Neuroza
Zamień czytanie na oglądanie!
Neuroza to stan, u którego podstawy leży silny lęk, lecz nie zaburza on postrzegania świata.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co?) neuroza
Dopełniacz (Kogo? Czego?) neurozy
Celownik (Komu? Czemu?) neurozie
Biernik (Kogo? Co?) neurozę
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z neurozą
Miejscownik (O kim? O czym?) o neurozie
Wołacz (O!) neurozo
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co?) neurozy
Dopełniacz (Kogo? Czego?) neuroz
Celownik (Komu? Czemu?) neurozom
Biernik (Kogo? Co?) neurozy
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z neurozami
Miejscownik (O kim? O czym?) o neurozach
Wołacz (O!) neurozy
Synonimy:
amfetaminowa, hipomania, paranoja, psychoza, schizofrenia, nerwica, nerwowość, neuropatia.
Z wyrazem neuroza psycholodzy i psychiatry pożegnali się już w połowie XX wieku, lecz obecnie słowo to nadal jest używane jako zastępstwo dla wyrażenia nerwica.
Lęk jest postawą neuroz i ich wspólną cechą, gdyż znanych jest jej wiele rodzajów. Różnice te są tak znaczące, że różnią się one objawami, a więc także podejmowanym leczeniem. Wyróżnia się je na podstawie intensywności, przyczyny występowania, a także obiektu, który powoduje lęk.
Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–101 wyróżnia się takie zaburzenia nerwowe jak:
– Fobia: lęk wywołują określone sytuacje, a osoby z takim zaburzeniem unikają takich sytuacji, a jeśli je napotkają reagują przerażaniem. Obecnie najpowszechniejszymi rodzajami są: agorafobia (strach przed wychodzeniem do miejsc publicznych), fobie spółeczne (strach przez oceną ze strony innych ludzi) i innych specyficznych fobii jak: klaustrofobia, fobia przed zwierzętami albo pająkami.
– Zaburzenie lękowe: występuje tutaj lęk, który nie jest związany z żadną konkretną sytuacją, są to na przykład: lęk paniczny, zespół lęku ogólnego.
– Zaburzenie obsesyjno–kompulsywne: znane jako nerwica natręctw. Charakteryzuje się uporczywie powracającymi i przykrymi myślami lub czynnościami przymusowymi.
– Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne: znajdują się tutaj silne przeżycia (traumy), są to: ostra reakcja na stres, zespół stresu pourazowego, zaburzenia adaptacyjne.
– Zaburzenie dysocjacyjne: są to tymczasowe zaburzenia spójności we wspomnieniach i sposobie myślenia danej jednostki, na przykład: amnezja dysocjacyjna jest czasem niepamięci, kiedy przeżyliśmy silną traumę.
– Zaburzenie, które występuje pod maską somatyczną: specyficzną cechą są długotrwałe objawy cielesne, takie jak: ból w jakichś miejscach, które nie mają podstaw do bólu, jest to na
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!