🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Negocjacje

Negocjacje nieodłącznie towarzyszą życiu codziennemu człowieka. Ich pojęcie ma wszechstronne znaczenie, ponieważ dotyczy każdego kontaktu między społeczeństwem. Fakt, iż każdy w pewnym sensie negocjuje, nie oznacza jednak, że dla wszystkich pojęcie to jest doskonale znane.
Negocjacje to proces komunikowania się między negocjatorem a jego oponentem, tak więc, by zakończyły się ona sukcesem, bardzo ważne jest ich dokładne i precyzyjne przygotowanie.
Odmiana przez przypadki
M. negocjacje
D. negocjacji
C. negocjacjom
B. negocjacje
N. negocjacjami
Msc. negocjacjach
Synonimy: uzgadnianie, rokowania, dyskusja, pertraktacje
Antonimy: kłótnia, sprzeczka, brak porozumienia
Definicja negocjacji jest bardzo szeroka i zmienia się w zależności od osoby, która to pojęcie interpretuje, nie każdy bierze pod uwagę ten sam aspekt procesu. Jedni uważają, że jest to proces wymiany handlowej rozpoczęty w chwili dojścia do porozumienia oby dwóch stron, inni twierdzą, że trzonem jest dojście do konsensusu za pośrednictwem wzajemnego udowodniania swojej racji czy argumentacji. Rzeczywisty pogląd na przebieg negocjacji narzuca konieczność uświadomienia sobie, iż dzieli się on na długofalowy ciąg obustronnych zachowań.
Celem negocjacji jest pogodzenie sprzecznych interesów, idei i potrzeb. Jest to bardzo złożone zadanie, w którym nie liczy się tylko osiągnięcie zamierzonego celu, ale także zachowanie honoru, zaspokojenie własnej ambicji i aspiracji. Negocjacje są procesem, w którym zaangażowane są przynajmniej dwie strony.
Negocjacje są jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktów. Czasami jednak sprzeczności wynikające z odmiennych celów i zdań negocjujących stron stają się przyczyną trudności na drodze do realizacji wzajemnie satysfakcjonującego porozumienia. Gdy nie jesteśmy w stanie pokonać naszego przeciwnika, robimy wszystko, by go jak najmocniej osłabić. Maciej Stelmaszczyk taki proces negocjacyjny określa jako ciąg informacji, które są przekazywane bezpośrednio przez negocjatorów w celu osiągnięcia swojego zamiaru.
Przed rozpoczęciem negocjacji, bardzo ważne jest, by wybrać osoby, które będą brały w nich udział. Odpowiednia selekcja ma ogromne znaczenie w powodzeniu tego procesu. Wielokrotnie zdarza się, iż wybranymi negocjatorami są osoby, z którymi razem pracujemy w jednej firmie, niemający predyspozycji do skutecznego negocjowania. Negocjacje odbywające się w grupie, dają możliwość wzajemnego uzupełniania się, bowiem każdy z jego uczestników posiada pewne cechy i zdolności, które mogą mieć wpływ na sukces.
Negocjując trzeba pamiętać o tym, że celem jest dojście kompromisu, a nie przedstawienie swoich walorów i dążenie do konfliktu. Istotną kwestią jest wyeksponowanie potrzeby znalezienia rozwiązania, które spełniałoby oczekiwania osób zatrudnionych i było zgodne z polityką organizacji. Uważa się, że negocjatorzy powinni skupiać się przede wszystkim na zagadnieniach lub rozwiązaniach, które leżą w ich wspólnym interesie, niż na początkowych różnicach stanowisk. Pod koniec negocjacji nadchodzi czas na dokładne przeanalizowanie tego, co dotychczas udało się zrobić. Dyskusje zmierzają wtedy do przedstawienia pomysłów, które mogłyby zakończyć wszystkie nieporozumienia.
Meritum negocjacji jest zmierzanie do znalezienia sposobu osiągnięcia porozumienia. Należy zmierzać do korzystnego dla wszystkich zakończenia dyskusji. Zbliżając się do końca dyskusji, powinno się ją prowadzić z coraz większym wyczuciem. Istotne jest, by nie wracać już do zamkniętych kwestii, uniemożliwia to wszczęcie kłótni na te tematy.
Jest wiele sposobów negocjowania. Strategia wykorzystywana w negocjacjach jest wynikiem zdolności uczestników oraz ich preferencji.
Negocjatorzy przed ustaleniem, z których technik negocjowania będą korzystać, najpierw charakteryzują i profilują swój styl prowadzenia dyskusji. Na tę decyzje bardzo duży wpływ ma charakter i cel prowadzenia rozmów.
Opisując style negocjowania, należałoby zwrócić szczególną uwagę na to, że reprezentanci tego procesu operują pomiędzy dwoma krańcowo różnymi stylami, tj. dążą od walki do współpracy. Pośród nich istnieją także inne, które upodobniają się w wyższym stopniu do jednego bądź też drugiego.
Przykłady zastosowania:
Negocjacje zakończyły się sukcesem.
Musimy wynegocjować dla nas lepsze warunki.
W konflikcie wziął udział negocjator.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!