🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mobbing

Mobbing to bezpodstawne i uporczywe dręczenie pracownika przez przełożonych lub współpracowników, wywieranie na niego przemocy psychicznej lub społecznej. Mobbing na ogół jest stosowany w stosunku do jednego pracownika, co wywołuje u niego poczucie osamotnienia, bezsilności oraz odrzucenia. Jest on konsekwencją nieumiejętności kierowania ludźmi lub wynikiem złej woli przełożonych. Mobbing to rodzaj konfliktu, który ma nietypowe cechy, które różnią go od zwykłego konfliktu. Są to między innymi motywy – prześladowca stara się w jakiś sposób wyeliminować ofiarę; prześladowany ma problemy z porozumiewaniem się z prześladowcą; wreszcie – Mobbing przyczynia się do izolowania jednostki od pozostałych członków grupy.

Synonimy: prześladowanie, dręczenie, nacisk, presja, przymus, uporczywe znęcanie się

Odmiana przez przypadki:
M. mobbing
D. mobbingu
C. mobbingowi
B. mobbing
N. mobbingiem
Msc. mobbingu
W. mobbingu

Wyróżnia się trzy rodzaje mobbingu: poziomy, pionowy i pochyły. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, kiedy prześladowcą jest kilka lub kilkanaście osób, które prześladują jedną osobę z grupy. Mobbing pionowy ma miejsce wtedy, kiedy osobą prześladowana jest przełożony, a mobberami pracownik lub grupa pracowników. W organizacji najczęściej występuje mobbing pochyły, czyli taki, w którym dochodzi do prześladowania pracownika przez przełożonego.

W Europie funkcjonuje wiele organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się udzielaniem pomocy prawnej, psychologicznej oraz lekarskiej ofiarom. W Polsce na straży ofiar mobbingu stoi między innymi Konstytucja, w której zawarto zapisy na temat wolności, praw i obowiązków obywatela. Zgodnie z nimi każdy ma prawo do poszanowania i godności oraz wolności osobistej. Nikt nie może także być poddawany dyskryminacji, poniżającemu traktowaniu oraz karaniu.

Stowarzyszenia antymobbingowe działają w Polsce od 2001 roku. Pomagają one pokrzywdzonym w miejscu pracy. Do głównych zadań stowarzyszenia należy niesienie pomocy osobom poszkodowanym na skutek mobbingu oraz kształtowanie środowiska pracy wolnego od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej. W całej Polsce istnieją punkty konsultacyjne, koordynowane przez zarząd główny.
Choć coraz częściej mówi się o zjawisku mobbingu, to jednak walka z nim nie jest łatwa. W wielu zakładach pracy nie mówi się głośno o jego występowaniu, gdyż pracownicy obawiają się szykan lub zwolnienia z pracy. Wiele osób woli znosić niedogodności czy szykany, gdyż nie chcą stracić zatrudnienia. Szeregowi pracownicy często nie chcą się zwracać przeciwko swoim zwierzchnikom obawiając się także krytyki ze strony współpracowników.
Mobbing pojawia się często także w szkołach. Aby mu zapobiegać, konieczne jest wprowadzenie specjalnego programu zaradczego. Najważniejszym jego celem musi być wyeliminowanie mobbingu w szkole i poza nią oraz zapobieganie powstawaniu podobnych problemów w przyszłości. Do istotnych sposobów zarobieniu zaliczyć można dyżurowanie nauczycieli podczas przerw. Gdy uczniowie widzą czuwających pedagogów, rzadziej dopuszczają się przemocy fizycznej i psychicznej.

Podsumowując należy stwierdzić, iż mobbing stanowi poważne zjawisko, które może powodować wiele problemów w miejscu pracy czy nauki. Osoby, które są dotknięte tym zjawiskiem są narażone nie tylko na problemy zawodowe czy społeczne związane z wykonywaniem pracy, ale również na długotrwały stres, który może prowadzić do wstąpienia poważnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego też istotne jest przeciwdziałanie temu zjawisku we wszystkich jego przejawach.

Przykłady użycia:

Mobbing stanowi proces, który podlega eskalacji.
Za mobbing nie uważa się pojedynczych incydentów, sytuacji konfliktowych, w których obie strony dysponują zbliżoną siłą.
Mobbing przejawia się zróżnicowanymi działaniami.
W przeciwdziałaniu mobbingowi istotną rolę ma do spełnienia pracodawca.
Osoby, które dopuszczają się mobbingu, chcą odwrócić uwagę od własnej niekompetencji.
Jedną z przyczyn mobbingu jest także sprawowanie władzy z pozycji siły.
Jedną z konsekwencji mobbingu są straty ponoszone przez firmę.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!