🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Odpady

Odpady powstają w fazie pozyskiwania i przetwórstwa surowców oraz w fazie konsumpcji dóbr materialnych we wszystkich jej formach. W fazie pozyskiwania i przetwórstwa surowców powstawiają odpady produkcyjne. Ich powstawanie jest niezamierzone, ale nieuniknione. Powstają one w produkcji, usługach i transporcie. Odpady to materiały, surowce i wyroby, które utraciły lub zmieniły swoje niektóre właściwości technologiczne lub użytkowe i nie mogą być używane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Odmiana przez przypadki:
M. odpady
D. odpadów
C. odpadom
B. odpady
N. odpadami
Msc. odpadach
W. odpady

Wymagania w zakresie odpadów elektrycznych i elektronicznych określa również Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Jeżeli odpady nie mogły z różnych przyczyn zostać unieszkodliwione, powinny one być unieszkodliwiane w taki sposób, aby składować tylko te, które z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych nie zostały unieszkodliwione.
Metody unieszkodliwiania odpadów to kompostowanie, spalanie, piroliza, wytwarzanie pali w odpadów, składowanie na składowiskach. Kompostowanie to proces tlenowy, w którym odpady organiczne są rozkładane na kompost. Polega na rozkładzie związków organicznych przez bakterie i grzyby. Efektem końcowym jest produkt zbliżony do gleby. Spalanie to radykalna metoda unieszkodliwiania odpadów. Odbywa się w specjalnych piecach. Do wad tej metody zalicza się niewielka efektywność odzysku, pozostałości, których nie można zagospodarować i zneutralizować. Odpady można t tez przerabiać na paliwa w postaci brykietu, granulatu, substancji płynnych.
W Polsce najbardziej rozpowszechnioną metodą pozbywania się odpadów jest wywożenie ich na zorganizowane wysypiska komunalne. Po zamknięciu i uszczelnieniu wysypisk przeprowadzana jest ich rekultywacja, polegająca na pokryciu wysypiska warstwą iłów, gleby i zasadzeniu roślinności. Odpady niebezpieczne składuje się w mogilnikach odizolowanych od otoczenia i od dostępu ludzi i zwierząt. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Mniej wilgotne odpady nadają się do spalenia, bardziej wilgotne do kompostowania. Przed utylizacją muszą jednak być poddane segregacji w celu odzyskania wartościowych surowców wtórnych: papieru, metali, szkła, plastiku do wykorzystania w procesie recyklingu. Surowce wtórne pozyskane metodą zbiorki i segregacji odpadów pozwalają uzyskać wymierne korzyści ekonomiczne i zredukować ilość odpadów. Oszczędności energii przy wykorzystaniu szkła odzyskanego do wytwarzania opakowań szklanych wynoszą 25 – 32%, papieru – 40%, opakowań aluminiowych – aż 95% w stosunku do produkcji z surowców wyjściowych.
Wśród odpadów przemysłowych dominują odpady związane z wydobyciem i spalaniem węgla: odpady górnicze i popioły z elektrowni i ciepłowni, szlamy poflotacyjne, odpady popłuczkowej przemysłu węglowego, siarkowego, miedziowego, cynkowo – ołowiowego, żużle w hutnictwie żelaza i stali oraz w hutnictwie metali niezależnych. Wykorzystuje się ponad 50% masy wytwarzanych odpadów głownie do niwelacji terenów, wypełniania wyrobisk, budowy dróg.
Szczególnie groźne są odpady zawierające substancje mogące wywołać negatywne zmiany w organizmach żywych w wyniku oddziaływania bezpośredniego lub pośredniego, przy czym zmiany te mogą wystąpić natychmiast lub po pewnym czasie.

Poważny problem mogą stanowić obudowy z tworzyw sztucznych, które zawierają mieszankę polimerów i środków powodujących niepalność. Do ponownego użytku mogą być zwracane płytki obwodów drukowanych. Podsumowując można stwierdzić, że gospodarowanie odpadami jest niezwykle ważne dla zapewnienie w miarę czystego środowiska. Zasady gospodarowania odpadami są dość wymagające i ich przestrzeganie podlega ścisłej kontroli.

Sposobem na ograniczenie odpadów jest segregacja, recykling (ponowne wykorzystanie surowców wtórnych), przedłużanie życia przedmiotów.

Przykłady użycia:
W dzisiejszym świecie segregacja odpadów jest koniecznością.
Szkodliwe odpady z fabryki trafiły do rzeki.
Odpadom można dać drugie życie.
We wszystkich szkołach znajdują się kosze do segregowania odpadów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!