🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Noga

Kto nie zna słowa „noga”? Chyba nie ma takiej osoby, ale warto poznać dokładne znaczenie tego słowa, ponieważ może się to okazać przydatne w życiu codziennym. Jednak jeżeli znaczenia słowa „noga” nie są wam obce, to co powiecie na wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy. Można pomyśleć, że po co korzystać z kilku słów, które znaczą to samo. Jest to jednak błędne stwierdzenie, ponieważ pisząc pracę pisemną (na przykład wypracowanie, rozprawkę, opowiadanie) często brakuje nam wyrazu bliskoznacznego dla danego słowa. Jeżeli znacie już, albo przeczytaliście poniższe synonimy, to powinniście poznać sprawę odmiany przez przypadki. Poniżej omówione jest wszystko, tak aby można było to zrozumieć, ale nie za rozwlekle i szczegółowo, ponieważ nie na tym się skupia to wypracowanie. Na samym końcu są podane przykładowe zdania z zastosowaniem słowa „noga” w różnych znaczeniach. Jeżeli wiemy co możemy przeczytać poniżej, to zapraszam do czytania.

* Pierwszą kwestią są znaczenia słowa „noga”. Są one napisane w punktach poniżej.

Znaczenia słowa „noga”:

1. Po pierwsze słowo „noga” oznacza kończynę dolną człowieka.

2. Po drugie pojęcia „noga” używamy mówiąc o części jakiegoś przedmiotu lub urządzenia, na przykład stół ma nogi, które podtrzymują stół nad ziemią.

3. Człowieka można potocznie określić jako noga, co jest obraźliwe, ale rzadko stosowane.

4. W języku potocznym stosowanym głównie przez dzieci i nastolatków także jest używane pojęcie „noga”. Potoczne noga oznacza piłkę nożną i jest czymś w rodzaju krótszej wersji nazwy tej dyscypliny sportowej, która jest stosowana głównie przez młodzież.

* Powyżej były przedstawione znaczenia słowa „noga”, dlatego warto poznać synonimy tego słowa, ponieważ są one bardzo ważne jeżeli planujemy pisać jakąś prace pisemną, w której znajduje się pojęcie „noga”. Wyrazów bliskoznacznych jest wiele, ale poniżej zawarte są te, które są najczęściej spotykane.

Synonimy pojęcia „noga”, które są najczęściej spotykane:

piłka nożna, kończyna dolne, podpora, oparcie, filar, stopa, nożyna, nożysko, patafian, niezdara, oferma, niedorajda, gapa, niezgraba, niedorajda, ciamajda, niemota, łamaga, ślamazara, potocznie: gira, kopyto

* Kolejną, już trzecią ważną sprawą jest odmiana przez przypadki. Teoretycznie gdy nauczymy się pytań przypadków powinno być już nam łatwo odmieniać przez przypadki, ale tak nie jest. Z odmianą przez przypadki ma wiele osób problem i często łatwo jest popełnić błąd podczas odmieniania. Zanim jednak przeczyta się odmianę przez przypadki warto się dowiedzieć czegoś na ich temat. Oczywiście trzeba wiedzieć, że przez przypadki odmienić się mogą tylko i wyłącznie rzeczowniki, ponieważ pytania przypadków są podobne do pytań rzeczownika, a w Mianowniku pytanie jest identyczne jak w rzeczowniku. Tylko wołacz się wyróżnia w przypadkach, ponieważ jest zwrotem do jakiejś osoby, osób, rzeczy, zwierząt. Słowo „noga” jest rzeczownikiem, dlatego odmienia się przez przypadki, co jest ukazane poniżej w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej.

Odmiana przez przypadki słowa „noga” w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej:

liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – noga
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – nogi
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – nodze
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – nogę
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z nogą
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o nodze
Wołacz (W.) – o! (witaj/witajcie, jako zwrot do kogoś lub czegoś) – nogo

liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – nogi
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – nóg
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – nogom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – nogi
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z nogami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o nogach
Wołacz (W.) – o! (witaj/witajcie, jako zwrot do kogoś lub czegoś) – nogi

* Ostatnią sprawą jaka jest zawarta tutaj jest zastosowanie słowa „noga” w zdaniach z podziałem takim samym jak w znaczeniach (po prostu numer zdania oznacza, z którym znaczeniem, według tego, co jest powyżej mamy do czynienia).

Zastosowanie w zdaniach słowa „noga” w każdym ze znaczeń:

1. Mateusz złamał nogę i ma całą w gipsie.

2. Henrykowi na lekcji informatyki odpadła noga od krzesła, ponieważ skakał po nim.

3. Pan woźny przezwał sąsiada szkoły nogą, ale dopiero w domu dowiedziałam się co to znaczy.

4. Chłopaki powiedziały, że idą grać w nogę, ale ja nie chciałam grać.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!