Miażdżyca
Miażdżyca jest popularnie nazywana arteriosklerozą. Obejmuje zmiany degeneracyjno – martwicze i włókniste ścian tętnic, które rozwijają się ogniskowo i postępują przewlekle doprowadzając do zwężenia naczyń tętniczych.
Choroby układu krążenia należą do najczęstszych chorób współczesnej cywilizacji i są przyczyną 1/3 zgonów na świecie. Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, aczkolwiek w ostatnich latach ich udział w ogólnej umieralności powoli maleje. Szacuje się, że w Polsce dolegliwości z powodu tych chorób odczuwa 4,5-5 mln osób, w tym ok. 3,5 mln to chorzy na nadciśnienie tętnicze a 0,8 mln – chorzy na niedokrwienną chorobę serca. Dane szacunkowe oparte na różnych badaniach wskazują na jeszcze większe rozpowszechnienie choroby nadciśnieniowej, sięgające nawet połowy dorosłej populacji naszego kraju. Wprawdzie manifestacja objawów chorobowych najczęściej występuje w starszych grupach wieku, to często choroby te zaczynają się już w dzieciństwie, wraz z początkami miażdżycy w naczyniach. Konsekwencje zdrowotne chorób układu krążenia, jak i olbrzymie koszty wynikające z zapadalności na te choroby są jednym z powodów podejmowania różnych działań zmierzających do zmniejszenia zachorowalności i umieralności powodowanych tymi schorzeniami.
Zapobieganie chorobom układu krążenia polega na diagnozie i modyfikacji najważniejszych spośród kilkuset dotychczas znanych i opisanych czynników zagrożenia choroby wieńcowej, choroby nadciśnieniowej i chorób naczyń mózgowych, w ramach dobrze przygotowanych i właściwie wdrożonych programów profilaktycznych.
Światowa Organizacja Zdrowia określa chorobę wieńcową jako ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności mięśnia sercowego zależne od bezwzględnego lub względnego upośledzenia jego ukrwienia. Przyczyną zaburzeń tego rodzaju oprócz zmian miażdżycowych mogą być procesy patologiczne. Jeszcze do niedawna uważano, że choroba ona wyłącznie u osobników w starszym wieku i że medycyna nie ma na nią żadnego wpływu. Obecnie wiadomo, że choroba ta powstaje nie tylko u osób starszych, stwierdza się ją również u osobników młodych, czasami również u dzieci.
Zmienione chorobą tętnice są poskręcane, nierówne, zwężone lub rozszerzone, często twarde. Powstałe złogi przybierają postać blaszek, które stają się coraz grubsze. Tętnica stopniowo zatyka się, zmniejsza się przepływ krwi i w końcu przeszkoda wypełnia całkowicie tętnicę. Postępujące w tej chorobie niedotlenienie powoduje bóle wysiłkowe, które występują w spoczynku. Na tworzenie się blaszki miażdżycowej wpływa siła strumienia krwi. Dlatego miażdżyca występuje częściej w chorobie nadciśnieniowej.
Na powstawanie miażdżycy wpływa również odkładanie się na błonie wewnętrznej cholesterolu. Także nieodpowiednia dieta, zawierająca zbyt dużo tłuszczów sprzyja rozwijaniu się miażdżycy. Jedna z odmian miażdżycy jest miażdżyca zatorowa tętnic. W przypadku tej choroby zmniejsza się dopływ krwi z powodu zmniejszenia kalibru tętnic. Podaż tlenu staje się niewystarczająca. Jego niedobór wywołuje ból o typie skurczu. Zmiany miażdżycowe rozwijają się najczęściej w następującej kolejności: zajęta zostaje tętnica główna, tętnice mózgu, tętnice wieńcowe, tętnice nerek i trzewi.
Do najczęściej wskazywanych czynników powstawania ChNS (choroby niedokrwiennej serca) zalicza się czynniki socjalne, behawioralne i somatyczne. Do czynników wpływających na powstawanie chorób serca i naczyń wpływa z pewnością palenie papierosów. Uważa się, że kobiety są bardziej podatne na niekorzystne działanie tytoniu, a ryzyko zachorowania na ChNS jest w ich przypadku wyższe niż u mężczyzn. Innym rodzajem zagrożenia jest niewłaściwa dieta. Duża zawartość tłuszczu w organizmie wpływa jednocześnie na dużą ilość cholesterolu i co za tym idzie wczesnym rozwojem miażdżycy. Obserwuje się znacznie mniejszą zachorowalność na chorobę wieńcową mieszkańców Japonii, którzy odżywiają się zdrowo, znacznie większą zaś u mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy preferują posiłki obfite, z dużą zawartością tłuszczu. Do rozwoju choroby przyczynia się także nadciśnienie tętnicze. Zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do rozerwania włóknistej pokrywy blaszki miażdżycowej. Niestabilne blaszki są wrażliwe i podatne na pęknięcie lub rozerwanie. Może to prowadzić do powstawania procesu zakrzepowego oraz zamknięci naczyń. Mechanizm tego rodzaju przeważa u mężczyzn, u kobiet na ogół występuje rzadszy sposób rozrywania blaszki, który polega na powierzchniowej erozji blaszki. Częściej sytuacja tego rodzaju ma miejsce u osób przed ukończeniem 50 roku życia oraz u osób palących. Na jego powstawanie ma także wpływ cukrzyca. Rozerwanie blaszki ma częściej miejsce u kobiet, które ukończyły już 50 rok życia i u osób cierpiących na hipercholesterolemię.
Jedną z odmian miażdżycy jest miażdżyca zatorowa tętnic. W przypadku tej choroby zmniejsza się dopływ krwi z powodu zmniejszenia kalibru tętnic. Podaż tlenu staje się niewystarczająca. Jego niedobór wywołuje ból o typie skurczu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!