Mobbing

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mobbing, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Mobbing to bezpodstawne i uporczywe dręczenie pracownika przez przełożonych lub współpracowników, wywieranie na niego przemocy psychicznej lub społecznej. Mobbing na ogół jest stosowany w stosunku do jednego pracownika, co wywołuje u niego poczucie osamotnienia, bezsilności oraz odrzucenia. Jest on konsekwencją nieumiejętności kierowania ludźmi lub wynikiem złej woli przełożonych. Mobbing to rodzaj konfliktu, który ma nietypowe cechy, które różnią go od zwykłego konfliktu. Są to między innymi motywy – prześladowca stara się w jakiś sposób wyeliminować ofiarę; prześladowany ma problemy z porozumiewaniem się z prześladowcą; wreszcie – Mobbing przyczynia się do izolowania jednostki od pozostałych członków grupy.

Synonimy: prześladowanie, dręczenie, nacisk, presja, przymus, uporczywe znęcanie się

Odmiana przez przypadki:
M. mobbing
D. mobbingu
C. mobbingowi
B. mobbing
N. mobbingiem
Msc. mobbingu
W. mobbingu

Wyróżnia się trzy rodzaje mobbingu: poziomy, pionowy i pochyły. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, kiedy prześladowcą jest kilka lub kilkanaście osób, które prześladują jedną osobę z grupy. Mobbing pionowy ma miejsce wtedy, kiedy osobą prześladowana jest przełożony, a mobberami pracownik lub grupa pracowników. W organizacji najczęściej występuje mobbing pochyły, czyli taki, w którym dochodzi do prześladowania pracownika przez przełożonego.

W Europie funkcjonuje wiele organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się udzielaniem pomocy prawnej, psychologicznej oraz lekarskiej ofiarom. W Polsce na straży ofiar mobbingu stoi między innymi Konstytucja, w której zawarto zapisy na temat wolności, praw i obowiązków obywatela. Zgodnie z nimi każdy ma prawo do poszanowania i godności oraz wolności osobistej. Nikt nie może także być poddawany dyskryminacji, poniżającemu traktowaniu oraz karaniu.

Stowarzyszenia antymobbingowe działają w Polsce od 2001 roku. Pomagają one pokrzywdzonym w miejscu pracy. Do głównych zadań stowarzyszenia należy niesienie pomocy osobom poszkodowanym na skutek mobbingu oraz kształtowanie śr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!