Moda
Moda – przyjęty zwyczaj dotyczący przykładowo sposobu mówienia, pisania, zachowania, ubierania lub czesania włosów. Moda wywodzi się z potrzeby wyróżniania się i jest sposobem na wyrażanie siebie.
Należy pamiętać o różnicy między stylem a modą. Styl nie musi być zależny od mody. Oznacza to, że styl danej osoby wcale nie musi opierać się na bieżącej modzie. Stąd tyle kobiet ubiera się w sukienki w stylu pin-up girl, mimo że trend na takie kreacje dawno temu minął.
Do największych kreatorek mody zaliczają się:
– Audrey Hepburn – kobieta inspirowała projektanta swoim stylem bycia. Prezentowała minimalistyczne propozycje od domu mody Givenchy, w tym kultową małą czarną, którą nosiła w filmie pt. „Śniadanie u Tiffaniego”. Wyznaczała jeszcze kilka innych trendów, w tym proste bluzki, czarne ubrania oraz kolorowe apaszki urozmaicające monochromatyczny strój.
– Jackie Kennedy także wyznaczała modę, rozpoczęła trend na proste sukienki pozbawione pstrokatych ozdób. Słynęła z elegancji, a nie z kiczu, który wtedy przeważał. Jacqueline gustowała w jednobarwnych kreacjach, najlepiej w jasnych kolorach. Po śmierci męża wybierała jednak szerokie spodnie w towarzystwie czarnej golfowej bluzeczki.
– Marilyn Monroe zapoczątkowała nieco inną modę, bo chodzi o trend makijażowy. Używała czerwonej pomadki, którą posiadała w swojej kolekcji w wielu odcieniach. Kobiety zaczęły naśladować celebrytkę, kupowały kosmetyk o wiele chętniej, niż wcześniej. Do dziś kobiety pragną wyglądać jak kultowa blond celebrytka.
– Dobrze jest wiedzieć, że nie tylko współcześnie wyznacza się modowy nurt. Jedną z ikon pod względem stylu była Maria Antonina. Królowa wyznaczyła modę na strój robe a’la polonaise, czyli kreację odsłaniającą kostki i eksponującą biust, ale także z obwisłymi koronkowymi rękawami. Damy we Francji i Anglii naśladowały stroje monarchini, nawet zechciały pudrować i spinać włosy na jej podobieństwo. Rewolucją modową była rezygnacja ze stelaży podtrzymujących spódnicę. Wybierała raczej suknie luźno opadające, do czego początkowo naśladowczynie nie były przekonane, choć z czasem i to zaakceptowały.
– Następną, o wiele starszą od Marii Antoniny, wyznaczającą trendy kobietą była Bona Sforza, która nosiła modne we Włoszech suknie z dekoltem, zdobieniami, które podkreślały talię. W Polsce wtedy damy ubierały raczej w szaty zakrywające ciało, więc włoskie kreacje królowej wzbudzały kontrowersje. Mimo to część arystokratek zechciała posiadać suknie przypominające te, które należały do Bony.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na modę w Indiach, bo to idealnie ukazuje kulturę i usposobienie mieszkańców. W Indiach moda jest zależna od tamtejszej kultury, więc bielizna powinna pozostawać niewidoczna, a ręce, biust i nogi stosowanie zakryte. Kobiety unikają tam sukienek i bluzeczek na ramiączkach, a także krótkich bluzek, które eksponują brzuch. Mile widziane są luźniejsze ubrania krótkim rękawem. W niektórych ważnych dla kultury i tradycji indyjskiej miejscach należy pamiętać o chustce, którą kobiety powinny przysłonić włosy. Obywatelki uwielbiają kolorową biżuterię i chętnie po nią sięgają, aby ozdobić również kolorowy strój.
Warto wiedzieć, że modowe szaleństwo nie określa człowieka, ani tego, co ma w głowie. Widząc osobę „gorzej” ubraną należy zachowywać się godnie i nie ubliżać jej z tego powodu. Nie pozwólmy, aby ubrania zabrały nam człowieczeństwo.
Synonimy:
trend, nurt, styl, gust, maniera oraz estetyka i konwencja.
Odmiana przez przypadki:
Mianownik – moda
Dopełniacz – mody
Celownik – modzie
Biernik – modę
Narzędnik – modą
Miejscownik – modzie
Wołacz – modo!
Przykładowe zdania:
1. Moda ciągle się zmienia.
2. Dziś nie tylko domy mody i celebryci wyznaczają trendy, lecz także twórcy internetowi.
3. Każda modna kreacja jest krótkotrwała.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!