🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Muzyka

Znaczenie słowa „muzyka”:
Muzyka w starożytnej Grecji stanowiła część filozofii. Związana była z obrzędami religijnymi, ale także tworzeniem poezji i dramatu jako części kultury greckiej. Już wtedy wykorzystywano do tworzenia dźwięków takie instrumenty muzyczne, jak np. kitarę, lirę, monochord i harfę, a także róg, aulos oraz fletnię Pana. Muzyka pochodzi od greckiego słowa mousik, oznaczającego człowieka wykształconego, uprawiającego różnorodne sztuki. Mousike to czynności, nad którymi opiekę sprawiały Muzy, córki Zeusa i Mnemozyne. W mitologii greckiej było ich dziewięć (tj. Kalliope, Klio, Erato, Euterpe, Melpomene, Polihymnia, Talia, Terpsychora, Urania) i każda z nich opiekowała się jedną z dziedzin nauki i sztuki. Muzy były towarzyszkami boga słońca i sztuki Apollina. Według mitów zamieszkiwały na Parnasie lub u stóp Olimpu. Uznawano je na równi z Apollinem, za bóstwa zsyłające twórczą inspirację i natchnienie. I tak na przykład Muza Terpsychora odpowiadała za taniec i pieśń, a jej atrybutem była lira. Z kolei poezją liryczną opiekowała się Euterpe a jej atrybut stanowił flet i aulos (grecki instrument muzyczny podobny do klarnetu), natomiast Erato odpowiadała za poezję miłosną, a jej atrybutem była lira i cytra.
Mitologia rzymska głosiła, że to Merkury jako pierwszy stworzył instrument ze skorupy żółwia, którą była lira. W tworzeniu teorii muzyki ważną rolę odegrali uczniowie Pitagorasa. Rozwijali wiedzę w zakresie astronomii, matematyki, ale też w dziedzinie akustyki. Określili m.in. zależność matematyczną między wysokością dźwięku, a długością struny, interwałów i rządzących nimi praw matematycznych. Badali oni właściwości tych strun na monochordzie.
W Biblii natomiast możemy znaleźć informację, że muzykę stworzył Jubal nazwany ojcem wszystkich grających na „cytrach i organach”.
Obecnie muzyka stanowi dźwięk z melodią, śpiewem i zespołem dźwięków, do których możemy tańczyć.
Muzyka to sztuka, której tworzywo stanowią odbierane przez ludzi dźwięki, wytwarzane przez nich głosem i/lub za pomocą instrumentów muzycznych. Jest to sztuka dźwięków, przebiegających przede wszystkim w czasie. Źródłem dźwięku może być głos, instrumenty muzyczne czy generatory dźwięku. Może się ono łączyć z gestem i wtedy można mówić o balecie. Jeśli muzyka łączy się ze słowem, wówczas mamy do czynienia z utworem wokalnym, a także z wizją np. utwory sceniczne, filmy. Przyjęte przez współczesnych pojęcie muzyki oraz w istocie sama muzyka pozwala przenieść w czasie dźwięki, tworząc szeroko pojęte struktury, a co za tym idzie wpływać na ludzką psychikę, emocje, a nawet osobowość. Na muzykę składają się struktury dźwięków, będące efektem określonych fal akustycznych o konkretnej częstotliwości, amplitudach, a również ciszy pomiędzy nimi. Struktury zaś to rytm, melodia i harmonia.
Głównym celem muzyki jest wywoływanie przede wszystkim emocji, wspomnień, refleksji czy poczucia estetyki. W zależności od rodzaju muzyki możemy się przy niej odprężyć, zrelaksować, a nawet efektywniej pracować czy uczyć się.
Synonimy słowa „muzyka”:
dźwięk, gra, kompozycja
Odmiana przez przypadki:
M. muzyka
D. muzyki
C. muzyce
B. muzykę
N. muzyką
Ms. muzyce
W. muzyko
Przykłady użycia:
1. Dzięki muzyce mogę się zrelaksować.
2. Czy pójdziesz ze mną na koncertu muzyki dawnej?
3. Edukacja muzyczna jest istotnym elementem edukacji ogólnej.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!