🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Paradoks

Paradoks

Pochodzi od greckiego słowa paradoksos, które oznacza: zadziwiający, nieprawdopodobny i nieoczekiwany.
Jest to rzeczownik rodzaju męskiego, oznaczający sytuację z pozoru nieprawdopodobną, gdzie znajdują się dwa zupełnie wykluczające się i odmienne fakty. Może oznaczać także oczywiste rozumowanie, które poprzez zawarty w nim błąd prowadzą do sprzecznych z założeniami wnioskami.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) paradoks
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) paradoksu
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) paradoksowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) paradoks
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z paradoksem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o paradoksie
Wołacz (O!… witaj!) paradoksie

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) paradoksy
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) paradoksów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) paradoksom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) paradoksy
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z paradoksami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o paradoksach
Wołacz (O!… witajcie!) paradoksy

Synonimy:
Paradoks jako sprzeczność czegoś z czymś: irracjonalizm, kolizja, nielogiczność, sprzeczność, niekonsekwencja, niekonsekwentność
Paradoks jako zaprzeczenie słów: sprzeczność
Paradoks w znaczeniu retorycznym: oksymoron

A więc paradoks to twierdzenie, które na pierwszy rzut oka wydaje się zrozumiałe, lecz prowadzi do nieprawdziwych i sprzecznych z logiką wniosków. Obejmuje kłócące się ze sobą elementy, lecz jednocześnie wiążące się ze sobą. Istnieje wiele paradoksów, w których znajdują się błędy w definicjach, niepoprawne argumenty, które spowodowały ponowną potrzebę zbadania ich. Ponowna analiza potrafi lepiej zrozumieć dany temat lub rozwiązać sprzeczność.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów paradoksów:
Paradoksy matematyczne – istnieją, dlatego że nie mają one poparcia w rzeczywistości. Brak możliwości odniesienia się do jakiegokolwiek punktu, prostej lub płaszczyzny stwarza sprzeczne stwierdzenia.
Paradoksy fizyczne – wynikają z nieścisłości naukowych opisów fizycznych, a prawdą wszechświata. Istnieją głównie poprzez niepoprawność przyjętych założeń, prowadzących do błędnych wniosków.
Paradoksy filozoficzne – sprzeczne z ogólnym rozumowaniem twierdzenia
Inne paradoksy

Przykłady paradoksów:
Paradoks dziadka – należy do paradoksów fizycznych. Jest to eksperyment myślowy, polegający na podróżowaniu w czasie. Cofasz się w czasie, aby zabić swojego dziadka, który jeszcze nie począł swojego syna i twojego ojca. Jest to paradoksem, gdyż jeśli ci się udało jakim cudem żyjesz i cofnąłeś się w czasie? Ale jeśli nie istniejesz, to kto zabił dziadka?

Paradoks Kota Schrödingera – dziedzina fizyki. Opiera się na działaniu mechaniki kwantowej i czysto teoretycznym eksperymencie, w którym znajduje się pudełko z kotem oraz trucizną. Trucizna może, ale nie musi zostać uwolniona, poprzez zbicie buteleczki z nią za pomocą młotka uruchamianego przez licznik Geigera. Licznik zostaje uruchomiony, kiedy atom promieniotwórczego pierwiastka rozpadnie się. W ten sposób zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej, dopóty dopóki nie otworzymy wieka pudełka, kot jest zarazem żywy i martwy

Paradoks Hilberta (hotel Hilberta) – zagadnienia matematyczne, poruszające nieskończoną liczbę pokoi w hotelu. Do hotelu, w którym już wszystkie miejsca były zajęte, pojawia się mężczyzna chcący dostać miejsce w hotelu. W normalnych okolicznościach nie miałby takiej możliwości, ale hotel Hilberta jest nieskończony. Wystarczy, że osobę z każdego pokoju poprosi o przeniesienie się do następnego w kolejności, w ten sposób pokój numer 1 staje się wolny. W hotelu Hilberta taka sztuczka działałaby w nieskończoność, gdyż jest to nocleg z nieskończoną liczbą pokoi.

Paradoks kłamcy – filozoficzny paradoks, mężczyzna wypowiada słowa: To zdanie jest fałszywe. Gdy wypowiada je kłamca, stają się prawdziwe.

Paradoks kota z kromką posmarowaną masłem – z serii innych. Jeśli kot zawsze spada na cztery łapy, a kanapka z masłem na posmarowaną stronę, to jeśli połączymy jedno i drugie wszystko się wyklucza, i co się wtedy stanie?

Przykłady:
Słyszałeś, co mówił Krzysiek, przecież to było sprzeczne!
Istnieje wiele rodzajów paradoksów.
Najpopularniejszym paradoksem dotyczącym podróżowania w czasie jest paradoks dziadka.
Dzisiaj na lekcji Zosia odpowiedziała na pytanie dotyczące obecności oksymoronu w wierszu.

Podsumowując, słowo paradoks pochodzi z greki, jest rzeczownikiem rodzaju męskiego. Rozumiemy go jako oznaczający sytuację z pozoru nieprawdopodobną, gdzie znajdują się dwa zupełnie wykluczające się i odmienne fakty lub oczywiste rozumowanie, które poprzez zawarty w nim błąd prowadzą do sprzecznych z założeniami wnioskami.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!