NATO
Układ o powołaniu do życia Paktu Północnoatlantyckiego został podpisany 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie przez ministrów spraw zagranicznych dwunastu państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Jego celem było umożliwienie odzyskania dominującego wpływu kapitalizmu na świecie. Jeszcze przed powstaniem NATO w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można było zaobserwować działania zmierzające do zachowania pokoju i ograniczenia rozwoju systemu socjalistycznego. Do powstania NATO przyczyniły się obawy Zachodu przed ekspansjonistyczną polityką ZSRR. Zgodnie z założeniami NATO miało na celu ścisłą współpracę pomiędzy zrzeszonymi państwami. Głównym celem funkcjonowania NATO są konsultacje, wymiana poglądów, ocen, a także zamierzeń w sprawach wiążących się z polityką i obronnością. Dzięki temu jest możliwe szybkie wypracowanie decyzji, które będą uwzględniały interesy wszystkich członków i ich optymalny udział we wspólnych działaniach. Istotną rolę odgrywa także sojuszniczy system planowania w zakresie obrony, który uwzględnia wspólne planowanie operacyjne i kolektywne programowanie sił zbrojnych. Opiera się ono na koncepcji strategicznej oraz Wytycznych Ministerialnych, które są wydawane co dwa lata. Istotną część strategii NATO są wytyczne dla sił zbrojnych, które uwzględniają budowę, utrzymanie oraz wykorzystanie. Zgodnie z założeniami strategii najważniejsza jest solidarność i jedność strategiczna, która oznacza, że atak na jeden kraj oznacza atak na cały sojusz. Istotne jest więc wczesne zatrzymanie agresji, aby zachować niezależność polityczną i terytorialną. Członków NATO obowiązuje także sprawiedliwy udział w ponoszeniu ryzyka oraz czerpaniu zysków ze wspólnej obrony. Państwa sojusznicze powinny zbiorowo podejmować wszystkie wysiłki obronne – co winno być poprzedzone konsultacjami i porozumieniami standaryzacyjnymi. Istotne jest także zachowanie właściwej kompozycji sił konwencjonalnych i nuklearnych, co przyczyni się do odstraszania oraz szerokiego spektrum opcji reagowania konwencjonalnego. Wielkość sił zbrojnych winna odzwierciedlać wymagania obrony kolektywnej oraz operacji reagowania kryzysowego, które są prowadzone poza terenem NATO. Po zamachach z 2001 roku niemalże wszystkie kraje i organizacje międzynarodowe zwróciły większą uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem, ochronę przed terroryzmem i zwalczaniem go. Nowe wyzwania stanęły także przed NATO. Po ataku z 2011 roku Sojusz podjął działania mające na celu wsparcie Stanów Zjednoczonych. Na początku października rozmieścił we wschodniej części Morza Śródziemnego jednostek pływających, które miały na celu wchodzenie na pokład oraz przeszukiwanie jednostek podejrzewanych o działalność terrorystyczną.
Zadania, cele oraz sam charakter NATO na przestrzeni kilkudziesięciu lat ulegał sporym zmianom w zależności od sytuacji politycznej na arenie międzynarodowej, a szczególnie w Europie. Szczególnie Duży wpływ na zmiany w NATO miały zmiany, które nastąpiły po rozpadzie Związku Radzieckiego. Do NATO przyjęto nowe kraje, zmieniła się także wizja i misja organizacji. Duży wpływ na działalność Sojuszu miały także wydarzenia z września 2011 oraz wzrost terroryzmu na całym świecie.
Obecnie do najważniejszych zadań stojących przed NATO należy zagwarantowanie pokoju swoim członkom, dbałość o stabilność polityczną w regionie. Do wyzwań, z którymi może się spotkać NATO, należy z pewnością przeciwdziałanie występującym zagrożeniom kryzysowym. Przyszłe NATO musi mieć zdolność do zapobiegania zagrożeniom oraz przeciwstawiania się im w ramach reagowania kryzysowego i obronnego. W ramach funkcji stabilizacyjno – prewencyjnej do zadań NATO będzie należało ułożenie współpracy z Rosją i Ukraina, a także licznymi organizacjami międzynarodowymi w celu eliminowania potencjalnych zagrożeń oraz budowania pokoju i stabilności w przestrzeni euroatlantyckiej.
Przykłady użycia:
Na szczycie NATO pojęto decyzje dotyczące działań wobec terrorystów.
Polska należy do NATO od wielu lat.
NATO przykłada dużą wagę do utrzymania pokoju na świecie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!