🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Migracja

Migracja nie należy do zjawisk nowych, ale nasila się w miarę rozwoju globalnej integracji.
Proces migracyjny ma trójfazową strukturę. W pierwszej fazie – separacji – migranci opuszczają społeczeństwo i zostają oddzieleni od jego norm i symboli. Faza ta zawiera w sobie czynniki push, czyli elementy sytuacji społecznej, które skłoniły ludzi do migracji. Gdy decyzja zostaje podjęta i rozpoczyna się fizyczna migracja, migranci wchodzą w fazę przejściową. Struktura społeczna ulega rozpadowi, normy, wartości i wzory interakcji zostają zakwestionowane. Stary świat się skończył, a młodzi nie mają żadnego miejsca, do którego by należeli. W przypadku migracji dobrowolnej sukces okresu przejściowego zależy od motywów leżących u podstaw decyzji o migracji. Migracja polityczna pociąga za sobą usiłowanie utrzymania ścisłych związków ze starym krajem i nadzieję, że prędzej czy później powrót stanie się możliwy. Motywy ekonomiczne prowadzą częściej do stałego osiedlania się. Migracja przymusowa przynosi gorsze efekty i czyni sukces problematycznym. Faza liminalna rozpoczyna się stopniowo i nie kończy się w jednym momencie. Końcową fazą jest faza agregacji, czyli przyłączenia, asymilacji. Nie zawsze przebiega ona jednak bezproblemowo. Najczęstszymi trudnościami są: dezorganizacja osobowości z powodu rozpadu grup pierwotnych; agresja i brak chęci dostosowania się w odniesieniu do norm społecznych; niedostateczne utożsamienie się i solidarność z wchłaniającą strukturą, buntowniczą identyfikację grupy migrantów w opozycji do głównych symboli identyfikujących zasiedziałe społeczeństwo, werbalną identyfikację z nowym krajem bez zaakceptowania instytucjonalnych podstaw tej identyfikacji. Szansa asymilacji zależy od postawy zasiedziałego społeczeństwa gospodarzy.

Synonimy: przesiedlenie, wędrówka, wyjazd

Odmiana przez przypadki:
M. migracja/migracje
D. migracji/migracji
C. migracji/migracjom
B. migrację/migracje
N. migracją/migracjami
Msc. migracji/migracjach
W. migracjo/migracje

Emigracja w krajach europejskich w XX wieku na większą skalę zaczęła się rozwijać w latach sześćdziesiątych, kiedy do Europy zaczęli napływać mieszkańcy innych kontynentów. W przypadku Francji byli to obywatele Magrebu, do Niemiec najczęściej przyjeżdżali Turcy, Wielką Brytanię wybierali Hindusi. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych migracja do państw europejskich przybierała na sile, co skutkowało stosowaniem bardziej rygorystycznych przepisów przez państwa europejskie. Przyczyniło się to do tego, że napływ pracowników bogatych krajów stał się mniejszy.

Skutki migracji mogą być różne w zależności od sytuacji ekonomicznej państwa, wykształcenia imigrantów i wielu innych czynników. Dla kraju przyjmującego imigrantów może mieć zarówno pozytywne. Przykładowo migracja ludzi wykształconych pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki kraju przyjmującego. Może także wpłynąć na pobudzenie gospodarki uzupełniając niedobory wykształconej siły roboczej. Z drugiej jednak strony osoby z wyższym wykształceniem mają często problemy ze znalezieniem pracy, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom. Dotyczy to między innymi sporej liczby polskich imigrantów. Osoby, które osiągnęły wysoki poziom wykształcenia, za granicą są narażone na utratę kompetencji oraz pogorszenie swoich szans na rynku pracy. Niemożność zdobycia doświadczenia zawodowego po zakończeniu studiów przyczynia się do przyspieszenia dewaluacji pozyskanych kompetencji.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach atrakcyjnym miejscem migracji stała się także Polska. Jest to zjawisko nowe, gdyż do tej pory Polska była raczej mało atrakcyjnym krajem dla obcokrajowców. Także osoby, które wybierają migrację do Polski są w pewnym sensie „nowe”, gdyż pochodzą z krajów, których przedstawiciele wcześniej raczej nie migrowali do naszego kraju. Obecnie pojawiają się w Polsce migranci z Litwy, Ukrainy, Białorusi, którzy wcześniej omijali nasz kraj i udawali się do Niemiec. Przeprowadzone w 1997 roku badania wykazały, że większość migrantów udaje się do Polski w celach handlowych.

Przykłady użycia:
W ostatnich latach do Polski trafia coraz więcej migrantów.
Migracja stała się przyczyną konfliktów w Europie.
Migranci niechętnie asymilują się ze społeczeństwem.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!