Nie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wyraz „Nie” jest nam powszechnie znany, używany jest w codzienne wymowie, budowie zdania. Poprzez precyzyjne dobrane słowa w mowie i piśmie możemy wyrażać dokładnie to co chcemy, przekazać słuchaczowi i tu nasze słowo nam daję taką możliwość. Poniżej w dalszej części tekstu postaram się przedstawić zasady pisowni wyrazu.
„Nie ” z poszczególnymi częściami mowy, których sama się nauczyłam będąc w czwartej klasie.
Słowo „Nie” ma różne znaczenie w zależności z jaką częścią mowy go użyjemy. Sam w sobie jest też częścią mowy – jest zaimkiem. Oznacza zaprzeczenie np.: nie masz już pieniędzy, dlaczego nie umyłeś rąk, dlaczego nie przeczytałeś lektury, dlaczego nie zjadłeś warzyw. Podkreśla obojętność co do czynności np.: jakbym się dużo nie uczyła to i tak dostaję złą ocenę, jak bym się nie starała to i tak szef mnie nie doceni, jakbym długo nie spała to i tak jestem zmęczona. Oznacza stopień nasilenia małej cechy np.: niesłodki, nieczytelny, niekwaśny, niewyraźny, nieżywy, nierówny, nieświeży. Wyraża zakaz np.: nie rób tego, nie skacz, nie krzycz, nie biegaj, nie pisz, nie niszcz.
Nasz wyraz możemy też użyć w zdaniu nieoznaczającym zaprzeczenie np.:
Chcesz pizzę? – Nie, nie chcę.
Lubisz koty? – Nie za bardzo.
Idziesz dziś na plac zabaw? – Nie.
Masz szóstkę z angielskiego? – Nie…
Masz jutro urodziny? – Nie.
Piszesz wypracowanie? – Nie.
Dziś jest 5 czerwca? – Nie, jutro jest piąty czerwca.
Dostałaś nową książkę? – Niestety nie.
Ładny mam samochód? – Nie, nie podoba mi się.

„Nie” jest antonimem słowa ,,Tak”.

Słowo ,,Nie” ma, też różne synonimy np. nie ma mowy, akurat, nigdy, w żadnym razie, wykluczone, nie wyobrażam sobie tego, wcale, jeszcze czego, dobre sobie, wykluczone, skądże znowu, niestety, skąd, przenigdy itd.

„Nie” jest częścią zdania – mowy, której nie da się odmienić przez przypadki.
Jeśli chodzi o gramatykę, to jest kilka zasad pisowni wyrazu ,,Nie”, w zależności od tego, z jaką częścią mowy go użyjemy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!