Mimoza
Mimoza
1. Mimoza (Mimosa) – to rodzaj roślin tropikalnych. Rosną w Ameryce Południowej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa mimos i oznacza aktora, naśladowcę. W Polsce zwana czułek. W innych krajach nazywana śpiącą trawką, niedotykalską czy nieśmiałą rośliną.
Systematyka
Mimoza należy do królestwa roślin i podkrólestwa roślin zielonych. Zaliczana jest do nadgromady roślin telomowych, gromady roślin naczyniowych i podgromady roślin nasiennych. Mimoza jest zaliczana do nadklasy roślin okrytonasiennych, klasy Magnoliopsida, nadrzędu różnopodobnych i rzędu bobowców. Rodzina to bobowate, podrodzina brezylkowe a rodzaj mimoza.
Mimoza jest rośliną tropikalną i w polskich warunkach można ją uprawiać jedynie jako jednoroczną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych jest rośliną kilkuletnią Najczęstszą odmianą uprawianą w doniczkach jest mimoza wstydliwa.
Wygląd:
Mimoza wstydliwa jest niewielkim półkrzewem dorastającym do 30 – 50 cm. Liście ma podwójnie pierzaste, a każdy listek podzielony jest na 10 – 26 par mniejszych listków. Listki mają długość od 3 do 12 mm i szerokość od 1 do 2 mm. Kwiaty są zebrane w kuliste pompony i mają kolor od różowego do fioletowego. Wytwarza strąki nasienne o długości do 25 mm i szerokości do 4 mm.
Rozmnażanie:
W naszych warunkach najłatwiej rozmnażać ją z nasion.
Uprawa:
Mimoza jest rośliną bardzo wrażliwą i wymagającą. Stanowisko w którym rośnie powinno być jasne i ciepłe, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni świetlnych. W pomieszczeniu, w którym przebywa roślina powinna być duża wilgotność, a powietrze nie może być zanieczyszczone np. dymem tytoniowym. Źle readuje na zbyt obfite i zbyt rzadkie podlewanie.
Mimoza wyróżnia się niezwykłą czułością na dotyk. Zjawisko to zwane jest tigmotropizmem. W momencie dotknięcia rośliny reaguje ona zamykaniem (składaniem) liści. Są to ruchy sejsmonastyczne. Listki odcinków drugiego rzędu składają się do góry i stykają się ze sobą górnymi powierzchniami, całe odcinki zbliżają się do siebie, a ogonek wiotczeje i zwisa. Za ten ruch odpowiada zmiana turgoru w komórkach poduszeczek, które funkcjonują jak staw przegubowy. Komórki poduszeczek znajdują się u nasady liścia i u podstaw wszystkich odcinków liścia. Zbudowane są ze sztywnej, zdrewniałej osi osadzonej u podstawy tkanki miękiszowej. Po dolnej stronie poduszeczek znajdują się utwory czuciowe. Ruch osi silnie je podrażnia, a sygnał przenoszony jest dalej przez aminokwasy. W efekcie tego procesu następuje regulacja ilości wody w wakuolach komórek liścia. Po dotknięciu woda jest wydalana z komórek, tracą one turgor i wiotczeją. Taka sama reakcja zachodzi na brak światła słonecznego.
Taka reakcja na bodziec zachodzi u wielu gatunków mimozy, jednak najkrótszy czas reakcji osiągają liście mimozy wstydliwej (nawet 0,08 sekundy). Po zaprzestaniu działania bodźca powrót do stanu początkowego zajmuje 15 – 30 minut. W niższych temperaturach reakcja przebiega wolniej, w wyższych szybciej.
Mimoza od dawna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Posiada substancje trujące, jednak trzeba by spożyć ją w bardzo dużej ilości by zaszkodziła. W niewielkich ilościach wykazuje działanie moczopędne, przeciwdepresyjne oraz zmniejsza obfite miesiączki.
Symbolika
Mimoza symbolizuje wstydliwość i wrażliwość.
2.Mimoza to również pogardliwe określenie osoby przesadnie wrażliwej i delikatnej.
3.Mimozą nazywana jest nawłoć pospolita oraz albicje. Jest to jednak nazwa niepoprawna.
Nawłoć pospolita jest gatunkiem rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych o żółtych wiechowatych kwiatostanach. Kwitnie od lipca do września.
Albicja biało – różowa jest rośliną z rodziny bobowatych. Występuje naturalnie w Azji. Jest drzewem dorastającym nawet do 12 metrów o parasolowatej koronie. Różowe lub bladoróżowe kwiaty wyglądają jak jedwabiste nici.
4. Mimoza to również garbnik.
Jest otrzymywany z kory niektórych gatunków akacji rosnących w Australii, Ameryce Południowej i Afryce. Nadaje skórze różowy odcień.
5. Mimoza jest imieniem żeńskim. Pochodzi z języka tureckiego.
Mimoza jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego.
Odmiana przez przypadki
Liczba pojedyncza:
Mianownik – mimoza
Dopełniacz – mimozy
Celownik – mimozie
Biernik – mimozę
Narzędnik – mimozą
Miejscownik – mimozie
Wołacz – mimozo
Liczba mnoga:
Mianownik – mimozy
Dopełniacz – mimoz
Celownik – mimozom
Biernik – mimozy
Narzędnik – mimozami
Miejscownik – mimozach
Wołacz – mimozy
Przykłady użycia w zdaniach.
Wczoraj posiałam nasiona mimozy wstydliwej.
Mimozy składają swoje listki, gdy się je dotknie.
Anka zachowuje się jak jakaś mimoza.
Mimozą polską nazywa się nawłoć pospolitą.
Jednym z garbników otrzymywanym z akacji jest mimoza.
Moja koleżanka dała swojej córce na imię Mimoza.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!