Osobowość borderline

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Osobowość borderline, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Osobowość stanowi sposób patrzenia jednostki na świat, jest wyrazem jej odniesień do świata. Na ogół pozostaje niezmienna w ciągu całego życia. Zdarza się jednak, że osobowość jest nieprawidłowa, zaburzona. Osoby, których osobowość jest zaburzona, często wykazują wzorce określane jako dziwaczne. Osoby te bywają nieprzystosowane do rzeczywistości, różnią się od zdrowych osób sposobem myślenia, reagowania, tym, w jaki sposób wchodzą w relacje społeczne.

Występowanie zaburzeń osobowości wiąże się w pewnym stopniu z płcią. U mężczyzn częściej występują zaburzenia antyspołeczne i paranoidalne. Kobiety częściej prezentują osobowości histrioniczną i zależną. Na osobowość i zaburzenia osobowości wpływają także przeżycia okresu dzieciństwa, zwłaszcza wydarzenia traumatyczne oraz dziedziczność.

Wyróżnia się trzy główne kategorie zaburzeń osobowości. Zaburzenia grupy A dotyczą dziwacznych oraz ekscentrycznych idei i zachowań. Znajdują się tu zaburzenia schizotypowe, schizoidalne oraz paranoiczne zaburzenia osobowości. Do zaburzeń grupy B należą takie, które charakteryzują się zachowaniami dramatycznymi, emocjonalnymi lub niekonsekwentnymi. Zalicza się tu zaburzenia aspołeczne, histrioniczne i borderline. W grupie C znajdują się zachowania cechujące się skłonnością do niepokoju i lęku.

Pojęcie borderline, czyli z pogranicza zostało wprowadzone w XX wieku. Określono tak osoby, które wykazywały zaburzenia psychiczne, jednak nie dało się ich podporządkować istniejącym już klasyfikacjom. Osoby z tym typem zaburzeń prezentowały problemy wiążące się z nadmierną wrażliwością emocjonalną, wzbudzeniem wegetatywnym, okresowym niepokojem, smutkiem.

Osoby, u których diagnozuje się zaburzenia borderline wyróżniają się niezwykłym dramatyzmem w podejściu do życia, dużą emocjonalnością. Trudno im się przystosować do obowiązujących norm i reguł. Lekceważą nakazy i zakazy, a także konsekwencje. Odnoszą wrażenie, że zostaną porzucone, dlatego w relacjach podejmują intensywne wysiłki, aby utrzymać związek. Są gotowe do szantażowania partne

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!