Mikroprzedsiębiorca

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mikroprzedsiębiorca, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pojęcia „mikroprzedsiębiorstwa” i „mikroprzedsiębiorcy” zostały wprowadzone wraz z Rekomendacją Komisji Europejskiej, którą uchwalono 6 maja 2003 roku. Uregulowała ona dotychczas funkcjonującą prawnie definicję małego i średniego przedsiębiorstwa i wprowadziła odpowiednie kryteria do zdefiniowania mikroprzedsiębiorstwa. W artykule 1. załącznika do powyższej rekomendacji wprowadzona została definicja przedsiębiorstwa, rozumianego jako pewien rodzaj podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, niezależnie od tego, jaką posiada ono formę prawną i organizacyjną. W szczególności chodziło o zabezpieczenie prawne podmiotów prowadzących działalność na własny rachunek, czyli osób samozatrudnionych oraz firmy o charakterze rodzinnym, które działają w ramach wykonywanego przez siebie rzemiosła lub też w innych, dowolnych dziedzinach. Dodatkową grupę miały tu zaś stanowić konsorcja i spółki, prowadzące działalność gospodarczą.
Działalność tego typu ma w sobie potencjał, gdyż charakteryzuje się ono wysoką zdolnością przystosowywania się do zmiennych warunków otoczenia rynkowego. Podkreśla się także dużą umiejętność tego typu przedsiębiorstw do transformowania się na nowe formy organizacyjne oraz sposoby funkcjonowania. Uznaje się bowiem, że taka sytuacja, w której zarządzaniem kapitału zajmuje się sam jego właściciel eliminuje do minimum konflikty wewnętrzne i zewnętrzne. Stanowisko takie reprezentuje m.in. T. Łuczka, który określa mikro i małe przedsiębiorstwa jako zdolne do samodzielnego funkcjonowania na prawach samodzielności prawnej i ekonomicznej właściciela, przy ograniczonej wielkości kapitału i jedności zarządzania.
Małe i średnie przedsiębiorstwa winny charakteryzować się określoną jakością opartą na określonych wytycznych jakościowych. W przypadku np. przedsiębiorstwa rodzinnego jako pewnej struktury mikro, wymienia się jako cechy: osobistą samodzielność przedsiębiorcy; założenie, że firma stanowi podstawowe źródło utrzymania dla przedsiębiorcy; właściciel ponosi odpowiedzialność za prowadzenie własnej działalności; nierzadko zatrudnia najbliższych, czyli członków rodziny; stosunki pomi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.