🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Nierząd

Znaczenie słowa „nierząd”:
– Jednym ze zjawisk patologii społecznej jest nierząd określany też jako prostytucja. Według S. Apolińskiego polega on na „utrzymywaniu przypadkowych odpłatnych stosunków seksualnych”. W encyklopedii socjologii czytamy: „Prostytucja, zwana także nierządem, to określenie zachowania polegającego na odpłatnym świadczeniu usług seksualnych; nierząd uprawiany jest zazwyczaj z przygodnymi osobami bez zaangażowania uczuciowego”. Prostytucja jest też określana jako zjawisko społeczne, które nie zmniejsza się, a raczej posiada tendencję wzrostową. Jest wysoce szkodliwe społecznie, ze względu na to, iż prowadzi do rozbijania małżeństw i powoduje trudności wychowawcze.
– Zjawisko prostytucji nie jest niczym nowym. Już od wieków stanowiło ono problem. W VI w.p.n.e. Solon zalegalizował prostytucję w Atenach. Prostytutki miały wysoki status społeczny, a państwo czerpało spore korzyści z funkcjonujących domów publicznych. Podobnie wyglądała sytuacji prostytutek w starożytnym Rzymie. W średniowieczu zjawisko nierządu było zwalczane przez kościół. Także w odrodzeniu prostytucja była potępiana. Przyczyniło się do tego rozprzestrzenianie się chorób wenerycznych. Choć na przestrzeni wieków podejmowano wiele prób zlikwidowania prostytucji, przetrwała ona do dzisiejszych czasów, i co więcej – wykazuje tendencje wzrostowe.
– W 1949 roku Organizacja narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję dotyczącą zwalczania handlu ludźmi i czerpania dochodów z prostytucji. Mimo tego w różnych krajach prostytucja traktowana jest odmiennie. Zdecydowanie zakazana i karana jest w Szwecji, w innych europejskich państwach jest powszechnie akceptowana i traktowana jako normalna działalność gospodarcza. Przykładem może być Holandia, gdzie od 2000 roku prowadzenie domów publicznych jest zgodne z prawem. W Polsce nierząd jest karany, nie wolno także rejestrować osób zajmujących się prostytucją. Karane jest również namawianie do nierządu, czerpanie korzyści z cudzego nierządu i jego ułatwianie. Niezwykle trudno jest określić rozmiary tego zjawiska w Polsce. W latach dziewięćdziesiątych policja przestała rejestrować prostytucję, nie prowadzi się także systematycznych badań tego zjawiska. Prostytucja jest ukrywana pod szyldem agencji towarzyskich, klubów nocnych, klubów tańca itp. Jednak według szacunków policji przypuszcza się, iż skala zjawiska jest ogromna: „W Polsce prostytucję uprawia systematycznie kilkanaście tysięcy kobiet w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk. Należy przyjąć, że <> jest w tym przypadku bardzo wysoka”.
– Pierwszych symptomów nierządu można się dopatrzyć u bardzo młodych dziewcząt, chodzących jeszcze do szkoły. Dziewczęta, które wchodziły na drogę prostytucji miały problemy z nauką, często wagarowały, uciekały z domów, kradły, kontaktowały się z różnymi patologicznymi grupami młodzieżowymi, zawierały chętnie nowe znajomości. Inną przyczyną wpływającą na rozwój prostytucji jest także nadmiar wolnego czasu, przyzwyczajenie do alkoholu, brak oporów przed nawiązywaniem kontaktów seksualnych z osobami mało znanymi lub nieznanymi. Zdarza się, iż na drogę prostytucji wprowadzane są kobiety, które znalazły się w więzieniu z powodu kradzieży czy oszustwa. Z procederem uprawiania prostytucje zapoznają je wtedy koleżanki z celi.
– Prostytucja niesie ze sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest dopuszczenie się przez prostytutki czynów kolidujących z prawem. Są to przede wszystkim wykroczenia przeciw prawu publicznemu, przestępstwa wobec mienia.
Synonimy:
cudzołóstwo, prostytucja, niemoralne zachowanie
Odmiana przez przypadki:
M. nierząd/nierządy
D. nierządu/nierządów
C. nierządowi/nierządom
B. nierząd/nierządy
N. nierządem/nierządami
Ms. nierządzie/nierządach
W. nierządzie/nierządy
Przykłady użycia:
1. Coraz młodsze osoby zajmują się nierządem.
2. W dawnych czasach nierząd był zjawiskiem w o wiele większym stopniu akceptowalnym niż obecnie.
3. Czerpią znaczne zyski z nierządu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!