Netto
Netto – z tą nazwą możemy spotykać się na co dzień w wielu aspektach życia, jednak co ten wyraz oznacza, czy posiada synonimy, czy odmienia się przez przypadki? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Netto jako osobny wyraz w sumienie istnieje i się go nie używa. Zazwyczaj jest połączony z jakimś wyrazem, którego dotyczy. Jednakże występuje jeden jedyny przypadek, kiedy wyraz netto występuje samodzielnie. Jest to nazwa sklepu- marketu, który od kilku lat można znaleźć w polskich miastach i miasteczkach. W tym to przypadku wyraz Netto jest używany samodzielnie i tylko w tym przypadku może posiadać on synonimy jakimi są: sklep oraz market.
Przykład zastosowania: Wczoraj byłem w Netto i zrobiłem zakupy na najbliższe kilka dni.
Inne zastosowania występujące ze słowem netto:
– wartość netto – jest to wyrażona w pieniądzu wartość zakupionego towaru bądź usługi pomniejszona o podatek VAT. Wartość netto stosują jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa rozliczające się z podatku VAT z urzędem skarbowym. Konsumenci w sklepach za towary i usługi płacą ich wartości brutto, tj. wraz z podatkiem od towarów i usług.
Przykład zastosowania: Wartość netto faktury nr 12/05/2021 wynosi 5.320 zł.
– masa netto – jest to waga towaru bez opakowania. Masa netto = masa brutto (waga towaru wraz z opakowaniem) – tara (waga opakowania). Najczęściej w sklepach, czy gdziekolwiek kupując owoce i warzywa konsumenci posługują się wagą netto produktów. Taka waga podawana jest również np. w przepisach kulinarnych.
Przykład: Ile wynosi masa netto jabłek, jeżeli ich waga brutto wynosi 20 kg, a skrzynka, w której są waży 3 kg?
– pensja netto – jest to wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymuje na konto bankowe/gotówką za przepracowany okres. Płaca netto jest wynagrodzeniem różniącym się od tego uwzględnionego w umowie o pracę, ponieważ jest pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy opłacane przez pracownika, które są bezpośrednio wpłacane do odpowiednich urzędów, tj. urząd skarbowy oraz zakład ubezpieczeń społecznych. Inaczej wynagrodzenie netto można nazwać wynagrodzeniem „do ręki”, ponieważ tyle faktycznie pracownik otrzymuje.
Przykład zastosowania: Moje wynagrodzenie netto w zeszłym miesiącu wyniosło 2820 zł.
– format netto – jest to pojęcie stosowane w poligrafii i oznacza ono rozmiar gotowego już wyrobu poligraficznego, którego rozmiar podawany jest jako iloczyn długości oraz szerokości stron stanowiących jego wkład. Jest to rozmiar produktu po odjęciu ewentualnych odpadów.
Przykład: Format netto tego czasopisma wynosi 300 cm
– produkt krajowy netto – wartość tego wskaźnika wyraża wartość produktów wyrażonych na terytorium danego kraju w danym okresie. Można go obliczyć ze wzoru: produkt krajowy brutto – amortyzacja maszyn i urządzeń produkcyjnych.
Przykład zastosowania: Produkt Krajowy Netto jest wskaźnikiem znacznie rzadziej używanym od Produktu Krajowego Brutto.
Co ciekawe wyraz netto jako taki nie odmienia się przez przypadki. Odmienia się ewentualnie wyraz, z którym on występuje. Nawet jeżeli wyrazu netto używamy jako nazwy sklepu jest on uważany za nazwę własną i również nie podlega odmianie przez przypadki. Poniżej została zaprezentowany przykład deklinacji samego wyrazu netto oraz zwrotu masa netto w liczbie pojedynczej oraz liczbie mnogiej.
Liczba pojedyncza: netto/ masa netto
– mianownik (kto? co?) netto/ masa netto
– dopełniacz (kogo? czego?) netto/ masy netto
– celownik (komu? czemu?) netto/ masie netto
– biernik (kogo? co?) netto/ masę netto
– narzędnik ((z) kim? (z) czym?) netto/ masą netto
– miejscownik (o kim? o czym?) netto/ masie netto
– wołacz (o! ) netto/ maso netto
Liczba mnoga: netto/ masy netto
– mianownik (kto? co?) netto/ masy netto
– dopełniacz (kogo? czego?) netto/ mas netto
– celownik (komu? czemu?) netto/ masom netto
– biernik (kogo? co?) netto/ masy netto
– narzędnik ((z) kim? (z) czym?) netto/ masami netto
– miejscownik (o kim? o czym?) netto/ masach netto
– wołacz (o! ) netto/ masy netto
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!