🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Odebrać

Odebrać jest bardzo interesującym słowem. Jest tak ze względu na to, że ma wiele znaczeń, które mogą wydawać się bardzo podobne, a zarazem są całkowicie różne od siebie. W celu możliwości zrozumienia przez wszystkich znaczenia tego pojęcia są one dokładnie opisane poniżej. Synonimy tego pojęcia są także ważne. Problem sprawia także pytanie: Czy odebrać odmienia się przez przypadki, a jeżeli tak, to w jaki sposób? To też możemy znaleźć poniżej. Ostatnie jest zastosowanie „odebrać” i jego synonimów w zdaniach.

1 ) Po pierwsze z „odebrać” korzystamy, gdy zabieramy komuś coś, co się mu podarowało lub pożyczyło, a także w sytuacji, gdy odbieramy coś, co ktoś zabrał nam lub innej osobie. Na przykład mamy ładny nowy długopis, który się podoba naszej koleżance i gdy nie patrzymy ona go zabiera, ale my odbieramy jej to z powrotem.

2 ) słowo „odebrać” wykorzystujemy także w sytuacji, gdy zabieramy z powrotem przedmiot (lub coś innego), który podarowaliśmy komuś lub gdzieś w jakimś konkretnym celu. Przykładowo ktoś znajomy potrzebuje pilnie komputera, ponieważ jego się zepsuł i my mu go pożyczamy, ale odbieramy, gdy już on naprawi swój lub jeżeli nam jest potrzebny (w sensie komputer).

3 ) „Odebrać” znajduje zastosowanie także, gdy zabieramy jakąś osobę z miejsca, gdzie ta osoba przebywała jakiś czas. Dla zrozumienia przykład: Wczoraj ze szkoły odebrał mnie dziadek, ale wszyscy mnie dziś zaczepiali mówiąc, że mam bardzo starego tatę.

4 ) Po czwarte „odebrać” jest stosowane jako synonim okradać lub podobnych. Dokładnie znaczy to w tym wypadku zabrać dla siebie lub kogoś innego własność innej osoby, czyli okraść kogoś, czyli odebrać komuś. Na przykład: Odebrałem temu pierwszoklasiście dziesięć złotych, będę miał do sklepu.

5 ) Wśród znaczeń słowa „odebrać” znalazło się także takie, które można rozumieć jak dostać. Jest tak, ponieważ „odebrać” może oznaczać, że przyjmuje się coś (jakiś przedmiot na przykład), czego się nie miało, czyli dostaje się coś (nie jest to jednak w całości identyczne, a podane dla lepszego zrozumienia i tylko w tym celu). Dla zrozumienia przykładowo: Wczoraj mój brat wyszedł z domu, aby odebrać paczkę z paczkomatu przy sklepie.

6 ) Z „odebrać” korzystamy także, gdy mówimy o pozbawieniu kogoś jakichś wartości (albo cech), które posiadał do tej pory. Na przykład: Kiedyś często można było usłyszeć o odebraniu komuś honoru.

7 ) „Odebrać”, czyli wziąć w rękę to co ktoś nam daje, albo zabrać coś komuś w celu pomocy, żeby komuś ulżyć. Przykładowo: Wczoraj odebrałem trzy złote, które dał mi kolega.

8 ) „Odebrać znaczy także, że przyjmuje się coś od osoby, której kazało się coś zrobić. Aby łatwiej zrozumieć: Wczoraj odebrałem bardzo długi raport, który napisał mi mój pracownik.

9 ) Można także powiedzieć „odebrać”, gdy wypowiadamy się na temat korzystania z radia lub telewizji. Mamy na myśli przyjmowanie przez telewizory i radia fal elektromagnetycznych z określonej stacji nadawczej i późniejsze przetwarzanie ich na ściśle określone obrazy i dźwięki. Jest to zawiłe, więc znajduje się tu przykład: Tato, nasz telewizor znów nie odbiera kanału z bajkami!

10 ) Słowo odebrać pojawia się także, gdy mówimy o jakichś wrażeniach, które doznajemy my lub inna osoba. Na przykład: Gdy tata się dowiedział, że dostałam trójkę ze sprawdzianu, odebrał to dobrze i powiedział mi, że nie ma się po co martwic jedną trójką.

Wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy słowa „odebrać są liczne, ale poniżej wymienione są tylko te, które spotyka się najczęściej podczas wypowiedzi ustnych i pisemnych.

Wyrazy bliskoznaczne (synonimy) słowa „odebrać”:
Zabrać, odebrać, przyjąć, ukraść, przechwycić, skraść, odzyskać, dostać, pozbawić, przywłaszczyć, wziąć zagarnąć.

We wstępie wspomniane zostały przypadki i teraz będzie o nich mowa. Sprawa jest prosta, ponieważ przypadki dotyczą rzeczowników (od pytania kto? co?, czyli pytania rzeczownika powstały pytania pozostałych przypadków), a „odebrać” jest czasownikiem (co robi? co się z nim dzieje?). Wynika z tego, że „odebrać” nie odmienia się przez przypadki.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!