Neuroza
Neuroza to stan, u którego podstawy leży silny lęk, lecz nie zaburza on postrzegania świata.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co?) neuroza
Dopełniacz (Kogo? Czego?) neurozy
Celownik (Komu? Czemu?) neurozie
Biernik (Kogo? Co?) neurozę
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z neurozą
Miejscownik (O kim? O czym?) o neurozie
Wołacz (O!) neurozo
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co?) neurozy
Dopełniacz (Kogo? Czego?) neuroz
Celownik (Komu? Czemu?) neurozom
Biernik (Kogo? Co?) neurozy
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z neurozami
Miejscownik (O kim? O czym?) o neurozach
Wołacz (O!) neurozy
Synonimy:
amfetaminowa, hipomania, paranoja, psychoza, schizofrenia, nerwica, nerwowość, neuropatia.
Z wyrazem neuroza psycholodzy i psychiatry pożegnali się już w połowie XX wieku, lecz obecnie słowo to nadal jest używane jako zastępstwo dla wyrażenia nerwica.
Lęk jest postawą neuroz i ich wspólną cechą, gdyż znanych jest jej wiele rodzajów. Różnice te są tak znaczące, że różnią się one objawami, a więc także podejmowanym leczeniem. Wyróżnia się je na podstawie intensywności, przyczyny występowania, a także obiektu, który powoduje lęk.
Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–101 wyróżnia się takie zaburzenia nerwowe jak:
– Fobia: lęk wywołują określone sytuacje, a osoby z takim zaburzeniem unikają takich sytuacji, a jeśli je napotkają reagują przerażaniem. Obecnie najpowszechniejszymi rodzajami są: agorafobia (strach przed wychodzeniem do miejsc publicznych), fobie spółeczne (strach przez oceną ze strony innych ludzi) i innych specyficznych fobii jak: klaustrofobia, fobia przed zwierzętami albo pająkami.
– Zaburzenie lękowe: występuje tutaj lęk, który nie jest związany z żadną konkretną sytuacją, są to na przykład: lęk paniczny, zespół lęku ogólnego.
– Zaburzenie obsesyjno–kompulsywne: znane jako nerwica natręctw. Charakteryzuje się uporczywie powracającymi i przykrymi myślami lub czynnościami przymusowymi.
– Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne: znajdują się tutaj silne przeżycia (traumy), są to: ostra reakcja na stres, zespół stresu pourazowego, zaburzenia adaptacyjne.
– Zaburzenie dysocjacyjne: są to tymczasowe zaburzenia spójności we wspomnieniach i sposobie myślenia danej jednostki, na przykład: amnezja dysocjacyjna jest czasem niepamięci, kiedy przeżyliśmy silną traumę.
– Zaburzenie, które występuje pod maską somatyczną: specyficzną cechą są długotrwałe objawy cielesne, takie jak: ból w jakichś miejscach, które nie mają podstaw do bólu, jest to na przykład: nerwica żołądka.
– I inne zaburzenia na tle nerwicowym, które nie zostały wymienione.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co powoduje powstawanie neurozy i zaburzeń lękowych. Poznane dotycz nas czynniki psychiatrzy i psycholodzy dzielą na dwie grupy: czynniki biologiczne oraz psychospołeczne.
Czynniki biologiczne wynikają z właściwości i funkcjonowania naszego organizmu. To tutaj znajdują się czynniki genetyczne, właśnie dlatego powinno się prześledzić historię takich chorób w swojej rodzinie. Do tych czynników zaliczyć można też cechy budowy naszego mózgu i sposób działania układu nerwowego. Nie musi być to od razu nieprawidłowość w działaniu, tylko jakaś tendencja na przykład do silniejszego reagowania i odczuwania bodźców. Co swoją drogą nie musi przemienić się w zaburzenie o podłożu psychicznym. Dla organizmu też jest istotny, niedobór jakiś wartości odżywczych może powodować ogólną drażliwość.
Czynniki psychologiczne i społeczne to wszystko to co dzieje się poza naszym organizmem i to co wynika z naszej psychiki. Ważnymi czynnikami są wychowanie, temperament, znajomi, rodzina, miejsce i kultura, w której się dorastało, a i tak to nie wszystko. Znajdują się tutaj także bardzo istotne traumatyczne wydarzenia jakie przeszło się w przeszłości.
Każda neuroza objawia się w inny sposób, jednakże każdej z nich towarzyszy lęk o różnym stopniu nasilenia, czasie trwania i w różnych sytuacjach. Do objawów fizycznych zalicza się:
1. Przyspieszone bicie serca,
2. Drętwienie kończyn,
3. Przyspieszony i nieregularny oddech,
4. Rumieńce na twarzy,
5. Wilgotne dłonie i nadmierne pocenie się,
6. Ucisk w brzuchu,
7. Drżenie rąk,
8. Fale zimna i gorąca,
9. Ciężkość w klatce piersiowej,
10. Nudności,
11. Uczucie osłabienia i omdlewania, które bardzo rzadko ma miejsce.
Objawy psychiczne:
1. Długie obniżenie nastroju,
2. Poczucie nieradzenia sobie,
3. Poczucie bezsensowości i bezsilności wobec własnego stanu
W danych neurozach są to objawy takie jak:
1. Fobia: nagły lęk przed danym obiektem i silne objawy fizyczne. Samo wyobrażenie sobie tej sytuacji wywołuje lęk.
2. Zaburzenia obsesyjno–kompulsyjne: nawracające uporczywe myśli i kompulsywne powtarzanie czynności.
3. Zaburzenia pod maską somatyczną: silne bóle mylone z tymi, które mają swoje podstawy w chorobach fizycznych.
Przykłady:
1. Neurozy bardzo często związane są i powiązane z depresją.
2. Istnieje wiele rodzajów neurozy, a każda z nich objawia się w inny sposób.
3. Neuroza to stan, u którego podstawy leży silny lęk, lecz nie zaburza on postrzegania świata.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!