Pierwsza pomoc

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pierwsza pomoc, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Ludzkie zdrowie i życie są największym i wartościami i należy je chronić. Niestety, zdarza się, że bywa ono zagrożone. Do zagrożeń może dojść w wyniku ataku choroby (np. padaczki, udaru) lub w konsekwencji wypadków, katastrof, takich jak pożary czy powodzie. W takich sytuacjach każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Szczególnie często zachodzi udzielenie pierwszej pomocy podczas wypadków komunikacyjnych. Zanim jednak się do niej przystąpi, należy powiadomić odpowiednie służby. Obowiązkowo należy znać numer 112.

Udzielanie pierwszej pomocy to zajęcie niezwykle istotne i bardzo odpowiedzialne. Od tego, czy ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia podejmą odpowiednie decyzje, zastosują właściwe działania, od ich zimnej krwi, wiedzy i doświadczenia zależeć może ludzkie życie. Pierwsza pomoc obejmuje zespól czynności, które są podejmowane na miejscu zdarzenia i mają na celu ratowanie ludzkiego życia. celem udzielania pierwszej pomocy jest utrzymanie poszkodowanego przy życiu, zapobieganie pogorszeniu się jego stanu, przyspieszenie powrotu do zdrowia. Wyróżnia się podstawowe etapy udzielania pierwszej pomocy. Przede wszystkim należy zabezpieczać miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Kolejny etap polega na ocenie stanu poszkodowanego, przytomności, podstawowych czynności życiowych (oddechu, tętna). Po stwierdzeniu stanu poszkodowanego należy przystąpić do udzielania pomocy, którą określa się jako resuscytację.

Resuscytacja jest prowadzona według schematu:
• A – drogi oddechowe,
• B – oddychanie,
• C – krążenie.
Postępowanie na kolejnych etapach punktu A przebiega następująco. ratownik musi sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna. W tym celu należy chwycić osobę za barki delikatnie nią potrząsnąć. W tym czasie ratownik może spróbować, zapytać poszkodowanego, co się wydarzyło. W przypadku osoby nieprzytomnej, która leży w pozycji na wznak, dochodzi do zablokowania górnych dróg oddechowych, co jest spowodowane przez opadający język, podniebienie miękkie, a także zamknięcie wejścia do krtani. Kolejny etap dotyczy oddychan

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!