🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Nieruchomość

Istnieje wiele definicji nieruchomości w zależności od dziedziny nauki. Nieruchomość rozumiemy przede wszystkim jako dom, dom wraz z ogródkiem, teren, na którym mieszkamy. Nieruchomość to budynek lub grunt.

Synonimy: działka, grunt, lokal

Odmiana przez przypadki:
M. nieruchomość/nieruchomości
D. nieruchomości/nieruchomości
C. nieruchomości/nieruchomościom
B. nieruchomość/nieruchomości
N. nieruchomością/nieruchomościami
Msc. nieruchomości/nieruchomościach
W. nieruchomość/nieruchomości

Najczęściej nieruchomość określa się jako oddzielny obszar ziemi wraz z budynkami i innymi wzniesionymi na nim urządzeniami. Definicja taka obowiązuje między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie do nieruchomości zalicza się grunty, obiekty związane z gruntem włącznie z drzewami, krzewami, minerałami, a także przestrzeń od ziemią. Nieruchomość gruntowa to całość, którą można wyodrębnić spośród sąsiadujących nieruchomości. Popularnym rodzajem nieruchomości są grunty orne, które wykorzystuje się do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Wśród nieruchomości lokalowych wymienia się lokale mieszkalne i użytkowe. Jednym z podstawowych rodzajów nieruchomości jest nieruchomość gruntowa, będąca odrębnym podmiotem własności. Znajdują się na niej budynki. Innym rodzajem nieruchomości są nieruchomości budynkowe, które są związane z gruntem.

Wśród cech nieruchomości można wskazać stałość w miejscu, trwałość w czasie, różnorodność oraz niepodzielność. Stałość w miejscu niesienie ze sobą istotne skutki prawne i ekonomiczne. Jej skutkiem prawnym jest brak możliwości przemieszczania się majątku nieruchomego. Wśród skutków ekonomicznych można wskazać możliwość opodatkowania nieruchomości oraz egzekwowania ciążących na niej powinności, to, iż nieruchomości mają lokalny charakter, a ich wartość stanowi wypadkową zmian, które zachodzą w jej otoczeniu. Cechą fizyczną, która wyróżnia nieruchomość jest jej trwałość, która wiąże się przede wszystkim z ziemią. Niezniszczalność ziemi sprawia, że postrzega się ją jako doskonałą lokatę kapitału.
Z pojęciem nieruchomości wiąże się termin rynek nieruchomości. Rynek nieruchomości określa się jako działalność gospodarczą, która wiąże się z transakcjami dotyczącymi nieruchomości na obszarze całego kraju. Jest to również zbiór mechanizmów, które pozwalają na przyznawanie praw i udziałów w nieruchomościach, a także umowa, która pozwala na spotkanie sprzedającego z nabywcą w celu ustalenia ceny, za którą jest zbywana nieruchomość. Rynek nieruchomości to rynek dóbr inwestycyjnych, w którym źródłem korzyści są dochody generowane przez nieruchomości. W rynek nieruchomości można także inwestować w sposób pośredni poprzez zakup akcji firm budowlanych lub jednostek funduszy, które dokonują inwestycji w nieruchomości. Jest to rynek pod wieloma względami niedoskonały. Dane z niego odnoszą się głównie do oferowanych cen, co powoduje, że nie przynoszą wiedzy na temat zysków wytwarzanych przez określoną nieruchomość. O niedoskonałości rynku nieruchomości świadczą także stałość w miejscu, nielogiczne zachowanie nabywców oraz sprzedających, różnorodność Cechą rynku nieruchomości jest także to, że podlega licznym zmianom, wiążącym się ze zmianami politycznymi czy gospodarczymi. Ma na niego też wpływ bogacenie się lub ubożenie społeczeństwa.
W ostatnich latach na rynku nieruchomości zachodzi wiele zmian związanych z jego rozwojem. Ma na to wpływ wiele czynników. Szczególne znaczenie ma sytuacja ekonomiczna państwa i obywateli, a także uwarunkowania polityczne. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej można zauważyć spore zmiany na runku nieruchomości. Wiążą się one ze zmianą systemu politycznego i gospodarczego, napływem cudzoziemców do Polski, a także zwiększeniem zamożności obywateli i zainteresowanie tym, aby nieruchomości traktować jako inwestycje.

Przykłady użycia:
Ta nieruchomość jest wiele warta.
Biuro nieruchomości mieści się w centrum miasta.
Na rynku nieruchomości obserwuje się wzmożony ruch.
Właściciel nieruchomości postawił wysoki płot.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!