🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

ONZ

Organizację Narodów Zjednoczonych utworzono na podstawie karty Narodów Zjednoczonych w 1945 roku w San Francisco. Jej celem miało być działanie na rzecz zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa i pokoju, organizowanie współpracy pomiędzy państwami. Jej powstanie wiązało się z działalnością państw koalicji antyhitlerowskiej, w której istotną rolę odgrywały duże mocarstwa. Zarówno współpraca tych państw, jak i charakter II wojny światowej miały zdecydowany wpływ na cele ONZ oraz wpłynęły na wyposażenie jej w szerokie uprawnienia w zakresie polityki, działań gospodarczych i kulturalnych – szczególnie tych, które będą się przyczyniać do międzynarodowego bezpieczeństwa.
Do istotnych dokumentów mających wpływ na utworzenie organizacji należy Karta Atlantycka, która została podpisana przez przywódców Wielkiej Brytanii i USA w sierpniu 1941 roku. Powojenny ład i bezpieczeństwo miały się opierać na takich wartościach jak wolność słowa, wolność wypowiedzi, tolerancja religijna, wolność od biedy i niedostatku, wolność od strachu przed agresją ze strony innego kraju.O kształcie i zakresie kompetencji organizacji dyskutowano na wielu spotkaniach i konferencjach. Dominowało przekonanie, iż powinna to być organizacja oparta na równości wszystkich państw, co znalazło wyraz w przyjętej w 1943 roku Deklaracji Moskiewskiej.Konferencja założycielska miała miejsce 25 kwietnia 1945 roku w San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Brało w niej udział 50 państw. Na konferencji uchwalono i podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych, która weszła w życie 24 października 1945 roku.Główna siedziba była w Nowym Jorku, oficjalnymi językami angielski, hiszpański, francuski, chiński, rosyjski, od 1976 roku również arabski i niemiecki. Choć podpisanie karty było niewątpliwym sukcesem, to jednak kwestie polityczne i niedociągnięcia w Karcie powodowały, że ONZ nie mogła do końca pełnić swojej funkcji. ONZ jest organizacją, która ewoluuje i stara się dostosować swoje działania do aktualnych potrzeb.Głównym celem jest jednak zapobieganie konfliktom zbrojnym, mimo iż nie zawsze jest to możliwe.Warto zwrócić uwagę, iż od momentu powstania organizacji nie stwierdzono żadnego konfliktu, w który byłby zaangażowany cały świat. ONZ nie było jednak w stanie wygasić wielu konfliktów światowych, między innymi w Korei, Wietnamie, byłej Jugosławii, konfliktów na Bliskim Wschodzie.
Jedna z misji ONZ dotyczyła spraw szkolenia i kontroli na przejściu granicznym w Rafah w 2005 roku. Uczestniczyło w niej 89 osób z 17 państw Unii Europejskiej. Celem misji była pomoc Autonomii Palestyńskiej w efektywnym zarządzaniu granicą oraz w wykonywaniu operacji zaopatrzeniowych, dokonywanie oceny wypełnienia przez Autonomię zobowiązań, które zostały ustalone w porozumieniu z 2005 roku, budowa zaufania pomiędzy stronami traktatu, przygotowanie Autonomii Palestyńskiej do samodzielnego zarządu nad przejściem granicznym w przyszłości. Choć granica została zamknięta 9 czerwca 2007 roku z powodu zamieszek w Strefie Gazy, misja zachowała pełną zdolność operacyjną.
Inną misją na Bliskim Wschodzie była Misja EUPOL COPPS na Terytoriach Palestyńskich. Została ustanowiona przez Radę UE 14 grudnia 2005 roku. Jej faza operacyjna rozpoczęła się w styczniu 2006 roku, wzięły w niej udział 32 osoby z państw europejskich i Autonomii. Miała się ona składać z następujących elementów: wsparcie merytoryczne i finansowe dla trwałych i efektywnych rozwiązań w infrastrukturze policji, koordynowanie pomocy finansowej płynącej do palestyńskiej policji z krajów europejskich i innych, zwiększenie efektywności działania oraz przestrzegania prawa na terenie zarządzanym przez władze Autonomii Palestyńskiej.
Inną misją jest EUJUST LEX rozpoczęta w lipcu 2005 roku. Miała ona na celu przede wszystkim wsparcie budowy zintegrowanego i efektywnego systemu sprawiedliwości w Iraku oraz szkolenia dla sędziów, wyższych funkcjonariuszy policji i pracowników systemu penitencjarnego w zakresie konstruowania systemu rządów państwa.Odmiana: w rodzaju żeńskim – skrót nieodmienny. Przykłady użycia:
O wolności zgromadzeń jest mowa w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka uchwalonej przez Zgromadzenie ogólne ONZ 10 grudnia 1948 roku.
W przyszłym miesiącu odbędzie się konferencja ONZ w Warszawie.
Sekretarz ONZ pochodzi z Afryki.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!