Nazizm
Zamień czytanie na oglądanie!
Jednym z systemów totalitarnych jest nazizm, który ukształtował się po pierwszej wojnie światowej w Niemczech. Był to system, który wywarł ogromne piętno na współczesnych dziejach Europy. Jego zwolennikami byli członkowie Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, a przywódcą był Adolf Hitler, który zakładał bezwzględną walkę z „dyktatem wersalskim”, zmierzającym, jego zdaniem, do unicestwienia Niemiec. Według nazistów naród niemiecki znajdował się ponad innymi narodami, szczególnie zaś stał w hierarchii ponad Żydami i Cyganami. Naziści byli także przekonani, że rozstrzygnięcia Traktatu Wersalskiego są niesprawiedliwe dla Niemiec. Dążyli do objęcia władzy w całej Europie, do podporządkowania sobie państw słowiańskich.
Gdy w następstwie puczu monachijskiego partia została rozbita, poszczególni przywódcy próbowali ją odbudować. Udało się dość szybko, bo już w 1925 roku. Mimo prymitywnych haseł program nazistów zyskał silny oddźwięk i NSDAP rozszerzała swoją działalność z Bawarii na całe Niemcy. Członkowie partii zdobywali coraz większą popularność w społeczeństwie, zdobywali wyższe stanowiska w partii. W 1933 roku Hitler został Kanclerzem Rzeszy. Jedną z pierwszych decyzji, którą podjął po objęciu władzy było rozwiązanie parlamentu. Aby zrealizować swoje cele, naziści doprowadzili do pożaru Reichstagu, wykorzystując go do wprowadzenia nadzwyczajnych zarządzeń i aresztowania członków opozycji. Wybory w marcu 1933 okazały się dla nazistów korzystne, podobnie jak kolejne w listopadzie 1933. W 1934 na mocy najprawdopodobniej sfałszowanego testamentu prezydenta Hindenburga Hitler przejął władzę prezydenta państwa. Po jej objęciu doprowadził do zabicia około trzystu własnych zwolenników, ze strony których obawiał się zagrożenia. Profilaktycznie nakazał też aresztować tysiące osób z opozycyjnych partii, których podejrzewano o działanie przeciwko władzom NSDAP.
Naziści głosili idee nacjonalizmu, twierdzili, że siła i walka należą do głównych praw społecznych. Twierdzili też, że każde społeczeństwo ma
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!