Nutrikosmetyki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nutrikosmetyki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Przemysł kosmetyczny jest jednym z najlepiej rozwijających się gałęzi przemysłu na całym świecie. Obecnie jest on nastawiony nie tylko na oferowanie tradycyjnych produktów, ale także proponuje niestandardowe, nowe produkty, których skuteczność jest znacznie większa niż tych tradycyjnych. Takimi właśnie produktami są nutrikosmetyki, które działają od wewnątrz. Dzięki nim ulega poprawie stan skóry, włosów, paznokci. Dzięki temu, że są stosowane od wewnątrz, mają znaczną przewagę nad kremami i innymi preparatami stosowanymi zewnętrznie.

Pojęcie nutrikosmetyki zostało wprowadzone w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych. Są to dodatki dietetyczne, które stanowią skoncentrowaną formę bioaktywnych składników z pożywienia, podawane w innej niż pożywienie postaci. Ich celem jest poprawa zdrowia, są podawane w dawkach wyższych niż te, które mogłyby być pozyskane z tradycyjnej żywności. Nutrikosmetyki zawierają wiele składników, dzięki którym powinna się poprawić kondycja skóry. Od nutrikosmetykow wymaga się, aby wygładzały skórę, ujędrniały ją, działały protekcyjnie w stosunku do czynników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Powinny one też stanowić ochronę przed niektórymi chorobami skóry, a także ją leczyć. Tak duże pole działania nutrikosmetyków wiąże się z koniecznością zastosowania dużej ilości składników, które mają różne działanie. Wśród najpopularniejszych składników nutrikosmetyków wyróżnia się antyoksydanty, wyciągi roślinne, proi i prebiotyki. Dostarczają one właściwie zbilansowanych substancji odżywczych, mają działanie przeciwstarzeniowe, czasami działanie przeciwzapalne, uspokajające i redukujące masę ciała.
Probiotyki to żywe mikroorganizmy. Probiotyki najczęściej występujące w produktach spożywczych to skrobia oporna, polisacharydy zawierające substancje pochodzenia roślinnego, oligosacharydy. Są one często stosowane w produkcji żywności, ponieważ cechują się istotnymi właściwościami technologicznymi i żywieniowymi.
Prebiotyki należą do składników poż

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!