Nikotynizm
W składzie papierosów znajduje się tytoń. Zawarta w nim nikotyna jest substancją psychoaktywną, która ma zdolność oddziaływania między innymi na ośrodkowy układ nerwowy i jest odpowiedzialna za wystąpienie uzależnienia fizycznego. Surowcem do produkcji są liście tytoniu szlachetnego praz tytoniu machorka z rodziny psiankowatych. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowia uzależnieniem od papierosów jest zespół objawów behawioralnych, fizycznych i psychicznych, które stanowią konsekwencję systematycznego palenia papierosów. Za bierne palenie uważa się sytuację, w której osoba niepaląca przebywa wśród osób palących i jest narażona na wdychanie dymu papierosowego.
Palenie tytoniu uważa się za chorobę przewlekłą, która występuje w cyklach remisji, kiedy pacjent powstrzymuje się od palenia i nawrotów, w trakcie których powraca do używania nikotyny. Zwiększone stężenie noradrenaliny oraz serotoniny przyczynia się do poprawy koncentracji, pamięci, oraz ograniczenia lęku. Zwiększone wydzielanie dopaminy wpływ na powstawanie uczucia przyjemności. Uzależnienie od nikotyny tak samo jak inne uzależnienia stanowi przewlekła chorobę i wymaga konkretnego leczenia. Niemowlęta narażone na bierne palenie są bardziej zagrożone wystąpieniem nagłego zgonu niemowlęcia. Rozwijają się gorzej niż ich rówieśnicy, częściej chorują na infekcje układu oddechowego i ucha środkowego, są bardziej podatne na choroby układy krążenia i raka płuc w przyszłości.
Palenie papierosów jest poważnym problemem zdrowotnym i społecznym i od lat podejmowane są szerokie działania na rzecz ograniczenia tego nałogu. Niestety, nie zawsze są one skuteczne. W Polsce od wielu lat prowadzone są liczne działania prozdrowotne, obejmujące profilaktykę, kampanie prowadzone w mediach, edukację w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy. Wśród działań zmierzających do ograniczenie paleni papierosów znalazły się także zmiany dotyczące opanowań papierosów. Zgodnie z przepisami unijnymi, na paczkach muszą się znajdować graficzne i słowne ostrzeżenia ukazujące zdrowotne skutki nałogu.
Rzucenie palenie podobnie jak zerwanie z innymi nałogami wiąże się z negatywnymi reakcjami organizmu. Głód nikotynowy jest jednym z najpoważniejszych objawów odstawienia nikotyny. Może być bardzo intensywny i stanowić podstawową przyczynę sięgnięcia po papierosa. Uważa się, że najbardziej dokuczliwy jest on w pierwszych dwóch tygodniach po zaprzestaniu palenia. Powoduje to poszerzenie naczyń, pojawiają się także nudności. Bóle głowy mogą się utrzymywać przez kilka tygodni. W trzecim dniu po odstawieniu palenia może pojawić się kaszel, ponieważ oskrzela ulegają rozluźnieniu. Co ciekawe, kaszel nie znika po rzuceniu palenia, teraz jednak świadczy on o tym, że ma miejsce proces oczyszczania płuc. Kaszel tego rodzaju może utrzymywać się nawet do roku, a w skrajnych przypadkach do 20 lat.
Istnieje wiele powszechnie znanych fałszywych przekonań związanych z paleniem papierosów, które pielęgnują sami palący, utwierdzając się w tym, że ich nałóg przynosi mniej szkód niż w rzeczywistości. Jednym z nich jest przekonanie, że palą, bo sprawia im to przyjemność i mogą w każdej chwili zrezygnować. Oczywiście, nie jest to prawda, gdyż nikotyna jest substancją, która silnie uzależnia i trudno z niej zrezygnować bez profesjonalnej pomocy. Kolejnym miotem związanym z paleniem papierosów jest paleni papierosów typu slim. Ich zwolennicy przekonują, że są one mniej szkodliwe. Nie jest to jednak prawdziwe, gdyż wszystkie papierosy zawierają zbliżoną liczbę szkodliwych związków chemicznych. Zaprzestanie palenia ma pozytywne skutki dla osób w każdym wieku.
Synonimy: nałóg, palenie, uzależnienie od tytoniu
Odmiana przez przypadki:
M. nikotynizm
D. nikotynizmu
C. nikotynizmowi
B. nikotynizm
N. nikotynizmem
Msc. nikotynizmie
W. nikotynizmie
Przykłady użycia:
Młodzi ludzie często bagatelizują uzależnienie od nikotyny.
Nikotynizm jest przyczyną wieku poważnych, przewlekłych chorób.
Jutro odbędzie się konferencja na temat nikotynizmu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!