i wrzuca je do internetu – przyznam szczerze, że to ciekawe zainteresowanie i muszę w niedługim czasie zerknąć, co takiego publikuje.

Postacie z internetowych memów zyskały gigantyczną popularność, tylko czy we wszystkich przypadkach było to coś, co chcieli osiągnąć?

Za każdym razem, gdy robi mi się smutno, że muszę iść do pracy, przypominam sobie o memie ze słodkim kotkiem i od razu jest mi jakoś przyjemniej.

Mój syn przegląda codziennie tysiące memów, więc chyba jest to dobry moment na ograniczenie mu czasu korzystania z internetu, bo jeszcze się od tego uzależni!

Wydaje mi się, że dla współczesnych dzieci to właśnie memy są czymś w rodzaju sztuki i artystycznej ekspresji, choć nie do każdego ta teza musi oczywiście przemawiać.

Moja koleżanka przyznała mi, że czasami, kiedy w biurze nie ma nic ciekawego do roboty, robi sobie krótką przerwę na przeglądanie internetowych memów – oby szef nigdy się o tym nie dowiedział, bo raczej nie byłby zadowolony z takiego podejścia.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!