Netto
Zamień czytanie na oglądanie!
Netto – z tą nazwą możemy spotykać się na co dzień w wielu aspektach życia, jednak co ten wyraz oznacza, czy posiada synonimy, czy odmienia się przez przypadki? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Netto jako osobny wyraz w sumienie istnieje i się go nie używa. Zazwyczaj jest połączony z jakimś wyrazem, którego dotyczy. Jednakże występuje jeden jedyny przypadek, kiedy wyraz netto występuje samodzielnie. Jest to nazwa sklepu- marketu, który od kilku lat można znaleźć w polskich miastach i miasteczkach. W tym to przypadku wyraz Netto jest używany samodzielnie i tylko w tym przypadku może posiadać on synonimy jakimi są: sklep oraz market.
Przykład zastosowania: Wczoraj byłem w Netto i zrobiłem zakupy na najbliższe kilka dni.
Inne zastosowania występujące ze słowem netto:
– wartość netto – jest to wyrażona w pieniądzu wartość zakupionego towaru bądź usługi pomniejszona o podatek VAT. Wartość netto stosują jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa rozliczające się z podatku VAT z urzędem skarbowym. Konsumenci w sklepach za towary i usługi płacą ich wartości brutto, tj. wraz z podatkiem od towarów i usług.
Przykład zastosowania: Wartość netto faktury nr 12/05/2021 wynosi 5.320 zł.
– masa netto – jest to waga towaru bez opakowania. Masa netto = masa brutto (waga towaru wraz z opakowaniem) – tara (waga opakowania). Najczęściej w sklepach, czy gdziekolwiek kupując owoce i warzywa konsumenci posługują się wagą netto produktów. Taka waga podawana jest również np. w przepisach kulinarnych.
Przykład: Ile wynosi masa netto jabłek, jeżeli ich waga brutto wynosi 20 kg, a skrzynka, w której są waży 3 kg?
– pensja netto – jest to wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymuje na konto bankowe/gotówką za przepracowany okres. Płaca netto jest wynagrodzeniem różniącym się od tego uwzględnionego w umowie o pracę, ponieważ jest pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy opłacane przez pracownika, które są bezpośrednio wpłacane do odpowiednich urzędów, tj. urząd skarbowy oraz zakład ubezpieczeń społecznych. Inaczej
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!