Słowo „pandemia” pochodzi od greckich „pan” – „wszyscy” oraz „demos” – „lud”
i oznacza:
1. epidemię o skali globalnej, która obejmuje swoim zasięgiem duże obszary (kraj, kontynent lub świat).
2. sojusz wszystkich narodów świata, które miałyby ze sobą w ramach takiego paktu egzystować w pokoju.
Pierwsze znaczenie stało się dominującym i najczęściej używanym. Pandemią określa się epidemię, która rozprzestrzeniła się na bardzo duże obszary. Do przykładów takich pandemii należą: pandemia COVID-19 wywołana wirusem SARS-CoV-2, grypa azjatycka oraz grypa hiszpanka. Na to, by dana choroba stała się pandemią, najczęściej wpływa wysoka zaraźliwość, niska śmiertelność zarażonych, a także długi okres zaraźliwości, w czasie którego jedna osoba może zarażać kolejne.
O wiele rzadziej używa się słowa pandemia, by opisać idealny sojusz między wszystkimi narodami. W ramach takiej umowy wszystkie państwa świata miałyby funkcjonować w zgodzie i nie wywoływać jakichkolwiek konfliktów.
Synonimami do słowa „pandemia” są:
– w odniesieniu do śmiertelnej choroby: zaraza, plaga, epidemia;
– w odniesieniu do umowy międzynarodowej: pakt, koalicja, alians, porozumienie, konwencja, przymierze, sojusz, unia, umowa, układ.
##Odmiana przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – pandemia
Dopełniacz (kogo? czego?) – pandemii
Celownik (komu? czemu?) – pandemii
Biernik (kogo? co?) – pandemię
Narzędnik (z kim? z czym?) – pandemią
Celownik (o kim? o czym?) – pandemii
Wołacz (o!) – pandemio!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – pandemie
Dopełniacz (kogo? czego?) – pandemii
Celownik (komu? czemu?) – pandemiom
Biernik (kogo? co?) – pandemie
Narzędnik (z kim? z czym?) – pandemiami
Celownik (o kim? o czym?) – pandemiach
Wołacz (o!) – pandemie!
##Przykładowe zdania z wyrazem „pandemia”:
Kiedy cały świat zaczął walczyć z pandemią, przekonaliśmy się, że wcale nie jesteśmy przygotowani na takie ekstremalne zmiany w funkcjonowaniu – jeszcze kilka lat
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
wstecz nikt z nas nie przypuszczał, że któregoś dnia zostaniemy zamknięci w domach.
Naukowcy sugerują, że w kolejnych dziesięcioleciach dojdzie do wybuchów kolejnych pandemii, które będą coraz silniejsze i bardziej zagrażające ludzkości.
Ostatnio skończyłam czytać książkę, w której autor opisywał wybuch niewyobrażalnie zaraźliwej pandemii, której nie dało się opanować – chyba w obecnych czasach nie powinnam decydować się w ogóle na taką lekturę, bo teraz mam czarne myśli.
Pandemia w wieku XXI może okazać się nie do okiełznania ze względu na rozwinięty transport i przemieszczanie się ludności między państwami i kontynentami – nigdy wcześniej nie byliśmy aż tak mobilni!
W grypie hiszpance najdziwniejsze było to, że to właśnie młode osoby najczęściej umierały w wyniku choroby, zaś w przypadku zwykłej grypy to ludzie starsi są w grupie największego ryzyka śmierci.
Globalizacja niezaprzeczalnie sprzyja pandemiom ze względu na łatwiejszą możliwość przenoszenia chorób – nawet jeśli rządy poszczególnych państw będą ograniczać ruch i zamykać granice, nie mogą robić tego w nieskończoność i prędzej czy później wirus przedostanie się.
Nasza rodzina z niepokojem słuchała kolejnych komunikatów o rozwoju pandemii w innych krajach, powoli zdając sobie sprawę, że i naszego państwa ta sytuacja nie ominie i trzeba przygotować się mentalnie na to, że już niedługo pojawią się pierwsze obostrzenia.
W czasie pandemii hiszpanki zginęło ponad 50 milionów ludzi, a niektóre źródła szacują tę liczbę na jeszcze wyższą, dochodzącą nawet do 100 milionów.
Będziemy mieć do czynienia z pandemiami coraz częściej i musimy być na to gotowi, aby w razie kolejnych takich sytuacji umieć znacznie lepiej poradzić sobie z sytuacją i mieć ją pod kontrolą.
Pandemie rozwijają się w zastraszającym tempie – z pozoru kilka pojedynczych zarażeń jednego tygodnia przeradza się w setki zarażonych osób, a później nie sposób już opanować rozprzestrzeniania się choroby.
Wszystkie strony internetowe rozpisują się o pandemii, strasząc przy tym krzykliwymi tytułami i przerażającymi danymi, dlatego chyba na jakiś czas przestanę czytać wiadomości dla własnego zdrowia psychicznego.
Dodaj komentarz jako pierwszy!