Onyks

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Onyks, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Znaczenie słowa „onyks”:
– Onyks jest minerałem, odmianą chalcedonu, czyli formy skrytokrystalicznej krzemionki. Charakteryzuje się równoległym ułożeniem dwóch warstw – czarnej oraz białej. Nazwa minerału pochodzi od starogreckiego słowa oznaczającego racicę, pazur, co dawało skojarzenie z ostrymi krawędziami oraz twardością i odpornością na zniszczenia onyksu. Występują różne odmiany onyksu, białe oraz zielone, natomiast biało-czarne onyksy określane są jako czarne, arabskie lub zwyczajne.
– Onyks to kamień znany już od dawnych czasów. Był wykorzystywany w starożytności, przede wszystkim do wytwarzania pieczęci. Uważano wtedy onyks za kamień szczęśliwy – cesarz Chin posługiwał się nawet prywatną pieczęcią wykonaną z onyksu. W dawnych czasach sądzono także, że onyks symbolizuje siłę oraz mądrość, wpływa na powodzenie w życiu i odczuwanie przez jednostkę szczęścia. Miał nawet chronić przed złem, dawać moc oraz leczyć – wspomagać pracę serca i wzmacniać kości. Obecnie onyks stał się popularnym kamieniem ozdobnym i kolekcjonerskim, jest cenny dla jubilerstwa. Najczęściej szlifuje się go w paciorki bądź wykonuje z niego niewielkie rzeźby.
– Onyksy odnajdywane są na całym świecie, choć naturalnie minerały te należą do skał rzadkich. Powstają w pustkach skał wulkanicznych. Główne ośrodki wydobycia znajdują się na terenach Egiptu, Indii, Urugwaju, Argentyny, Stanów Zjednoczonych oraz Brazylii. Na bazie agatów można także wyprodukować sztuczny onyks. Już od czasów starożytnych zajmowano się również przetwarzaniem tego kamienia, ponieważ działanie to wpływało na uwydatnienie barwy. Z początku wykorzystywano metodę opierającą się na gotowaniu onyksu w cukrowym roztworze, a następnie poprzez wkładanie go do kwasu siarkowego zwęglano zaabsorbowane cząstki cukru i uzyskiwano ciemną barwę. Aktualnie korzysta się z wielu metod barwienia, stosuje się również kwas azotowy oraz wysokie temperatury, aby pozbyć się niepożądanych odcieni kamienia.
Odmiana przez przypadki słowa „onyks”:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – onyks
Dopełniacz (kogo? czego?) – ony

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.