🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Pedagogika

Pedagogika ogólna jest dyscypliną, która skupia się podstawami teoretycznymi tej dziedziny oraz jej uwarunkowaniami filozoficznymi oraz metodologicznymi. W kręgu jej zainteresowań znajdują się także kontekst historyczny zjawisk, zdarzeń oraz faktów, praktyka edukacyjna, a także wychowanie. Obecnie pedagogika ogólna pozwala na dokonanie krytycznej analizy nie tylko zjawisk z zakresu pedagogiki, ale także systemów wychowawczych czy ideologii.

Synonimy: wychowanie, kształcenie, edukacja

Odmiana przez przypadki:
M. pedagogika/pedagogiki
D. pedagogiki/pedagogik
C. pedagogice/pedagogikom
B. pedagogikę/pedagogiki
N. pedagogiką/pedagogikami
Msc. pedagogice/pedagogikach
W. pedagogiko/pedagogiki

Podobnie definiuje też pedagogikę Śliwerski. Jest to, według niego, nauka, która zajmuje się identyfikowaniem, nazywaniem faktów, które składa się na praktykę edukacji. W skład pedagogiki wchodzą różnorodne zjawiska, takie jak wychowanie, edukacja, nauczanie czy kształcenie. Szczególnie istotne jest wychowanie, czyli działalność pedagogiczna, która ma na celu przekazywanie wiadomości o świecie. Celem wychowania jest także uzyskiwanie pożądanych zmian w osobowości wychowanka.
Pedagogika to nauka o wychowaniu i kształceniu jednostki, które ma miejsce podczas jego całego życia. nazwa pedagogika wywodzi się z języka greckiego, oznaczała początkowo człowieka, który opiekuje się chłopcami udającymi się do szkoły. Takimi pedagogami byli w starożytnej Grecji niewolnicy, którzy zaprowadzali synów swoich panów do szkół. Pedagogika jako nauka zaczęła kształtować się w starożytności. W ciągu wielu wieków przekształciła się w oddzielną dyscyplinę naukową. Różni badacze w różny sposób klasyfikowali odmiany pedagogiki. Wyróżniali między innymi pedagogikę opisową, która zajmowała się badaniem zjawisk biologicznych i psychologicznych; pedagogikę normatywną skupiającą się na badaniu natury jednostki praz pedagogikę ogólną, która zmierzała do stworzenia jednolitej teorii rozwoju człowieka.

Pedagogika wiąże się z opieką i wychowaniem. Wychowanie rozumie się jako proces, w których dochodzi do oddziaływań wychowawczych w stosunku do określonego podmiotu. W wąskim znaczeniu wychowanie rozumie się jako proces, który odnosi się do sfery emocjonalno – motywacyjnej dzieci i młodzieży, a także do ich rozwoju intelektualnego. Wychowanie uwzględnia również oddziaływania podejmowane w stosunku do osób dorosłych. Wychowanie ma miejsce w ciągu całego życia jednostki.
Wychowywanie oznacza również wyzwalanie, dodawanie odwagi, uwalnianie od ubezwłasnowolnienia, usuwanie wpływów zagrażających naturalnemu i spontanicznemu rozwojowi dzieci i młodzieży, przygotowanie do przyszłego życia. Za wychowanie odpowiadają przede wszystkim rodzice, ale także inne osoby, z którymi spotyka się dziecko i młody człowiek. Należą do nich wychowawcy, nauczycie, trenerzy, instruktorzy. W tak rozumianym wychowaniu podkreśla się znaczenie współdziałania i współpracy pomiędzy wychowawcą i wychowankiem oraz rolę ich wzajemnego porozumiewania się. Wychowując dziecko należy brać pod uwagę wszystkie dziedziny jego funkcjonowania, do których zalicza się między innymi dziedzinę emocjonalną, biologiczną, duchową, społeczną, intelektualną. Wychowanie jako proces oddziaływań pedagogicznych, psychologicznych i socjologicznych rozpatrywać należy w węższym i szerszym tego słowa znaczeniu. W szerokim ujęciu wychowanie rozumie się jako ogół oddziaływań na dzieci. W węższym ujęciu dotyczy różnych sfer rozwoju osobowości.
Pedagogika stanowi przedmiot kształcenia akademickiego i zawodowego, którego zadaniem jest wyposażenie studiujących w wiedzę na temat tworzenia procesów socjalizacyjnych, kształcenia, wychowania, metod, form, technik pracy z dziećmi i młodzieżą. Powinna również dostarczyć wiedzy na temat procedur badawczych, wykształcić umiejętność stawiania pytań.

Przykłady użycia:
Współczesna pedagogika stawia sobie inne cele niż pedagogika okresu oświecenia.
Korczak był jednym z najwybitniejszych pedagogów.
Ania studiuje pedagogikę.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!