🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Patologia

Znaczenie słowa „patologia”:
– Patologia jest zjawiskiem, które występuje we wszystkich grupach społecznych i jest związana z rozwojem społeczeństw. Terminem patologia posługiwano się na określenie nauki o cierpieniu, natomiast określenie patologia społeczna dotyczy całego organizmu społecznego. Koncepcja patologii społecznej była na przestrzeni wieków formułowana przez różnych autorów. A. Comte uważał, iż występuje ona wtedy, gdy nastaje zaburzenie praw harmonii. E. Durkheim wyodrębnił społeczne fakty patologiczne i społeczne fakty normalne. Uważał, że przestępczość jest zjawiskiem normalnym, jeśli nie przekracza pewnych granic typowych dla danego społeczeństwa. Co więcej, Durkheim był przekonany, iż niektóre zjawiska patologiczne mogą być użyteczne. Jako przykład podaje on przypadek Sokratesa, który uznany był za zbrodniarza, a jednak jego zbrodnia okazała się użyteczna dla ludzkości i jego ojczyzny. Durkheim uważał też, że dewianci stanowią źródło siły społeczeństwa, twierdząc, iż mogą oni prowadzić świat do postępu.
– Choć zjawiska patologii społecznej towarzyszyły ludzkości od wieków, jednak można stwierdzić, że burzliwy ich rozwój nastąpił wraz z rozwojem cywilizacji. Przyczyną patologii społecznej są najczęściej warunki socjalno – bytowe.
– Istnieje wiele zjawisk o charakterze patologicznym. Można do nich zaliczyć alkoholizm, narkomanię, chuligaństwo, autoagresję, przestępczość. Podsumowując można stwierdzić, że młodzież jest w dużym stopniu zagrożona patologią. Na jej powstawanie wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim ciekawość, poszukiwanie wrażeń, problemy w środowisku rodzinnym i szkolnym, indywidualne predyspozycje młodych ludzi, ale także brak perspektyw, nuda. Dlatego tak ważne jest, aby szkoły, organizacje kulturalne, a przede wszystkim rodzina zwracały uwagę na zachowania młodych ludzi, rozwijały ich zainteresowania, ukierunkowywały, motywowały do tego, aby podejmowali działania zmierzające do własnego rozwoju.
Synonimy:
zepsucie, demoralizacja, wypaczenie
Odmiana przez przypadki:
M. patologia/patologie
D. patologii/patologii
C. patologii/patologiom
B. patologię/patologie
N. patologią/patologiami
Ms. patologii/patologiach
W. patologio/patologie
Przykłady użycia słowa „patologia”:
1. Patologia jest zjawiskiem, z którym powinno się walczyć.
2. Pochodzi z patologicznej rodziny, więc musi zostać objęty pomocą pedagoga i psychologa.
3. Alkoholizm i narkomania są przejawami zjawisk o charakterze patologicznym.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!