🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Niepełnosprawność

Niepełnosprawność jest poważnym problemem nie tylko dla jednostki dotkniętej chorobą, ale również dla jej otoczenia. Człowiek chory, niepełnosprawny wymaga opieki ze strony innych osób, rehabilitacji, leczenia. Często nie jest w stanie sam wykonać najprostszych czynności związanych z codziennym życiem, wymaga bezustannej obecności innych.
Pojęcie niepełnosprawności został także zdefiniowane w Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z nią, osoby niepełnosprawne to takie, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa czasowo lub na stałe utrudnia lub ogranicza codzienne funkcjonowanie, wpływa na możliwość nauki, wykonywania pracy zawodowej oraz uniemożliwia pełnienie ról społecznych. Jest to osoba niezdolna do wykonywania pracy zawodowej, samodzielnego życia.
Odmiana przez przypadki
M. niepełnosprawność
D. niepełnosprawności
C. niepełnosprawności
B. niepełnosprawność
N. niepełnosprawnością
Msc. niepełnosprawności
Synonimy: upośledzenie, inwalidztwo, niesprawność, opóźnienie,
Antonimy: sprawność, normalność, zdrowie
Światowa Organizacja Zdrowia zwraca z kolei uwagę na występowanie trzech odmian niepełnosprawności. Pierwszą z nich rozumie się jako odchylenie od normy, które stanowi konsekwencję zaburzonej funkcji struktur, organizacji i rozwoju całości, systemów, poszczególnych organów. Drugą odmianą jest niepełnosprawność, która dotyczy osób o ograniczonych zdolnościach. Trzecią odmianą jest upośledzenie, które powoduje problemy w funkcjonowaniu społecznym, problemy w życiu osobistym i zawodowym.
Można mówić o niepełnosprawności fizycznej i psychicznej. Niepełnosprawności fizyczna obejmuje problemy związane z poruszaniem się. Niepełnosprawność psychiczna jest określana jako niepełnosprawność intelektualna.
Biorąc pod uwagę przyczyny upośledzenia umysłowe dzieli się na dwie grupy różniące się typem uwarunkowań. Głębsze upośledzenie umysłowe to takie, w którym osoby funkcjonują na poziomie niższym od 3 odchyleń standardowych poniżej średniej oraz lżejsze upośledzenie umysłowe, przy którym osoby funkcjonują na poziomie między 2 a 3 odchyleniem standardowym. W grupie upośledzeń przyczyn na ogół jest więcej niż jedna.
Wśród dzieci upośledzonych umysłowo można spotkać dwa podstawowe typy: apatyczny i eretyczny. Do pierwszego z nich zalicza się dzieci spokojne, ciche, lękliwe, niezależne. Drugi typ obejmuje dzieci niespokojne, podniecone, z nadpobudliwością ruchową, o dużej pewności siebie, rozmowne. Osoby upośledzone umysłowo wykazują często zwiększoną agresję, frustrację, obniżenie wrażliwości moralnej. Dzieci upośledzone umysłowo wykazują często zaburzenia motoryki.
Osoby upośledzone pracują w wolniejszym tempie, brakuje im samodzielności. Najpoważniejsze odchylenia u dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim występują w zakresie spostrzegania, myślenia, pamięci, uwagi, orientacji oraz uczenia się. O słabości syntezy świadczy to, że mówiąc o wyodrębnionych przez siebie częściach przedmiotu nie wspominają o powiązaniu tych części lub mówią o tym powierzchownie.
Ludzie niepełnosprawni często traktowani są jako gorsi ze względu na ograniczenia, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczególnie narażeni są na przejawy dyskryminacji upośledzeni umysłowo, którzy są nierozumiani przez społeczeństwo, których cześć osób boi się. Nieakceptowane są również te osoby, które są okaleczone, których wygląd zewnętrzny budzi strach, obrzydzenie, wstręt.
W Polsce podstawową rolę w polityce wsparcia dla osób niepełnosprawnych odgrywa polityka społeczna kraju. Od przedstawicieli rządu, sejmu i innych organów tworzących prawo i założenia polityki społecznej zależy jak będzie się kształtować integracja środowisk niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, zachodzi proces określania miejsca niepełnosprawności w życiu całego społeczeństwa oraz działań instytucji rządowych i pozarządowych zajmujących się tą grupą.
Przykłady użycia:
Niepełnosprawność znacznie utrudniała mu funkcjonowanie w społeczeństwie.
Osoby niepełnosprawne są często izolowane.
Marek jest osobą niepełnosprawną intelektualnie.
Z powodu niepełnosprawności nie dostał się na wymarzony kierunek studiów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!